Lepsze miejsce pracy dla każdego
Zdrowie i bezpieczeństwo w pracy należy do najważniejszych obszarów polityki społecznej UE. Pomimo wszechstronnego systemu prawnego oraz prewencyjnego co pięć sekund, pracownik staje się ofiarą wypadku przy pracy, a co dwie godziny jedna osoba ginie w wypadku przy pracy. Najwyższy odsetek wypadków występuje w rybołówstwie, rolnictwie, opiece zdrowotnej i społecznej oraz budownictwie.
Wypadki w pracy rejestrowane przez organy administracyjne powodują straty rzędu 150 milionów dni pracy w ciągu roku. Włączając w to wypadki niezarejestrowane, można oszacować tę liczbę na 210 milionów dni straty. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy zwiększa zatem wydajność firmy oraz jest gwarantem jej sukcesu na rynku.
Patrząc na statystyki dostrzec również można zależność: wypadki - wielkość przedsiębiorstwa. W Unii Europejskiej jest 19 milionów małych i średnich przedsiębiorstw działających w najróżniejszych branżach i sektorach gospodarki i zatrudniających prawie 75 milionów ludzi.
Średnio, odsetek wypadków w pracy jest wyższy w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, mimo iż w sektorze tym zatrudnionych jest o 250 milionów osób mniej w porównaniu z sektorem wielkich przedsiębiorstw.
"Zdrowe i Przyjazne Miejsce Pracy"
30 czerwca 2006 roku odbyło się pierwsze z cyklu 36 seminariów, którego inicjatorem jest Europejska Agencja Bezpieczeństwa, mające na celu opracowanie prewencyjnego programu, kształtującego kulturę bezpiecznej i zdrowej pracy w Europie. Kampania " Zdrowe i Przyjazne Miejsce pracy" jest jedną z najważniejszych inicjatyw Agencji, która w tym celu opracowała przewodnik wspomagający ocenę ryzyka pracy. Narzędzie to umożliwia zarówno pracownikom, jak i pracodawcom analizę i ocenę środowiska pracy w kontekście wymagań poszczególnych sektorów branżowych. Szczegółowa lista problemów pozwala na szybki i prosty przegląd sytuacji w firmie oraz dostarcza wsparcia i wskazówek, jak zmienić i ulepszyć środowisko pracy.
Seminaria zostaną przeprowadzone w dziesięciu najmłodszych krajach Unii Europejskiej oraz w dwóch państwach ubiegających się o członkostwo - Bułgarii i Rumunii. Program skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw i jego edycja potrwa do listopada 2006 roku.
- Małe przedsiębiorstwa są istotnym czynnikiem napędzającym europejską gospodarkę i zatrudniają prawie 75 proc. pracowników na rynku - powiedział Hans - Horst Konkolewsky, Dyrektor Europejskiej Agencji Bezpiecznego i Zdrowego Miejsca Pracy, komentując pierwsze warszawskie seminarium "Bezpieczne i Zdrowe Miejsce Pracy". - Niestety, przedsiębiorstwa te mają ogromny problem z częstymi wypadkami oraz kłopotami zdrowotnymi związanymi z wykonywaną pracą. Nasze przesłanie do małych przedsiębiorstw państw członkowskich jest jasne: uczynienie idei bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy istotą strategii przedsiębiorstw nie tylko zredukuje koszty związane z obrażeniami i zachorowaniami, ale także wpłynie korzystnie na jakość wykonywanej pracy i wydajność firmy - tłumaczył Hans - Horst Konkolewsky.
Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy
Agencja powstała w 1996 roku celu gromadzenia, analizy i promowania informacji związanych z BHP. Do jej zadań należy promowanie kultury w zakresie zapobiegania zagrożeniom w miejscu pracy.
Zatrudnia specjalistów z dziedziny BHP, komunikacji i administracji publicznej. Na szczeblu krajowym, Agencję reprezentuje sieć punktów centralnych, którymi są przeważnie krajowe organizacje zajmujące się BHP. Punkty centralne działają poprzez trójstronne sieci, w skład których wchodzą przedstawiciele rządów, pracodawców i pracowników.
Siedzibą Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy jest Bilbao (Hiszpania).