"Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” - Forum Energii przygotowało poradnik dla domów jedno- i wielorodzinnych

2022-08-31 10:39
Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą” - Forum Energii przygotował poradnik dla domów jedno- i wielorodzinnych
Autor: Forum Energii Jak obniżyć rachunki za energię przed najbliższą zimą, radzi think tank Forum Energii we właśnie opublikowanym poradniku

Jak gospodarstwa domowe i zarządcy budynków wielorodzinnych mają się przygotować do najbliższej zimy, by uniknąć rosnących rachunków za prąd? Są proste i względnie tanie rozwiązania, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii nawet o 60%. Poradnik na ten temat przygotował właśnie think tank Forum Energii.

Forum Energii proponuje szereg działań, które indywidualne gospodarstwa domowe, zarządcy budynków wielorodzinnych i samorządy mogą podjąć już dziś, często całkowicie bezkosztowo lub bez znacznych nakładów finansowych. To taki toolbox, czyli skrzynka z narzędziami, która przyda się w każdym gospodarstwie domowym.

Od 31.08 poradnik będzie można nieodpłatnie pobrać ze strony internetowej Forum Energii. Autorami poradnika są dr Sonia Buchholtz i Piotr Kleinschmidt.

Trzeba się przygotować na to, że będzie drogo, bo mamy do czynienia nie tylko ze zmniejszeniem wolumenu dostępnych paliw, ale także z paniką i spekulacjami na rynku. Ten okres można przetrwać, podejmując mądre działania. Szybsze odejście od paliw kopalnych nie tylko zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale poprawi także jakość powietrza i pomoże przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu, pisze we wstępie poradnika Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes zarządu Fundacji Forum Energii.

Oszczędności nawet rzędu 60%

Jak, nie rujnując budżetu, poprawić efektywność energetyczną mieszkań i budynków? Oszczędności trzeba szukać przede wszystkim w zużyciu energii, a, jak czytamy w poradniku Forum Energii, większość domów w Polsce jest wysoce energochłonna. Zanim jednak przygotujemy budżet domowy na wielkie wydatki w postaci izolacji ścian, podłóg, dachów i okien, zanim zainwestujemy w kosztowną pompę ciepła czy fotowoltaikę, możemy zadziałać w mniejszej skali, robiąc drobne inwestycje.

Koszty proponowanych w poradniku rozwiązań wahają się w przedziale od 0 do 3000 zł. Zróżnicowany jest też ich stopień trudności: część nadaje się do samodzielnego wykonania, część może wymagać pomocy fachowca.

Autorzy zaznaczają, że zaproponowane przez nich zmiany, mogą zmniejszyć zużycie energii od 36 do nawet 63% (w zależności od rodzaju domu, rodzaju ogrzewania, efektywności energetycznej budynku). Co przekłada się na korzyści do kilkunastu tysięcy zł. rocznie dla domu jednorodzinnego.

W analizach wykorzystano pięć modeli najczęściej w kraju występujących budynków – trzy rodzaje domów jednorodzinnych i dwa wielorodzinnych:

  • Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym i dachem dwuspadowym
  • Dom dwukondygnacyjny z poddaszem nieużytkowym, niepodpiwniczony
  • Dom-kostka
  • Trzykondygnacyjna kamienica niepodpiwniczona o dachu dwuspadowym
  • Blok z wielkiej płyty

Jak obniżyć rachunki za energię – porady

Każda z zaproponowanych porad ma podany koszt, stopnień trudności, a także uzasadnienie – w jaki sposób wpłynie na nasze zużycie energii. Łącznie przedstawiono pięć obszarów działań. Są to:

  • Regulacja temperatury w pomieszczeniach
  • Usprawnienie instalacji grzewczej
  • Oszczędność ciepłej wody
  • Właściwa izolacja domu
  • Oszczędność energii elektrycznej

Łatwych i tanich sposobów na ograniczenie zużycia energii, jak się okazuje, jest sporo. Można zrezygnować z ogrzewania nieużywanych pomieszczeń, wyłączać nieużywane urządzenia, zamiast kąpieli w wannie wziąć prysznic, kupić uszczelki do okien, zastąpić tradycyjne żarówki ledowymi.

Poradnik jest kompleksowy, nie pomija nawet tego, co niektórzy uznają za oczywiste i stosują od lat. Teraz dzięki niemu dowiedzą się, ile konkretnie w ten sposób zaoszczędzili. Nie dla każdego oczywisty będzie natomiast montaż perlatora do baterii łazienkowych i kuchennych, albo termostatu grzejnikowego, który pozwoli ustawiać optymalną dla danego pomieszczenia temperaturę – nie przegrzewać sypialni a w kuchni korzystać z ciepła jakie powstaje przy gotowaniu posiłków.

Z poradnika dowiemy się także:

  • jak wietrzyć pomieszczenia bez niepotrzebnych strat energii
  • kiedy odsłaniać a kiedy zasłaniać okna w sezonie grzewczym
  • gdzie nie powinna stać lodówka
  • jak uniknąć zapowietrzania się grzejników
  • czym i jak uszczelniać okna, by nie zaburzyć wentylacji pomieszczeń
  • czym obłożyć rury instalacji grzewczej
  • jak zaizolować nieużytkowane poddasze

Dotacje i świadczenia pieniężne

Poradnik nie ogranicza się do rad dla gospodarstw domowych. Zarządcy budynków wielorodzinnych dowiedzą się z niego na przykład, ile energii zaoszczędzą, regulując przepływ gorącej wody czy instalując sterownik optymalizujący pracę urządzenia grzewczego.

Poradnik to także kompendium wiedzy na temat możliwej pomocy ze strony państwa. Znajdziemy w nim szczegółowe zestawienie dostępnych dotacji na inwestycje, świadczeń pieniężnych oraz usług z zakresie doradztwa. W przypadku każdego rodzaju wsparcia dowiemy się, kto jest jego beneficjentem, jaki jest zakres wsparcia, warunki finansowe wymagane do jego uzyskania a także jak i gdzie należy złożyć wniosek.

Na koniec już bardzo krótko i z myślą o samorządach przedstawiono listę publikacji poświęconych polskim i europejskim praktykom mającym na celu zmniejszanie ubóstwa energetycznego.

Źródło: Forum Energii

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany