Mistrz Montażu zagwarantuje prawidłowy montaż okien

2012-01-20 17:49
Montaż okien
Autor: ZMS

Nawet perfekcyjnie wyprodukowane okno nie pomoże, gdy zostanie źle zamontowane - nie zapewni deklarowanych przez producenta standardów energooszczędności. To robi branży okiennej niezbyt dobrą opinię, zaś niefachowych ekip montażystów jest na rynku kilka tysięcy. Dlatego misją powstałego niedawno Zrzeszenia Montażystów Stolarki jest wyszkolić jak najwięcej mistrzów montażu okien i drzwi.

Zły montaż okien psuje branży opinię

Instrukcje bezwzględnie nakazują, by montaż okien był wykonywany w sposób szczelny. Oznacza to więc nie tylko zabezpieczenie styku okna z murem przed deszczem i wiatrem, ale też przed wnikaniem wilgoci z wnętrza pomieszczeń. Warstwa ocieplenia wokół okien najczęściej jest wykonywana z rozprężnej pianki poliuretanowej, która przez cały rok narażona jest na działanie wilgoci. Zawilgocona pianka traci izolacyjne właściwości, przemarza zimą i wychładza powierzchnię ścian wokół okna. Wykrapla się na niej para wodna, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, prowadząc do niszczenia tynków i murów. Konsekwencją są również duże, zupełnie nieuzasadnione straty energii cieplnej, gdyż ucieka ona przez tworzące się wokół okien mikroszczeliny.
Zrzeszenie Montażystów Stolarki zleciło badania, z których wynika na przykład, że zaledwie w co 20. przypadku (czyli w sumie tylko w 5% wszystkich montaży) pianka ocieplająca wokół montowanego okna została zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci.

Przeczytaj o najczęstszych błędach montażu okien

W dobie internetu, wobec powszechnego uczestnictwa na przeróżnych forach osób dzielących się swoimi doświadczeniami z wymiany okien, bardzo szybko rozprzestrzenia się wiedza, że trzeba montażystom patrzeć na ręce albo wybierać stolarkę tylko takich producentów, którzy mają swoje firmowe lub autoryzowane ekipy.

Mistrz Montażu okien i warszaty szkoleniowe

Ale na rynku jest rozbudowana sieć dystrybucji i tysiące montażystów, którzy, jak twierdzi Robert Klos - ekspert Zrzeszenia Montażystów Stolarki, w większości nie przeszli żadnego przeszkolenia i mają niewielką wiedzę o tym, co robią. A na umiejętności takich fachowców właśnie powinni postawić wszyscy producenci związani z branżą okien, drzwi i bram, takich fachowców będzie bowiem oczekiwał rynek klienta.

Logo Mistrzowie Montażu
Autor: brak danych

Skąd jednak brać takich fachowców, skoro mistrzów takiego montażu jest w sumie niewielu, o możliwości zdobycia takiej wiedzy w szkole zawodowej też nie ma co marzyć? Jak weryfikować umiejętności tych , którzy już działają, jak rekomendować tych, którzy gwarantują należyte wykonanie montażu? Tu trzeba pozytywnie odnotować powstanie Zrzeszenia Montażystów Stolarki (ZMS), które ma pomysł, by weryfikację takich montażystów, którzy oczywiście dobrowolnie zgłoszą się do programu, ocenili niezależni eksperci z tej branży.

Od września 2011 roku tworzona jest przez ZMS ogólnopolska lista fachowców montażu stolarki, których wiedza i umiejętności zostały zweryfikowane przez samą branżę. Niektórzy z nich poddali się sprawdzianowi umiejętności i wiedzy zawodowej, które były oceniane przez powołaną w tym celu Komisją ekspertów branżowych. Najlepsi uzyskali honorowy tytuł Mistrza Montażu, który oznacza, że taki fachowiec zna się na swojej robocie.

BUDMA i szkolenia montażystów po BUDMIE

W kraju mamy kilkudziesięciu takich mistrzów, to wciąż mało, ale powinno być ich coraz więcej. Rusza bowiem kolejna edycja programu edukacyjnego „Mistrzowie Montażu”. Inauguracja nastąpi na tegorocznej BUDMIE w Poznaniu, 24-27 stycznia. Przez wszystkie dni targowe odbywać się będą warsztaty, pokazy mistrzowskich montaży oraz egzaminy zawodowe, których pozytywny finał będzie oznaczał dla montażystów otrzymanie dyplomów Mistrza Montażu. Do udziału w pokazach i seminariach ZMS wraz z partnerem - Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej, zaprosili również architektów oraz inwestorów, którzy chcieliby poznać podstawowe zasady montażu warstwowego okien i dowiedzieć się, czego powinni wymagać od wykonawców na budowie.

Na BUDMIE program Mistrzowie Montażu przebiega pod nazwą Wielkopolskie Warsztaty Montażowych. Do tych warsztatów włączyły się, poprzez swoich ekspertów, takie firmy jak: Drutex, Selena SA, G-U Polska, ROTO Frank oraz VBH Polska.

ZMS zapowiada po BUDMIE kontynuację programu Mistrzowie Montażu w ramach Regionalnych Warsztatów Montażowych. Będzie to cykl wykładów i pokazów montażu, organizowanych na lokalnych targach budowlanych. Tak jak na BUDMIE, podczas warsztatów regionalnych fachowcy od montażu będą mogli pogłebić swoja wiedzę oraz umiejętności, a na koniec poddać się ocenie Komisji Ekspertów i uzyskać tytuł Mistrza Montażu.

W I półroczu 2012 roku program Mistrz Montażu będzie obecny na następujących targach budowlanych:

  • BUDMA  Poznań     24-27 stycznia
  • SIBEX  Sosnowiec     24-26 luty
  • GRYF-BUD Bydgoszcz     23-25 marca
  • DOM I OTOCZENIE  Tarnów     20-22 kwietnia
  • DOM I OGRÓD  Gliwice     26-27 maja

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie www.montaze.info.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany