Kraków: Muzeum Lotnictwa Polskiego - najlepszym budynkiem z betonu na świecie
Nowy gmach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, zdobył główną nagrodę w międzynarodowym konkursie Cemex Building Award, w kategorii budynków publicznych i przemysłowych wykonanych z betonu. Inwestycji została wybudowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Za projekt architektoniczny obiektu odpowiada berlińska pracownia architektoniczna oraz polski architekt - Bartłomiej Kisielewski.
Budynek nowego gmachu Muzeum Lotnictwa w Krakowie, to najlepszy budynek z betonu na świecie - tak uznali członkowie międzynarodowego jury konkursu Cemex Building Award.
Inwestycja zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii budynków publicznych i przemysłowych wybudowanych z betonu.
Przeczytaj również: Wypadki na budowach - zmowa na rzecz bezpieczeństwa
Muzeum Lotnictwa w Krakowie
Krakowskie Muzeum Lotnictwa jest najstarszym europejskim lotniskiem z 1912 roku, które do 1963 roku było kilkakrotnie rozbudowywane. Obiekt sąsiaduje z historyczną zabudową muzeum Lotniczego Parku Kulturowego. Budynek Muzeum jest nowoczesnym na skalę europejską obiektem, pod względem architektury i technologii. Inwestcyja rozpoczełą działalność w 2010 roku, w którym przypadał jubileusz 100-lecia lotnictwa w Krakowie.
Budowa muzeum była dofianansowana z Unii Europejskiej w kwocie 35 mln złotych. Dotacja na przedsięwzięcie została przyznana w ramach Małopolskiego Regionalanego Programu Operacyjnego. Łączna wartość inwestycji wynosiła 56 mln złotych. Całkowita powierzchnia zabudowy to 45, m2.
Do rozbudowy obiektu wykorzystano ok. 4 tys. m3 betonu.
Za projekt architektoniczny gmachu Muzeum Lotnictwa Polskiego odpowiada biuro Pysall Ruge Architekten z Berlina oraz polski architekt - Bartłomiej Kisielewski.
Autor: brak danych
Zrównoważony rozwój, a krakowskie Muzeum Lotnictwa
Krakowskie Muzeum Lotnictwa zostało wybudowane zgodnie z zasadami budownictwa zrównoważonego - obiekt jest budynkiem energooszczędnym, który wykorzystuje lokalnie dostępne zasoby energetyczne. Przy realizacji obiektu zostały rozbudowane dodatkowe systemy, które poprawiają wydajność energetyczną budynku.
Muzeum Lotnictwa zostało podzielone na dwie strefy temperaturowe, które łączą komfort użytkowania oraz ekonomikę eksploatacji obiektu.
W budynku zainstalowano systemu chłodzenia podłogowego w lecie oraz ogrzewania w zimie, z wykorzystaniem pomp ciepła. Obiekt w maksymalnym stopniu korzysta z oświetlenia naturalnego, i tym samym redukuje zapotrzebowanie na energię elektryczną, kóra jest niezbędna do generowania oświetlenia sztucznego.
Gmach główny będzie spełniał funkcje: muzealną, edukacyjną, naukową oraz biurową. W tej części muzeu znajdują się przestrzenie ekspozycyjne, sala edukacyjna, wielofunkcyjna sala konferencyjna, kino oraz stanowiska internetowe. Odwiedzający będą mogli także skorzystać z biblioteki naukowej z czytelnią. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Cemex Building Award
Konkurs Cemex Building Award, organizowany jest od 20 lat dla najlepszych obiektów zrealizowanych przy użyciu technologii betonowej, na skalę krajową oraz międzynarodową. Dotychczas w ramach przedsięwzięcia nagrodzono obiekty w ponad 20 krajach.
Nagroda przyznawana jest w trzech głównych kategoriach: budynki mieszkalne, budynki publiczne i przemysłowe oraz obiekty infrastrukturalne i urbanistyczne. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 634 obiekty. Wyniki konkursu zostały ogłoszone 27 października, w meksykańskim mieście Monterrey.