Mieszkania dla studentów. Czy najem instytucjonalny odciąży przepełnione akademiki?

2025-04-11 7:56
Mieszkania dla studentów. Czy najem instytucjonalny (PRS) odciąży przepełnione akademiki?
Autor: Gettyimages (Credit: DragonImages) Najem instytucjonalny zapewnia nowoczesne standardy i elastyczne warunki najmu.

Publiczne akademiki są niedostępne dla większości studentów – zaledwie 9% może liczyć na miejsce (dane JLL). W tej sytuacji, mieszkania dla studentów na rynku PRS stają się coraz atrakcyjniejszą alternatywą. Najem instytucjonalny umożliwia współdzielenie mieszkania, dzięki temu młodzi ludzie mogą obniżyć koszty. Jakie inne korzyści daje to rozwiązanie?

Spis treści

  1. Czy najem instytucjonalny może przynieść realne korzyści?
  2. Mieszkania dla studentów – jakie oczekiwania mają młodzi ludzie?
  3. Najem instytucjonalny oferuje mieszkania dla studentów dostosowane do potrzeb młodych ludzi

Czy najem instytucjonalny może przynieść realne korzyści?

Najem instytucjonalny w Polsce, znany jako PRS (Private Rented Sector), od kilku lat systematycznie się rozwija. Jak wskazuje raport “Najem instytucjonalny – sprzyjające otoczenie dla nowych transakcji” PwC Polska, na koniec pierwszej połowy 2024 roku najem instytucjonalny dysponował 19 400 jednostkami, co oznacza wzrost o 32% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Co więcej, wzrosła liczba mieszkań w budowie aż o 10%, czyli 14 600 jednostek. Zgodnie z prognozami do 2028 r. ich liczba może wynieść blisko 80 000. Choć PRS ma jeszcze niewielki udział w rynku, to nawet w obecnej fazie rozwoju, najem instytucjonalny oferuje realne korzyści, szczególnie dla studentów poszukujących przystępnych cenowo i dogodnie zlokalizowanych mieszkań.

Mieszkania dla studentów – jakie oczekiwania mają młodzi ludzie?

Sytuacja studentów na rynku mieszkaniowym nie jest łatwa. Ceny wynajmu mieszkań rosną, a miejsc w publicznych akademikach brakuje. Zgodnie z danymi JLL w akademikach publicznych dostępnych jest ok. 115,3 tys. miejsc, a to wystarczająca liczba dla zaledwie 9% studentów (w zależności od konkretnego miasta – od 5 do 15%). Pozostali muszą szukać alternatywnego rozwiązania, takiego jak wynajem mieszkań na rynku wtórnym. Niestety niejednokrotnie wiąże się to z zawyżonymi cenami, a standard oferowanych lokali bywa bardzo różny.

Młodzi ludzie coraz częściej poszukują nowoczesnych, dobrze wyposażonych lokali z dostępem do szybkiego internetu i np. dobrym oświetleniem. Stare, zaniedbane i od lat nieremontowane lokale powoli odchodzą w niepamięć. Problematyczna zdarza się również współpraca z prywatnymi właścicielami. Często spotykanym zjawiskiem są niepewne lub nawet całkowicie niesformalizowane umowy, co niesie za sobą ryzyko dla wynajmujących. Dodatkowym wyzwaniem są wymagania właścicieli – wielu oczekuje długoterminowych umów, co nie zawsze jest zgodne z elastycznym stylem życia studentów – mówi

Karolina Wojcieszak-Łuczak, Team Leader, LifeSpot Łódź.

Dynamiczny rozwój PRS na polskim rynku nieruchomości sprzyja studentom, oferując im komfortowe warunki życia i nauki. W odróżnieniu od wynajmu mieszkań od prywatnych właścicieli, PRS charakteryzuje się jasnymi, ustandaryzowanymi warunkami umowy, co zapewnia większą stabilność i bezpieczeństwo najemcom. Brak ukrytych kosztów, takich jak nagłe podwyżki czynszu czy dodatkowe opłaty, sprawia, że jest to atrakcyjna opcja, szczególnie dla osób ceniących przejrzystość i wygodę. Mieszkania wyróżniają się natomiast m.in. wysokim standardem – są nowoczesne, świeżo wyremontowane i wyposażone w niezbędne do komfortowego funkcjonowania sprzęty. Co więcej, operatorzy z sektora PRS otwierają się również na studentów posiadających zwierzęta, co stanowi dodatkowy atut tej formy najmu – dodaje.

Najem instytucjonalny oferuje mieszkania dla studentów dostosowane do potrzeb młodych ludzi

Najem instytucjonalny może zapewnić mieszkania dla studentów dostosowane do oczekiwań i potrzeb młodych ludzi. Dostępne lokale bardzo często znajdują się w dogodnych dla nich lokalizacjach, czyli blisko uczelni i centrum miasta. Co więcej możliwy jest wynajem wspólny z innymi lokatorami, a dzięki temu staje się on bardziej przystępny finansowo. Warto podkreślić, że wiele firm dostosowuje się do potrzeb młodych ludzi, oferując im mieszkania dla studentów z opcją krótszego okresu najmu, odpowiadającemu harmonogramowi roku akademickiego.

Murator Google News

Większość nieruchomości PRS znajduje się w pobliżu największych uczelni, w dobrze skomunikowanych częściach miasta, co ułatwia codzienne dojazdy. Dzięki opcji wynajmu wspólnie z innymi lokatorami, studenci mogą też dzielić koszty, co sprawia, że życie w nowoczesnym, wysokiej jakości mieszkaniu staje się bardziej przystępne finansowo. PRS to również elastyczność – wiele firm oferuje umowy dostosowane do specyficznych potrzeb studentów, takich jak krótsze okresy najmu, odpowiadające harmonogramowi roku akademickiego. Studenci nawet nie muszą fizycznie stawić się w mieszkaniu przed wprowadzeniem się. Jeśli ktoś na stałe mieszka za granicą lub w daleko położonym polskim mieście, to z pomocą przychodzi nic innego jak technologia. W naszym przypadku proces wynajmu jest całkowicie cyfrowy – od obejrzenia lokalu online, po zawarcie umowy i weryfikację dokumentów. Taka forma daje pewność i komfort jeszcze przed przyjazdem, eliminując stres związany z szukaniem mieszkania na miejscu – mówi

Karolina Wojcieszak-Łuczak z LifeSpot.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Czesław Bielecki. Architektura déjà vu
Źródło: Mieszkania dla studentów. Czy najem instytucjonalny to rozwiązanie na studencką kieszeń?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany