Jak mieć niższe rachunki za prąd w 2023 roku? Rząd zatwierdził limity zużycia prądu - dla kogo 2000, 2600 i 3000 kWh?
Jak mieć niższe rachunki za prąd w 2023 roku? Mniej za prąd będą płacić wszyscy, którzy zmieszczą się w ustawowych limitach. Jakie są warunki? 29 września 2022 sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Dowiedz się więcej.
Spis treści
- Niższe rachunki za prąd w 2023 z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników
- Dla kogo limit zużycia prądu 2000 kWh i 2600 kWh?
- Jak mieć niższe rachunki za prąd w 2023 roku - warunkiem oszczędzanie energii
- Jak będzie liczona cena prądu po przekroczeniu limitu 3000 kWh?
- Niższe rachunki za prąd w 2023 a nowy dodatek energetyczny do prądu
Niższe rachunki za prąd w 2023 z Kartą Dużej Rodziny i dla rolników
28 września 2022 rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Chodzi o zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku, pod warunkiem zmieszczenia się w określonym w ustawie rocznym limicie zużycia energii elektrycznej, aby płacić niższe rachunki za prąd.
Dla kogo podwyższono limit zużycia prądu do 3000 kWh? Wyższy limit zużycia energii elektrycznej będzie dla niektórych grup Polaków - tak zdecydował rząd. Będą to rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy - poinformował 26 września wieczorem na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.
Dla kogo limit zużycia prądu 2000 kWh i 2600 kWh?
Rząd wprowadził limit zużycia prądu od 2000 do 3000 kWh w ramach, którego zapowiada stałą, gwarantowaną cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 roku.
Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać do zużycia energii elektrycznej:
- 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
- 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
- 3000 kWh rocznie dla rodzin rodzin z Kartą Dużej Rodziny, a także rolników.
Wszyscy, którzy zmieszczą się w tych limitach, niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej w taryfach na rok 2023 w rozliczeniach z odbiorcami będą mieli cenę gwarantowaną za energię elektryczną na poziomie cen i stawek opłat taryfowych z roku 2022.
Aby skorzystać z wyższego limitu zużycia energii trzeba będzie złożyć oświadczenie do przedsiębiorstwa energetycznego, że rodzina jest wielodzietna lub członkiem gospodarstwa jest osoba niepełnosprawna. Przedsiębiorstwo będzie mogło zweryfikować podane informacje żądając wglądu do Karty Dużej Rodziny albo orzeczenia o niepełnosprawności. Rolnicy muszą mieć zaświadczenie o zapłaceniu podatku rolnego.
Jak mieć niższe rachunki za prąd w 2023 roku - warunkiem oszczędzanie energii
Projekt rządowy ma promować oszczędność energii elektrycznej i zachęcić Polaków do efektywnego zużycia prądu. Wiadomo, że rodziny wielodzietne i rolnicy prądu zużywają więcej niż przeciętne gospodarstwo domowe. Stąd decyzja o podniesieniu limitu do 3000 kWh. Jednak i tu ceny prądu z roku 2022 zostaną utrzymane pod warunkiem zużycia energii do maksymalnie 3 MWh (3000 kWh) przez gospodarstwo domowe w roku 2023.
Jak będzie liczona cena prądu po przekroczeniu limitu 3000 kWh?
Gospodarstwa domowe, po przekroczeniu zużycia określonych w ustawie limitów, za każdą kolejną zużytą kWh będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą. Jedynie nadwyżka ponad ten limit będzie rozliczna według taryf z 2023 roku.
Niższe rachunki za prąd w 2023 a nowy dodatek energetyczny do prądu
Nowe przepisy mają wprowadzić też nowy dodatek energetyczny do prądu, który będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest prąd. Jednorazowa dopłata do prądu, w tym ogrzewania pompami ciepła wyniesie nawet 1500 zł.
Podobnie jak w przypadku innych dodatków energetycznych, warunkiem jego uzyskania będzie wpis i zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).