Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. Powstanie elektrownia wiatrowa

2012-01-23 12:03
Elektrownia wiatrowa na Mazowszu_podpsianie umowy na dofinansowanie inwestycji
Autor: Samorząd Województwa Mazowieckiego (www.mazovia.pl)

Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. W miejscowości Bachorza, w gminie Sokołów Podlaski zostanie wybudowana elektrownia wiatrowa, o mocy 2 MW. Władze województwa przyznały na inwestycję dofinansowanie w kwocie ponad 4,5 mln złotych. Po uruchomieniu elektrowni o 20 proc. wzrośnie łączna moc energii z wiatru wytwarzana na Mazowszu.

W województwie mazowieckim zwiększy się udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii.

W miejscowości Bachorza, w gminie Sokołów Podlaski zostanie wybudowana elektrownia wiatrowa, dzięki której zużycie konwencjonalnych źródeł energii - węgla kamiennego zmnieszy się o ponad 9 ton w ciągu roku. Mazowsze jest uzależnione od konwencjonalnych źródeł energii, stąd konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii (OZE) w tym regionie.

Przeczytaj również: Farma wiatrowa Modlikowice ma pozwolenie na użytkowanie

Władze województwa przyznały dofinansowanie na realizację przedsięwzięcia w kwocie 4 mln 578 tys. Umowę w tej sprawie 19 stycznia podpisali Leszek Ruszczyk - wicemarszałek województwa Mazowieckiego oraz Janina Ewa Orzełowska - beneficjent (spółka JE WIND)

Elektrownia wiatrowa - opis inwestycji

W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowana elektrownia wiatrowa o mocy 2 MW wraz z infrastrukturą elektroenergetyczną, instalacją fotowoltaiczną oraz drogą dojazdową.
Rocznie elektrownia będzie produkowała ok. 6 325 MWh brutto "zielonej" energii elektrycznej, co wpłynie na zwiększenie udziału OZE (odnawialne źródła energii). Inwestycja przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego - zostanie ograniczone zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych.
Zużycie węgla kamiennego w skali roku zmniejszy się o 911 ton a, węgla brunatnego - o ponad 2 278 ton. Ponadto, zmniejszy się emisja CO2 i innych szkodliwych substancji do atmosfery.
W ramach projektu oprócz elektrowni zostanie wybudowana stacja konetenerowa, drogi dojazdowe i plac manewrowy. Ponadto, powstanie siłownia oraz wykonane zostną roboty związane z przyłączeniem sieci elektroenergetycznej oraz zakup instalacji fotowoltaicznej. Całkowita wartość inwestycji to 11 mln 205 tys. złotych, z czego 4 mln 578 tys. złotych - to dotacje z funduszy unijnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany