Inżynierowie, technicy i nauka razem
W siedzibie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się spotkanie z przedstawicielami stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszających inżynierów i techników budownictwa. Jego uczestnicy uznali za konieczne powołanie wspólnej reprezentacji mogącej przedstawiać problemy tego środowiska na różnych forach.
Podczas spotkania przedstawicieli Prezydium Krajowej Rady PIIB z przewodniczącymi stowarzyszeń naukowo-technicznych zrzeszających inżynierów i techników dyskutowano o problemach bliskich branży budowlanej. Andrzej Dobrucki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izbu Inzynierów Budownictwa przedstawił samorząd zawodowy inżynierów budownictwa oraz odniósł się do obecnej sytuacji środowiska budowlanego w życiu społecznym i gospodarczym. Prezes zaakcentował potrzebę aktywniejszego udziału przedstawicieli samorządu zawodowego oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych w procesach legislacyjnych oraz reprezentowania branży budowlanej w rozmowach z władzami rządowymi oraz samorządowymi. Jednak w tym celu niezbędna jest aktywna forma współpracy pomiędzy stowarzyszeniami i Polską Izbą Inżynierów Budownictwa. Prezes PIIB odniósł się także do programów nauczania realizowanych na wyższych uczelniach technicznych oraz wskazał potrzebę systematycznego podnoszenie wiedzy przez inżynierów. Jak zauważył, ma to bezpośredni wpływ na poziom i rozwój budownictwa oraz gospodarki.
Wiktor Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inzynierów i Techników Budownictwa zauważył, że inicjatywa samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, aby wraz z przedstawicielami stowarzyszeń naukowo-technicznych utworzyć wspólny zespół mający reprezentować środowisko budowlane na różnych forach, jest bardzo dobry i zarazem konieczny. Często istnieje bowiem potrzeba szybkiego reagowania środowiska budowlanego, zwłaszcza zaś, gdy dotyczy to spraw legislacyjnych.
Podobnego zdania był Jerzy Gumiński, reprezentujący Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz pełniący funkcję sekretarza generalnego Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych - NOT i Zbigniew Lechowicz, prezydent Polskiego Komitetu Geotechniki. Leonard Szczygielski, członek prezydium Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych podkreślił, że wspólne działania mogą ułatwić pokazanie we właściwym świetle wielu problemów bliskich inżynierom, np. potrzebę utworzenia specjalności wodno-melioracyjnej.
Jerzy Pszczoła, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, nawiązując do wypowiedzi poprzednika podkreślił potrzebę wspólnego działania w sprawie nadawania uprawnień budowlanych technikom w ograniczonym zakresie.
– Jest to bardzo ważna sprawa i razem łatwiej nam będzie wspierać podjęte już w tym celu kroki - powiedział.
Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, co do tego, że musi powstać wspólny zespół, skupiający osoby reprezentujące Polską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz stowarzyszenia naukowo-techniczne. Ustalono już terminy spotkań do końca roku, natomiast stroną organizacyjną zajmie się Andrzej Orczykowski, dyrektor Krajowego Biura PIIB.