Koniec z ekogroszkiem w Polsce! Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję
Popularny ekogroszek nie będzie już wkrótce do kupienia w Polsce, podobnie zresztą jak ekomiał. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję nie tyle o wycofaniu samych opałów, co ich nazw, które mogą sugerować, że są one przyjazne środowisku.
Spis treści
- Projekt rozporządzenia dotyczącego jakości paliw stałych
- Koniec z ekogroszkiem w Polsce?
- Zamiast ekogroszku groszek plus, zamiast ekomiału miał plus
- Skąd się wziął ekogroszek
Wiele organizacji ekologicznych, w tym Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, walcząca o ochronę środowiska, oraz Polski Alarm Smogowy podkreślają, że nazwy z przedrostkiem„eko" mogą być mylące i sugerują rodzaj opału, który jest ekologiczny, podczas gdy parametry jakościowe ekogroszku czy ekomiału tego nie potwierdzają.
Projekt rozporządzenia dotyczącego jakości paliw stałych
Warto przypomnieć, że były już minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w 2021 roku przygotował projekt rozporządzenia m.in. zaostrzający wymogi, co do jakości paliw stałych, w tym sposobu pobierania próbek paliw stałych. Projekt ustanawiał też wymagania dla nowego sortymentu paliwa: węgla kamiennego, brykietów lub peletów zawierających co najmniej 85% węgla kamiennego oraz dookreślenie nazewnictwa sortymentów paliw „ekogroszek” i „ekomiał”.
Koniec z ekogroszkiem w Polsce?
Zgodnie z rozporządzeniem określenia „ekogroszek” oraz „ekomiał" nie powinny być używane, ponieważ wprowadzają w błąd. A jak bardzo, pokazały m.in. wyniki badań z 2021 roku Fundacji ClientEarth z 2021 r., z których wynika, że 25% badanych ogrzewających domy węglem i 44% badanych ogrzewających domy ekogroszkiem uważa ekogroszek jako produkt ekologiczny, zaś 66% wskazało, że spalanie węgla może być przyjazne dla środowiska, jeśli używa się produktu wysokiej jakości.
Zamiast ekogroszku groszek plus, zamiast ekomiału miał plus
Projekt ww. rozporządzenia ugrzązł w ministerstwie, aż do tej pory. Obecna minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 12 czerwca br. poddała projekt dziesięciodniowym konsultacjom. Ma on wejść w życie zaraz po ogłoszeniu.
„Dookreślenie nazw sortymentów paliw „ekogroszek” i „ekomiał” zostanie dokonane poprzez dodanie odpowiednio sformułowań: „– nazwa handlowa, groszek plus” oraz „– nazwa handlowa, miał plus” – można przeczytać w uzasadnieniu. Ma zostać także dodana nowa pozycja dla sortymentu „groszek premium” z górnym wymiarem ziarna 31,50 mm.
Wprowadzając nazwy groszek plus i miał plus, Ministerstwo Klimatu daje sygnał producentom, że nie będzie dłużej tolerować ekościemy w branży węglowej. Przedrostek „eko” to chwyt marketingowy, który błędnie sugeruje, że węgiel może być przyjazny dla środowiska. A tak nie jest - twierdzi Kamila Drzewicka, radczyni prawna, ekspertka ds. odpowiedzialnego biznesu w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Zwraca też uwagę, że przepisy dadzą zielone światło organom kontrolnym, takim jak UOKiK czy Inspekcja Handlowa, do wszczęcia postępowań w celu usunięcia ekościemy z rynku węgla.
Skąd się wziął ekogroszek
Ekogroszek zaczął być popularny wraz z pojawieniem się kotłów retortowych z podajnikiem, który wymagał opału o określonej granulacji. Do nowego rodzaju kotłów przydałoby się nowe paliwo. Stąd pojawił się ekogroszek jako nazwa handlowa tego sortymentu, ale o polepszonych parametrach użytkowych – mała zawartość popiołu i siarki, niska spiekalność oraz wilgotność. Spalanie lepszej jakości paliwa w nowoczesnych kotłach miało dawać większą wydajność grzewczą i niższą emisję zanieczyszczeń.
Listen on Spreaker.