Krakowski Biprostal: remont zakończony. Biurowiec zyskał status klasy A
Krakowski biurowiec Biprostal został wyremontowany, i tym samym zyskał status obiektu biurowego klasy A. Znajdująca się na południowej elewacji budynku mozaika to zabytek, który jest największym ściennym dziełem ceramicznym w kraju. Remont przeprowadziła krakowska spółka AD Engineering.
Krakowski budynek biurowy Biprostal został gruntownie wyremontowany.
W ramach inwestycji jedna z największych w Polsce modernistycznych mozaik ściennych, która znajduje się na południowej elewacji obiektu odzyskała dawny blask. Uroczyste zakończenie remontu odbyło się 19 stycznia.
W wydarzeniu uczestniczył prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski. Podczas uroczystości mozaika została oświetlona reflektorami o mocy 920 W.
Przeczytaj również: Łódzki biurowiec Textorial Park otrzymał certyfikat BREEAM In-Use
Biurowiec Biprostal - remont
Generalny remont biurowca rozpoczął się na początku 2011 roku. Prace remontowe na zlecenie inwestora, firmy Biprostal przeprowadziła krakowska spółka AD Engineering, SA.
- Zadanie wykonania remontu kompleksu biurowego Biprostal było dla nas sporym wyzwaniem. O skali jego trudności świadczy wszechstronność zadania, a także fakt, że wszelkie prace były wykonywane w ścisłym centrum miasta – tuż przy ruchliwych ulicach, a do tego pośród gęstej zabudowy miejskiej. Jednak dzięki wsparciu ze strony inwestora, zaangażowaniu podwykonawców oraz naszemu doświadczeniu zrealizowaliśmy zadanie w terminie i zgodnie z wszelkimi zasadami sztuki budowlanej – skomentował Piotr Pociecha, prezes AD Engineering.
Podczas remontu usunięto ponad 4 tys. m3 gruzu i odpadów. W ramach prowadzonych prac w miejsce starej i niefunkcjonalnej zabudowy wziesiono z 2 tys. m2 betonu - nowe ściany działowe. Ponadto, ułożono 5 tys. m2 posadzek. Biurowiec wewnątrz zyskał nowe konstrukcje żelbetowe i nowoczesne instalacje elektryczne, sanitarne oraz systemy bezpieczeństwa. Na zewnątrz biurowca wykonano nową elewację. Po zakończeniu remontu piętnastokondygnacyjny biurowiec uzyskał status biurowca klasy A. W obiekcie znajdują się najnowsze udogodnienia. Ponadto, budynek Biprostal jest najwyższym biurowcem znajdującym się w pobliżu centrum miasta.
Warto zaznaczyć, że modernistyczna mozaika, która zdobi południową elewację budynku jest autorstwa Celiny Styrylskiej-Taranczewskiej i pierwotnie miała zostać usunięta. Jadnakże, miejski konserwator zabytków wpisał mozaikę do rejestru zabytków. Tym samym inwestor zdecydował, że zabytek zostanie odrestaurowany. W związku z powyższym, biurowiec został ocieplony od wewnątrz, a nie od zewnątrz jak wcześniej planowano.
Biurowiec Biprostal - opis inwestycji
Biurowiec Biprostal znajduje się w Krakowie u zbiegu ulic Królewskiej i Al. Kijowskiej.
Budynek o kubaturze 21 tys. m3, po modernizacji jest wysoki na 55 metrów. Biurowiec został zbudowany w latach 60-tych. Budynki biurowe zostały zaprojektowane przez Biuro Studiów i Projektów Hutnictwa Biprostal - dziś Biprostal SA. Architektami byli: Mieczysław Wrześniak i Paweł Czapczyński. Najwyższy budynek kompleksu ma 15 pięter i 55 metrów wysokości. Kubistyczna mozaika, kóra zdobi południową elewację budynku jest nielicznym takiego rodzaju dziełem ściennym, nie tylko w Krakowie ale i w całej Polsce. Mozaika została wykonana z 1 600 tys. różnej wielkości barwnych płytek i jest największą mozaiką (650 m2) w kraju.