Małe mieszkanie czy mikroapartament? Różnica nie tylko w metrażu

2018-06-04 15:54
Mikroapartement
Autor: Dolnośląskie Inwestycje SA

Małe mieszkania oraz mikroapartamenty chętnie kupują np. inwestorzy z myślą o wynajmowaniu studentom lub młodzi, dla których jest to pierwsze samodzielne lokum. Życie w "klitce" nie musi być jednak koszmarem, jeśli małe mieszkanie lub mikroapartament jest dobrze zaprojektowane. Ponadto są rozwiązania, które poprawiają jego funkcjonalność.

Małe mieszkania w PRL-owskch blokach i starych kamienicach mogą mieć zaledwie kilkanaście metrów kwadratowych. Natomiast minimalny metraż mieszkań w budowanych obecnie domach, to minimum 25 m2. Wynika to z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Czym się różni małe mieszkanie od mikroapartamentu?

Niektóre firmy deweloperskie już od dawna próbują obejść tego typu ograniczenie metrażowe. Np. spółka Dolnośląskie Inwestycje realizuje we Wrocławiu trzeci projekt pod nazwą „Starter”, w którym najmniejsze tzw. mikroapartamenty będą miały po 12 m2. Z kolei Dantex w wybudowanym niedawno w Warszawie aparthotelu „WolskaKwadrat” oferował lokale po 14 m2. Prywatni inwestorzy zwietrzyli też interes, oferując studentom alternatywę dla małych mieszkań na rynku wynajmu, czyli mikroapartament lub pokój w prywatnym akademiku.

Pamiętajmy jednak, że formalnie małe mieszkanie i mikroapartament to dwa różne typy lokali. Tego drugiego nie dotyczy ograniczenie metrażowe, bo mikroapartament jest traktowany jak lokal użytkowy. Oznacza to, do doliczany jest do niego 23-proc. VAT. Dla mieszkań ten podatek wynosi zaś tylko 8%.

Ponadto kupujących małe mieszkania na etapie budowy chroni ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana ustawą deweloperską. Ustawa ta chroni wpłaty nabywców. Natomiast ci, którzy kupują mikroapartamenty ryzykują utratę pieniędzy wpłacając je na konto dewelopera budującego takie lokale na sprzedaż.

Małe mieszkania i mikroapartamenty mogą być funkcjonalne

– Także z małego mieszkania czy mikroapartamentu można zrobić przestrzeń wygodną, funkcjonalną i nowoczesną – uważa Dorota Maksymowicz, architekt i właściciel interdyscyplinarnego biura projektowego THE SPACE. Maksymowicz udowodniła to projektując wnętrza mikroapartamentów o powierzchni między 12 a 20 m², z przeznaczeniem na wynajem dla młodych osób w inwestycji mieszczącej się w Gdańsku. Na kilkunastu metrach kwadratowych udało się zmieścić niewielki aneks kuchenny, szafę, łóżko, biurko i małą łazienkę oraz dwuosobową sofę z funkcją spania.

Ograniczona przestrzeń i wąskie korytarze w małym mieszkaniu, to problem, który zainspirował projektantów firmy INTER DOR do stworzenia specjalnych drzwi. Od standardowych różnią się sposobem otwierania. Skrzydło otwiera się bowiem po kątem 90 stopni, przez co zajmuje znacznie mniej przestrzeni – połowa znajduje się w pierwszym pomieszczeniu a połowa w drugim.

Drzwi Inter Dor
Autor: INTER DOR

Nad poprawieniem funkcjonalności małych mieszkań i mikroapartamentów pracują także w firmie Häfele, która jest producentem okuć meblowych. Umożliwiają one łączenie funkcji łóżka i biurka, ukrycie aneksu kuchennego, czy oddzielenie części sypialnej od reszty mieszkania.

– Takie rozwiązania pozwalają uczynić kilkunastometrowy lokal równie wygodny co 2-pokojowe mieszkanie – przekonuje Jakub Malinowski z Häfele.

Z kolei firma Pyramis oferuje do małych mieszkań i mikroapartamentów mini kuchnie, które zostały zaprojektowane jako gotowe, kompaktowe zestawy o szerokości 60 cm i długości 100 cm. Podstawowy model obejmuje białą szafkę z nakładanym zlewozmywakiem ze stali nierdzewnej, wbudowaną w niego dwupalnikową płytą grzejną, elektryczną lub ceramiczną, oraz zainstalowaną baterią kuchenną. W zależności od własnych potrzeb można ten zestaw uzupełnić o lodówkę lub piekarnik. Dostępna jest również Minikuchnia długości 120 cm ze zlewozmywakiem, płytą grzejną, baterią kuchenną, lodówką i 60 cm szafką na sprzęt kuchenny. Pyramis oferuje także same blaty Minikuchni, dzięki którym można stworzyć własne rozwiązanie aranżacyjne.

Minikuchnia Pyramis
Autor: Pyramis
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany