Komitet Budownictwa KIG: prognozy na rok 2010 są bardziej optymistyczne
Komitet Budownictwa przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa zorganizowały konferencję: “Polskie budownictwo - podsumowanie 2009 i prognozy na 2010". Było to pierwsze z kwartalnych spotkań, którym patronują nowe władze Komitetu.
- Kryzys finansowy odcisnął wyraźne piętno na branży budowlanej w Polsce. Skutki kryzysu widoczne są przede wszystkim w statystykach mieszkań rozpoczynanych – w 2009 roku rozpoczęto o 18,2% mniej mieszkań niż rok wcześniej. Prognozy na rok 2010 są bardziej optymistyczne - rozpoczął spotkanie Przemysław Rasz, nowy przewodniczący Komitetu Budownictwa przy KIG, jednocześnie Dyrektor Zarządzający Regionu Wschodniego Grupy Icopal. - Rok 2009 był bardzo trudny dla większości przedsiębiorców budowlanych. Firmy musiały reagować na spadek wolumenów sprzedaży i marż głębokimi działaniami restrukturyzacyjnymi. Ceny niektórych produktów spadły nawet o 25–30% (ceramika ścienna czy materiały hydroizolacyjne, czyli tak zwana ciężka budowlanka będąca siłą napędową każdej budowy). Wdrażano nie tylko konieczne oszczędności, obniżano ceny czy zmieniano portfolio produktowe. W wielu przypadkach konieczne okazały się redukcje zatrudnienia. Dodatkowo znacznie spadła dynamika wzrostu płac, która w latach 2007 – 2008 z jednej strony mocno podniosła koszty przedsiębiorstw, ale z drugiej przyczyniła się do silnego wzrostu popytu wewnętrznego, dzięki któremu – między innymi – możemy dość optymistycznie patrzeć na rok 2010 – zwłaszcza w segmencie budownictwa indywidualnego. Rok 2010 zaczął się ciężką zimą, przez co w branży budowlanej próżno było szukać optymizmu, jednak w ostatnich 2 tygodniach widać spore ożywienie w zamówieniach i zapytaniach ofertowych. Rosnący optymizm na świecie powoduje odmrożenie wielu wstrzymanych projektów inwestycyjnych, rośnie dostępność kredytów. My przedsiębiorcy w dobie kryzysu roku 2009 swoje zadanie wykonaliśmy. Teraz czas na poważne wsparcie ze strony rządu polskiego i banków - podsumował Przemysław Rasz.
- Budownictwo w zeszłym roku przeszło “suchą nogą” - zauważył Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Za sukces uznał utrzymanie się przedsiębiorstw w skali mikro i średnich. Materiały budowlane w dalszym ciągu nie drożeją. Generalnie przyznał się do umiarkowanego optymizmu na rok 2010. Zauważa się bowiem znaczący spadek rozpoczynanych budów zwłaszcza, że wcześniej mieliśmy do czynienia z liczbą budów rozpoczynanych irracjonalnie w stosunku do potrzeb. Zapowiedział większy dostęp do środków unijnych na remonty i termomodernizacje również.
- Dyskusja o budownictwie jest właściwie dyskusją o gospodarce. Wszyscy do końca 2008 roku pławiliśmy się w luksusie wzrostu. A teraz rozpoczął się dramat właścicieli domów z kredytem hipotecznym - zauważył Janusz Piechociński, poseł na Sejm RP, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury. Wytknął słabe wsparcie budżetu dla budownictwa mieszkaniowego, bo przecież infrastruktura w końcu przestanie “ratować” wskaźnik inwestycji. Z Zachodu nadciąga nowa fala dekoniunktury, prognozował na koniec. A to może zaostrzyć sytuację na rynku, na którym już dziś odbywa się “krwiożercza walka o kontrakty między wykonawcami i podwykonawcami, ale także mi8ędzy wykonawcami a inwestorami”.
- W 2010 roku liczba rozpoczynanych lokali powinna wyraźnie wzrosnąć w wymiarze procentowym, ale skala rynku raczej nie ulegnie spektakularnej zmianie - analizował rynek budownictwa deweloperskiego Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej REAS. Uczulił, że wielką niewiadomą jest wpływ na popyt mieszkaniowy wprowadzenia Rekomendacji T, ograniczającej pułap dopuszczalnego zadłużenia gospodarstw domowych. Prawdopodobnym scenariuszem będzie przed wprowadzeniem rekomendacji sztuczne ożywienie popytu, zarówno na mieszkania jak i kredyty. Będzie spadać zapotrzebowanie na usługi wykonawcze w sektorze mieszkaniowym, a niższa liczba realizowanych inwestycji zmniejszy popyt na podstawowe materiały budowlane.
Mamy na razie początek statystycznego roku 2010. Następne spotkanie zostało zapowiedziane na maj. Ciekawe, czy wówczas bardziej będzie wiało tym umiarkowanym optymizmem, czy pojawią się jakieś oznaki kataklizmu na rynku budowlanym.
Przy okazji przedstawiamy pełny skład nowego prezydium Komitetu Budownictwa przy Krajowej Izbie Gospodarczej:
Przemysław Rasz - przewodniczący
Kazimierz Grzegorzewski - wiceprzewodniczący (od 1981 r. roku kieruje firmą Miastoprojekt - Warszawa)
Zenon Kierczyński - wiceprzewodniczący (od 2004 r. zarządza Wielkopolska Izbą Budownictwa)
Nowe władze komitetu wyznaczyły sobie m.in. następujące zadania:
- Konsolidacja przy KB KIGu uczestników i organizacji polskiego rynku budowlanego poprzez:
- zaproszenie przedstawicieli wszystkich organizacji członkowskich KIG związanych z szeroko pojętym budownictwem do prac w Komitecie Budownictwa;
- organizację spotkań (1-2 w roku) integracyjnych organizacji budowlanych;
- szeroką politykę informacyjną nt. aktualności w przepisach budowlanych oraz bieżących działaniach KIG-u (Komitetu Budownictwa); - Kontynuacja najbardziej istotnych i rozwojowych działań podjętych przez KB KIG w poprzedniej kadencji takich jak m.in.:
- systematyczny (kwartalny) monitoring rynku budowlanego;
- stała współpraca z sejmową komisją infrastruktury, a w szczególności z podkomisją budownictwa oraz organami administracji państwa;
- budowanie autorytetu i rozpoznawalności KB poprzez bliskie kontakty z prasą i systemowa polityka informacyjna; - Nowe wyzwania stawiane przez środowisko polskiego rynku budowlanego takie jak m.in.:
- podjęcie działań zmierzających do zmiany ustawy o Zamówieniach publicznych (wyeliminowanie kryterium najniższej ceny;
- podjęcie wszelkich możliwych działań mających na celu doprowadzenie do równoprawności warunków na rynku krajowym (firmy polskie i zagraniczne) oraz właściwej ochrony polskiego rynku;
- podjęcie działań zmierzających do zmiany ustawy Prawo budowlane;
- lobbing na rzecz uchwalenia ustawy Kodeks budowlany;
- konsultowanie i opiniowanie programu największych targów budowlanych w Polsce – BUDMA, organizowanych przez MTP w Poznaniu.