Jan Zacharewicz, Prezes Zarządu, Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Prawnego Business Consultants Sp. z o.o. (doradztwo ds. finansowania inwestycji budowlanych)
Projektanci, inwestorzy oraz firmy budowlane zaczęły zdawać sobie sprawę, iż zrównoważone inwestycje nie muszą być tożsame z koniecznością licznych kompromisów, czy ponoszeniem zawyżonych kosztów. Obserwujemy otwarcie się społeczeństwa na nowe wyzwania, przy jednoczesnym zaspokojeniu potrzeb ludzi, sektora branży budowlanej oraz środowiska.
Jednak, jak pokazuje praktyka, ponad 70% firm chcących inwestować w zrównoważone budownictwo zamierza pokrywać wydatki jedynie ze środków własnych. Dlaczego pojawia się taka tendencja, skoro inwestorzy mają do dyspozycji wiele dostępnych zewnętrznych źródeł finansowania, a sama Komisja Europejska proponuje liczne inicjatywy dotyczące rozwoju właśnie takich projektów? Jednym z głównych problemów jest nieuchronnie kończąca się alokacja środków płynących z UE. Beneficjenci mają coraz mniej czasu na wykorzystanie dostępnej pomocy; nie zawsze jest ona także przewidziana na wymagające wsparcia sektory gospodarki, takie jak budownictwo. Kolejną zaporą jest sam proces ubiegania się o wsparcie. Osoby zainteresowane otrzymaniem pomocy muszą zmierzyć się z wypełnieniem wielu dokumentów, zgodnych z obowiązującymi kryteriami. Sprawia to ogromne trudności tym, którzy nie znają zagadnień związanych z programami funduszowymi. Podobny problem pojawia się przy rozliczaniu otrzymanej pomocy. Inną kwestią jest przeciągający się termin realnego wypłacenia przyznanej już pomocy. Czynniki te utrudniają inwestorom dostęp do informacji o sposobach korzystania z dostępnych możliwości finansowania ich inwestycji. Warto zatem podjąć współpracę z tymi, którzy taką wiedzę posiadają i mogą pomóc w przygotowaniu dokumentów niezbędnych do pozyskania wciąż dostępnych środków na realizacje zrównoważonych inwestycji.