Koniec programu Mieszkanie Plus. Minister Waldemar Buda przyznaje: nie sprawdziło się!
Koniec programu Mieszkanie Plus - zakomunikował w środę, 17 maja 2023 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nowych inwestycji nie będzie, a co z najemcami?
Spis treści
- Minister rozwoju: Mieszkanie Plus czyli zamkniemy ten temat
- Mieszkanie Plus zastąpi Bezpieczny Kredyt 2 procent
Program Mieszkanie Plus uruchamiano z wielką fetą w 2016 roku, jako wielką szansę dla młodych polskich rodzin na własne mieszkanie: najpierw wynajmowane na preferencyjnych warunkach, a następnie na równie korzystnych warunkach wykupione w ratach na własność.
Niestety, wiele osób, które zdecydowało się skorzystać z programu uważa się dziś za oszukanych. Preferencyjne czynsze najmu okazały się wyższe od rynkowych, jakość nowych mieszkań fatalna, a oczekiwanie na warunki wykupu wydłużało się w nieskończoność.
Inflacja i wzrost kosztów eksploatacyjnych tylko te niezadowolenia spotęgowała. W ostatnich miesiącach mnożyły się skargi, a spółka PFR Nieruchomości zarządzająca takimi mieszkaniami w odpowiedzi na skargi obiecała powołanie Rzecznika Najemców, który ma pomóc w rozsądzaniu skarg i sporów.
Tu pisaliśmy o powołaniu Rzecznika Najemców: Będzie rzecznik najemców. Ma chronić interesy osób korzystających z rządowego najmu
Minister rozwoju: Mieszkanie Plus czyli zamkniemy ten temat
Minister Waldemar Buda w programie Rzecz o polityce na portalu rp.pl przyznał się do porażki programu i obiecał, że wszyscy, którzy dziś wynajmują takie mieszkania „na bardzo preferencyjnych warunkach wykupią te mieszkania i zamkniemy ten temat”.
Przypomnijmy - już ponad rok temu w marcu 2022 r. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że program się nie sprawdził – a w szczególności nie wpłynął znacząco na rozwiązanie problemów mieszkaniowych lokalnych społeczności.
NIK przypomniała o deklaracji rządu, że do końca 2019 r. zostanie wybudowanych 100 tys. mieszkań, a jednak do użytku oddano jedynie 15 tys.
Mieszkanie Plus zastąpi Bezpieczny Kredyt 2 procent
Minister W. Buda stwierdził, że, mimo niepowodzenia siedem lat temu trzeba było konstruować program na wzór Mieszkania Plus, bo brakowało mieszkań, program musiał być więc pro podażowy.
Program Mieszkanie Plus to rządowy projekt, którego celem było zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o najniższych dochodach, których nie było stać na własne lokum, a niekiedy nawet na najem na warunkach rynkowych.
Zupełnie inaczej jest dzisiaj – mieszkania są – dlatego rząd proponuje nowy program - jako pro popytowy: Bezpieczny kredyt 2 proc. oraz Konto mieszkaniowe, które – jak powiedział minister Buda „doprowadzą nas do zakupu mieszkania”.
Przypomnijmy, że nowy program ma wystartować 1 lipca br. Tym razem rząd ma wziąć na siebie na 10 lat ryzyko wzrostu oprocentowania kredytu mieszkaniowego i dopłacać różnicę między 2 proc. a oprocentowaniem rynkowym.
Możesz przeczytać o szczegółach programów:
- Bezpieczny Kredyt 2 procent - od kiedy rusza? Dla kogo tani kredyt na pierwsze mieszkanie?
- Konto mieszkaniowe dla dziecka 2023. Wraca idea oszczędzania z premią mieszkaniową