Mieszkanie Plus, którego nie znacie, czyli reanimacja TBS-ów

2017-09-08 18:16
Dariusz Stachera BGK
Autor: BGK Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program Mieszkanie Plus to nie tylko budowa mieszkań na wynajem na warunkach rynkowych, ale również bezzwrotne dotacje z Funduszu Dopłat na mieszkania socjalne i komunalne dla gmin oraz program społecznego budownictwa czynszowego.

„W mediach o rządowym programie Mieszkanie Plus (M+) głośno jest w zasadzie od momentu jego ogłoszenia w czerwcu 2016 r. O M+ mówią praktycznie wszyscy zainteresowani tematem dostępnych cenowo mieszkań na wynajem – od czołowych polityków, poprzez samorządowców, aż do umiarkowanie uposażonych mieszkańców dużych i małych miast, czekających na tanie, ale nowoczesne i energooszczędne lokale. Zwykle w tych dyskusjach chodzi o komercyjny filar programu, czyli pilotaż prowadzony przez spółkę BGK Nieruchomości, która podpisała z gminami ponad 70 listów intencyjnych w sprawie budowy na zasadach rynkowych mieszkań na gruntach samorządów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że program Mieszkanie Plus to pakiet znacznie szerszy, obejmujący nie tylko komponent komercyjny, ale również bezzwrotne dotacje z Funduszu Dopłat na mieszkania socjalne i komunalne dla gmin oraz program społecznego budownictwa czynszowego (SBC), czyli preferencyjne kredyty Banku Gospodarstwa Krajowego dla towarzystw budownictwa społecznego, spółek komunalnych i spółdzielni mieszkaniowych. O tym ostatnim elemencie pakietu M+ warto powiedzieć nieco więcej, z dwóch powodów. Po pierwsze program SBC działa już pełną parą i stanowi swoistą reaktywację TBS-ów, pozbawionych finansowania ze wsparciem rządu od 2009 r., czyli od czasu likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Po drugie zapewnia jedyne długoterminowe źródło finansowania dłużnego inwestycji mieszkaniowych na wynajem na warunkach preferencyjnych. Kredyty BGK oprocentowane są według stawki WIBOR 3M (bez marży) i udzielane na okres do 30 lat. Z oferty korzystają głównie TBS-y. W programie SBC inwestorzy złożyli w pierwszych dwóch edycjach blisko 100 wniosków obejmujących budowę ponad 4,5 tys. mieszkań, na kwotę znacząco przekraczającą pół miliarda złotych. Można zaryzykować stwierdzenie, że nieoczekiwanie uważane jeszcze niedawno za relikt przeszłości TBS-y przynajmniej w początkowej fazie realizacji programu Mieszkanie Plus są jego głównymi aktorami.

Patrz też: Mieszkanie Plus ma konkurencję. Koszt wybudowania domu robi wrażenie>>

Najbliższy nabór wniosków kredytowych BGK przeprowadzi już we wrześniu br. Do dyspozycji inwestorów będzie prawie 900 mln zł preferencyjnie oprocentowanych środków. Co istotne, tzw. trzecia edycja programu zostanie przeprowadzona już na nowych, korzystniejszych zasadach. Nowelizacja ustawy regulującej program (Dz.U. 2017 poz. 1442) została uchwalona pod koniec czerwca. Zawiera ona szereg zmian uatrakcyjniających program, m.in. rezygnację z warunku przeznaczania co najmniej połowy mieszkań dla osób wychowujących dzieci. Pakiet Mieszkanie Plus zawiera szereg dopiero wdrażanych lub już teraz sprawnie funkcjonujących instrumentów, które pomogą sfinansować inwestycje mieszkaniowe. Lokale socjalne czy komunalne dofinansowane z Funduszu Dopłat są już oddawane do użytkowania najemcom. Pierwsze rodziny już wprowadziły się do mieszkań sfinansowanych w programie SBC. Niektóre realizowane obecnie inwestycje korzystające z kapitałowego komponentu komercyjnego M+ zostaną sfinalizowane na przełomie 2017 i 2018 r. Dostrzeżenie realnych efektów programu rządowego nie jest zatem melodią przyszłości, ale kwestią wiedzy o kompleksowym charakterze pakietu.

Patrz też: prawie miliard na mieszkania od BGK>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany