Na jakie dotacje może liczyć przedsiębiorca w 2005 roku - część I

2005-01-02 11:46

W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" (SPO-WKP) priorytetu "Bezpośrednie wsparcie dla przedsiębiorstw" realizowane są cztery działania.

Każde z tych działań ma ten sam cel - podwyższenie konkurencyjności firm, chociaż w każdym z nich realizowany jest on na odmiennych zasadach. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca w tym samym czasie składał wnioski dotyczące różnych działań. Musi się jednak liczyć z tym, że jeśli wniosek zostanie odrzucony - nie otrzyma zwrotu poniesionych kosztów.

  • Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo (Działanie 2.1);
  • Wsparcie konkurencyjności produktowej i technologicznej przedsiębiorstw (Działanie 2.2);
  • Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez inwestycje (Działanie 2.3);
  • Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska (Działanie 2.4).

Każde z tych działań ma ten sam cel - podwyższenie konkurencyjności firm, chociaż w każdym z nich realizowany jest on na odmiennych zasadach. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca w tym samym czasie składał wnioski dotyczące różnych działań. Musi się jednak liczyć z tym, że jeśli wniosek zostanie odrzucony - nie otrzyma zwrotu poniesionych kosztów.
Kto nie dostanie dotacji
W zależności od działania - dotacje są przeznaczone albo dla małych i średnich przedsiębiorców (MSP), albo dla wszystkich (małych, średnich i dużych). Niektóre działania pozwalają na korzystanie z dotacji również mikroprzedsiębiorcom - np. działanie 2.3, pod warunkiem jednak, że wykonują działalność co najmniej od 3 lat lub oparta jest ona na wykorzystaniu zaawansowanych technologii o znaczącym potencjale rynkowym.
Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca zatrudniający mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro.

Wsparcie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" może być udzielone jedynie podmiotom będącym w dobrej kondycji finansowej, czyli takim, które uzyskaną pomoc mogą przeznaczyć na poprawę swojej konkurencyjności. Na pomoc nie może liczyć ten przedsiębiorca, który posiada zaległości z tytułu należności publicznoprawnych (podatki, ZUS) lub pozostaje pod zarządem komisarycznym, a także jeśli znajduje się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego, postępowania naprawczego lub w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku o udzielenie wsparcia lub pożyczki naruszył w sposób istotny umowę zawartą z Agencją.
Wsparcie nie może być też udzielone wnioskodawcy będącemu osobą fizyczną, jeżeli został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przekupstwa, przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, karno-skarbowe albo inne związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Ograniczenie to dotyczy również tych przedsiębiorców, których osoba będąca członkiem jego organów zarządzających lub wspólnikiem została skazana prawomocnym wyrokiem za ww. przestępstwa.

SŁOWNICZEK 

Mały przedsiębiorca - to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz który osiągnął roczny obrót ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w PLN 10 milionów euro.
Średni przedsiębiorca - to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników i który osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający w PLN 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w PLN 43 milionów euro.
Nie uważa się odpowiednio za małego lub średniego przedsiębiorcę, w którym przedsiębiorcy inni niż mali lub średni, Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego posiadają:

  • 25 proc. i więcej wkład udziałów lub akcji; prawa do 25 proc. udziału w zysku
  • 25 proc. i więcej głosów w zgromadzeniu wspólników, walnym zgromadzeniu akcjonariuszy albo walnym zgromadzeniu spółdzielni.

Czy potrzebne są własne środki?
We wszystkich programach obowiązuje zasada, że wsparcie przekazywane jest na zasadzie refundacji. Oznacza to, że najpierw przedsiębiorca musi wyłożyć na inwestycję własne środki, a dopiero po jej zrealizowaniu i przedstawieniu dokumentów potwierdzających poniesione koszty będzie mógł liczyć na częściowy zwrot kosztów (jeśli będą one kwalifikowały się do zwrotu - tzn. koszty kwalifikowane). Za środki własne może być uznany kredyt bankowy. Tym bardziej, że niektóre banki mają w swojej ofercie specjalne kredyty na ten cel (piszemy o tym na str. 13 i 14). W przypadku niektórych projektów, np. w działaniu 2.3 po przekroczeniu określonej kwoty (125 tys. zł), wymagane jest sfinansowanie części inwestycji kredytem bankowym lub środkami pieniężnymi pochodzącymi z funduszu inwestycyjnego.
Wysokość dotacji zależy od rodzaju działania. Jeśli wsparcie podlega zasadom pomocy publicznej (np. poddziałanie 2.2.2), to poziom maksymalnego wsparcia jest ograniczony pułapem dopuszczalnej pomocy publicznej (maksymalnie 50 proc. + 15 punktów procentowych brutto w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw), a zależy on od regionu i dziedziny wsparcia. W niektórych programach, gdzie wsparcie nie podlega zasadom pomocy publicznej, możliwe jest uzyskanie nawet do 100 proc. refundacji wszystkich poniesionych wydatków kwalifikowanych.

Czy wcześniejsza pomoc ma znaczenie?
Przedsiębiorca, który stara się o dotację, musi złożyć oświadczenie o uzyskanej pomocy de minimis. Jest to pomoc przyznana przedsiębiorcy w ciągu 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, do wysokości 100 tys. euro, wliczając w tę wielkość także pomoc, która ma być udzielona. Pułap ten stosuje się bez względu na formę pomocy i jej cel. Może być ona udzielana zarówno w trybie programu pomocowego, jak i jako pomoc indywidualna. Dla stwierdzenia, czy dana pomoc jest pomocą de minimis, podmioty jej udzielające wydają beneficjentowi pomocy zaświadczenie stwierdzające, że udzielona pomoc publiczna jest pomocą de minimis.

PRZYKŁAD
Przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o udzielenie pomocy de minimis 1 grudnia 2004 r. W okresie ostatnich trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku otrzymywał on pomoc de minimis w kwocie 20 tys. euro. W związku z tym na dzień złożenia wniosku będzie on mógł otrzymać pomoc de minimis w wysokości 80 tys. euro.
Odpowiedzialność za przekroczenie kwoty pomocy (100 tys. euro) ciąży na przedsiębiorcy. W takich przypadkach przewidziane są procedury zwrotu.

Działanie 2.1: Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez doradztwo

Kto może ubiegać się o wsparcie?
Wsparcie na specjalistyczne doradztwo może być udzielane małym i średnim przedsiębiorcom posiadającym siedzibę na terytorium RP. Ze wsparcia mogą też skorzystać mikroprzedsiębiorcy, jeśli wykonują działalność gospodarczą od co najmniej 3 lat lub gdy opiera się ona na nowych technologiach (znanych w Polsce nie dłużej niż 3 lata).
Na wsparcie to nie mogą liczyć przedsiebiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie m.in.: rolnictwa, rybołówstwa, rybactwa, górnictwa wegla, produkcji żelaza i stali, świadczenia usług transportu morskiego oraz przybrzeżnego transportu wodnego. Takie wsparcie nie może być również udzielone mikroprzedsiębiorcy wykonującemu działalność gospodarczą opartą na wykorzystaniu zaawansowanych technologii o znaczącym potencjale rynkowym w zakresie usług transportowych.

Na jakie cele wsparcie?
Przedsiębiorca w ramach działania 2.1 może otrzymać dotację na specjalistyczne usługi doradcze świadczone przez akredytowanych wykonawców przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (lista takich firm jest umieszczona na stronach PARP). Poza wąską grupą mikroprzedsiębiorców - z tej listy wnioskodawcy mogą dowolnie wybrać firmę akredytacyjną, ale dopiero po złożeniu wniosku.

Działanie 2.1
66,27 mln euro - taka kwota została przeznaczona na działanie

Na jaki cel mogą być przeznaczone środki - specjalistyczne usługi doradcze
Realizacja projektu - teren całego kraju
Wielkość pomocy - od 25 tys. zł do 250 tys. zł, nie więcej niż 50 proc. kosztów kwalifikowanych

Wsparcie może dotyczyć następujących rodzajów projektów:

  • usług doradczych w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa na terenie UE
  • usług doradczych w zakresie jakości, a w szczególności dotyczących: projektowania, wdrażania i doskonalenia systemów zarządzania jakością, zarządzania środowiskiem oraz BHP; uzyskiwania i odnawiania certyfikatów zgodności dla wyrobów, usług, surowców, maszyn i urządzeń, aparatury kontrolno-pomiarowej i kwalifikacji personelu, a także wydawania deklaracji zgodności producenta w tym zakresie; zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności;
  • doradztwa związanego z innowacjami i nowymi technologiami, obejmującego w szczególności projekty doradcze z zakresu: wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie i rozwiązania innowacyjne; tworzenia przedsiębiorstw opartych na wykorzystaniu nowych technologii lub zamierzających podjąć działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów lub świadczeniu nowych usług na rynku polskim albo znacząco ulepszonych w porównaniu z występującymi na tym rynku; wykorzystywaniu technologii informatycznych w przedsiębiorstwie;
    - doradztwa eksportowego;
    - doradztwa związanego z tworzeniem sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw;
    - doradztwa związanego z łączeniem się przedsiębiorstw,
    - pozyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności gospodarczej.

PRZYKŁAD
Spółka X planuje połączenie ze spółką Y. Firma doradcza może przygotować plan i strategię łączenia się spółek, dokumentację cesji praw i obowiązków, przejęcia uprawnień.
RADZIMY
Przedsiębiorca starający się o dotację musi poznać wykaz priorytetów i działań zawartych w Sektorowym Programie Operacyjnym "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw", lata 2004-2006, a także system wdrażania poszczególnych priorytetów i działań opisany w Uzupełnienieniu SPO-WKP. Powinien też przeczytać Wytyczne dla wnioskodawców i Podręcznik beneficjenta SPO-WKP. Są one dostępne na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki i Pracy http://www.konkurencyjność.gov.pl/ i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, http://www.parp.gov.pl/ oraz Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF).

Na jakie wsparcie można liczyć
Kwota wsparcia w zakresie doradztwa nie może być niższa niż 2500 zł i wyższa niż 250 tys. zł, w ramach danego projektu. Nie może też przekroczyć 50 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem poza wsparciem udzielanym mikroprzedsiębiorcom, dla których może ono wynieść do 100 proc. wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

PRZYKŁAD
Mały przedsiębiorca zapłacił za usługę doradczą 5500 zł. Wsparcie wyniesie w tym przypadku 50 proc. kosztów, czyli 2250 zł.

Koszty kwalifikowane
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w zakresie doradztwa są wydatki poniesione na doradztwo świadczone przez akredytowanych wykonawców (lub wykonawców wyłonionych w drodze postępowania określonego w ustawie Prawo zamówień publicznych w przypadku niektórych mikroprzedsiębiorców). Jeśli dofinansowanie udzielone było na uzyskanie doradztwa w zakresie, wdrożenia systemu zarządzania jakością, środowiskiem lub BHP, warunkiem uznania wydatków - za kwalifikujące się do objęcia wsparciem, jest uzyskanie lub odnowienie przez przedsiębiorcę certyfikatu systemu zarządzania lub certyfikatu zgodności lub wydanie deklaracji zgodności producenta.
W przypadku usług doradczych świadczonych w innych dziedzinach warunkiem uznania wydatków za kwalifikujące się do objęcia wsparciem jest uzyskanie, jako rezultatu projektu, dokumentu np. opracowania wdrożeniowego, analizy raportu.

PRZYKŁAD
Przedsiębiorca X wdraża nową technologię. Koszt zakupu tej technologii nie jest kosztem kwalifikowanym w działaniu 2.1, ale usługa doradcza związana z wdrożeniem jest kosztem kwalifikowanym.
Wsparcie nie może być udzielone z przeznaczeniem na pokrycie wydatków na zakup usług doradczych, które stanowią element stałej lub okresowej działalności przedsiębiorstwa (np. usługi księgowe) lub są związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi przedsiębiorcy.
Wydatki mogą być uznane za kwalifikowane, jeśli przedsiębiorca poniesie je po dniu zawarcia umowy o dofinansowanie.

Gdzie i kiedy składać wniosek?
W 2005 r. wnioski można składać do 30 marca, do 24 czerwca, do 16 września i do 5 grudnia - zawsze do godziny 15.00. Jeśli wszystkie środki finansowe zostaną rozdysponowane, informacje o tym znajdą się na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki i Pracy, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF). Przedsiębiorca wypełniony wniosek powinien złożyć w Regionalnej Instytucji Finansującej właściwej dla lokalizacji projektu. Jeśli realizacja projektu przewiduje kilka lokalizacji - wniosek powinien zostać złożony w RIF dla województwa, w którym zostanie zrealizowana największa lub najistotniejsza część projektu. Gdy nie można określić miejsca realizacji projektu pod względem jego największej (lub najistotniejszej części) - właściwą RIF dla danego projektu będzie właściwa ze względu na siedzibę wnioskodawcy.
Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w jednym oryginale oraz jednej kopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez wnioskodawcę. Do dokumentów należy załączyć jedną wersję elektroniczną wniosku o dofinansowanie na nośniku danych elektronicznych (dyskietka lub CD). Składany wniosek wraz z załącznikami powinien być spięty (dotyczy oryginału i kopii wniosku oraz załączonych dokumentów), podpisany przez wnioskodawcę lub pełnomocnika umocowanego w formie pisemnej, parafowany na każdej stronie przez wnioskodawcę lub pełnomocnika. Kopię wniosku oraz kopie załączanych dokumentów należy ponumerować oraz opatrzyć klauzulą "za zgodność z oryginałem" na każdej stronie wraz z czytelnym, własnoręcznym podpisem wnioskodawcy (lub pełnomocnika). Można też ponumerować i parafować na każdej stronie oraz opatrzyć klauzulą "za zgodność z oryginałem od strony nr do strony nr". Trzeba pamiętać o czytelnym podpisie.
Jeśli o wsparcie ubiega się spółka cywilna - potwierdzenia "za zgodność z oryginałem" dokonują wszyscy wspólnicy lub pełnomocnik, chyba że umowa spółki ustala inny sposób reprezentacji przedsiębiorstwa.

RADZIMY
Wnioski należy składać listem poleconym lub pocztą kurierską w zamkniętej kopercie lub dostarczyć do rąk własnych do właściwej RIF. Koperta zawierająca wniosek wraz z załącznikami powinna: być opatrzona sformułowaniem: "Wniosek o dofinansowanie do Działania 2.1 - SPO WKP". Powinna też zawierać pełną nazwę wnioskodawcy oraz jego adres, a także nazwę Regionalnej Instytucji Finansującej oraz jej adres.

Działanie 2.2 Wsparcie konkurencyjności produktowej i technologicznej przedsiębiorstw
Celem tego działania jest poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wsparcie nowych inwestycji realizowanych przez przedsiębiorców. Inwestycje te mają prowadzić do zasadniczych zmian produkcji, produktu lub procesu produkcyjnego i tworzenia nowych miejsc pracy związanych z nowymi inwestycjami.
W ramach tego działania wydzielono dwa poddziałania:

  • Poddziałanie 2.2.1 Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji
  • Poddziałanie 2.2.2 Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw

Poddziałanie 2.2.1 Wsparcie dla przedsiębiorstw dokonujących nowych inwestycji

Kto może ubiegać się o wsparcie?
O wsparcie mogą ubiegać się zarówno MSP, jak i duże przedsiębiorstwa. W lepszej sytuacji będą jednak przedsiębiorcy z sektora MSP. Szczególna waga przywiązywana jest do wspierania inwestycji innowacyjnych (także z zakresu bhp), które są ważne dla podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki. Poziom wsparcia jest uzależniony od regionu, w którym inwestycje są ulokowane.

Na jaki cel wsparcie?
W ramach poddziałania 2.2.1 wspierane będą projekty dotyczące:

  •  utworzenia lub rozbudowy przedsiębiorstwa (dotyczy to sfery produkcyjnej i usługowej),
  • rozpoczęcia w przedsiębiorstwie działalności obejmującej dokonywanie zasadniczych zmian produkcji, produktu lub procesu produkcyjnego.

Mogą to być inwestycje w: środki trwałe (budowle, budynki, maszyny, urządzenia), a także w wartości niematerialne i prawne (np. uzyskanie patentu, nabycie licencji lub nieopatentowanego know-how. Projekty te najczęściej połączone będą z tworzeniem miejsc pracy związanych z nowymi inwestycjami.

Wysokość wsparcia
Maksymalna wysokość pomocy publicznej nie może przekroczyć 50 proc. kwalifikowanych wydatków inwestycji. Zależy ona od maksymalnej intensywności pomocy publicznej dla danego regionu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 września 2004 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej (Dz.U. nr 200, poz. 2050) maksymalna intensywność pomocy publicznej wynosi w Polsce:

  • 30 proc. wydatków kwalifikowanych (EDN), jeżeli projekt jest realizowany w powiecie m. Warszawa i m. Poznań,
  • 40 proc. wydatków kwalifikowanych (EDN), jeżeli projekt jest realizowany w powiecie m. Wrocław, m. Kraków, m. Gdańsk, m. Gdynia, m. Sopot,
  • 50 proc. wydatków kwalifikowanych (EDN), jeżeli projekt jest realizowany na pozostałym obszarze kraju.
  • w przypadku MSP poziom pomocy publicznej wynikający z intensywności pomocy dla danego regionu może być podwyższony o 15 punktów procentowych (EDB).

Poddziałanie 2.2.1 640,9 mln euro - taka kwota została przeznaczona na działanie

Na jaki cel mogą być przeznaczone środki - nowe inwestycje związane z tworzeniem nowych miejsc pracy, np. budowa, rozbudowa przedsiębiorstwa, dokonywanie zmian w produkcji
Realizacja projektu - teren całego kraju
Wielkość pomocy - 50 proc. kosztów kwalifikowanych dla dużych przedsiębiorstw i 65 proc. dla MSP - zgodnie z mapą pomocy regionalnej.

PRZYKŁAD
Mały przedsiębiorca powadzi działalność w Lublinie i tam realizuje nową inwestycję. W takim przypadku wsparcie może być podwyższone o 15 punktów procentowych (EDB).

Na wsparcie w zakresie inwestycji składają się:wsparcie finansowe na inwestycje o wartości nieprzekraczającej połowy maksymalnej intensywności pomocy publicznej przewidzianej dla danego regionu (patrz wyżej),

  • wsparcie finansowe na utworzenie nowych miejsc pracy (jeśli przedsiębiorca je tworzy), w wysokości nieprzekraczającej równowartości kwoty 4 tys. euro na jedno utworzone miejsce pracy, pomnożonej przez liczbę utworzonych miejsc pracy.

Wielkość pomocy nie może jednak przekroczyć części dwuletnich kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników, odpowiadającej maksymalnej intensywności pomocy publicznej. Na koszty te składają się koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem. Łącznie ww. wsparcia finansowe wraz z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w innych formach oraz z innych źródeł na dany projekt nie mogą przekroczyć pułapu maksymalnej intensywności pomocy publicznej, określonej dla danego regionu, dla danego rodzaju przedsiębiorcy.

Koszty kwalifikowane
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia wsparciem w poddziałaniu 2.2.1. są m.in.:

  • cena nabycia gruntów do wysokości 10 proc. całkowitych wydatków projektu inwestycyjnego kwalifikujących się do objęcia wsparciem, jeżeli: istnieje bezpośredni związek pomiędzy nabyciem gruntów a realizowanym projektem inwestycyjnym; przedstawiono wycenę gruntów sporządzoną przez uprawnionego rzeczoznawcę, stwierdzającą, że zakup nastąpił za cenę nieprzekraczającą ceny rynkowej,
  • cena nabycia albo koszt wytworzenia nowych środków trwałych, w tym: budowli i budynków, jeżeli: istnieje bezpośredni związek między nabyciem budynków i budowli a celami projektu objętego wsparciem; przedsiębiorca przedstawi odpowiednie dokumenty; jeśli budowle i budynki w ciągu 10 lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie finansowe nie były finansowane z wykorzystaniem pomocy lub środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej; budowle i budynki będą użytkowane zgodnie z celami projektu objętego wsparciem finansowym,
  • maszyny i urządzenia,
  • narzędzia, przyrządy i aparatura,
  • wyposażenie techniczne dla prac biurowych,
  • infrastruktura techniczna związana z nową inwestycją,
  • pod pewnymi warunkami - cena nabycia wartości niematerialnych i prawnych polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how, do wysokości 25 proc. sumy wydatków kwalifikujących się do objęcia wsparciem,
  • koszt instalacji i uruchomienia środków trwałych,
  • cena nabycia materiałów lub robót budowlanych, pod warunkiem że pozostają w bezpośrednim związku z celami projektu objętego wsparciem.

Wydatkiem kwalifikującym się jest wydatek na utworzenie nowych miejsc pracy; na wydatek ten składają się koszty płacy brutto pracowników powiększone o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem.

SŁOWNICZEK
Ekwiwalent dotacji netto (EDN) - kwotę pomocy, którą otrzymałby przedsiębiorca, gdyby uzyskał pomoc w formie dotacji, uwzględniającą opodatkowanie podatkiem dochodowym, wyrażoną z dokładnością dwóch miejsc po przecinku.
Ekwiwalent dotacji brutto (EDB) - kwotę pomocy, którą otrzymałby przedsiębiorca, gdyby uzyskał pomoc w formie dotacji, bez uwzględnienia opodatkowania podatkiem dochodowym, wyrażoną z dokładnością dwóch miejsc po przecinku.

Poddziałanie 2.2.2 Wsparcie w zakresie internacjonalizacji przedsiębiorstw
W poddziałaniu 2.2.2 wspierane są projekty służące promocji wymiany handlowej oraz nawiązywaniu kontaktów handlowych przedsiębiorców z partnerami zagranicznymi. Wsparcie następuje poprzez pokrycie części wydatków udziału przedsiębiorców w targach i wystawach międzynarodowych oraz misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami za granicą (np.: transportu, zakwaterowania).

Wysokość wsparcia
Wsparcie udzielane jest na podstawie zasad de minimis. Projekty realizowane w ramach tego poddziałania są wspierane poprzez dotacje przekazywane na zasadzie refundacji części poniesionych wydatków kwalifikowanych. Dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 50 proc. całości wydatków kwalifikowanych projektu, jednak nie więcej niż 20 000 zł w przypadku targów i wystaw oraz nie więcej niż 7500 zł w przypadku misji.

Wydatki kwalifikowane
W przypadku wsparcia udziału w misjach gospodarczych związanych z targami i wystawami, obejmują one wydatki poniesione na:

  • przejazd najbardziej ekonomicznym środkiem transportu i zakwaterowania przedstawiciela przedsiębiorcy uczestniczącego w misji gospodarczej do wysokości obowiązujących limitów ustalonych dla danego kraju na nocleg w hotelu oraz limitów stawek w podróży samochodem z tytułu wyjazdu służbowego poza granicami kraju (ustalonych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju - Dz.U. nr 236, poz. 1991 ze zm.);
  • bilet wstępu w celu zwiedzenia targów lub wystawy związanych z daną misją gospodarczą;
  • przygotowanie i druk materiałów promocyjnych w związku z udziałem w misji gospodarczej;
  • obsługę techniczną misji gospodarczej.

W przypadku wsparcia udziału w targach i wystawach za granicą obejmują one wydatki poniesione na:

  • wynajęcia powierzchni wystawienniczej i zabudowy stoiska;
  • transportu eksponatów;
  • przygotowania i druku materiałów promocyjnych;
  • przejazdu i zakwaterowania przedstawicieli przedsiębiorcy uczestniczących w targach i wystawach (poniesione zgodnie z przepisami j.w.).

Poddziałanie 2.2.2
83,4 mln euro - taka kwota została przeznaczona na działanie

Na jaki cel mogą być przeznaczone środkiwsparcie udziału przedsiębiorców w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych,

  • wsparcie udziału przedsiębiorców w targach za granicą.

Realizacja projektu - teren całego kraju.
Wielkość pomocy - 50 proc. kosztów kwalifikowanych (zasada de minimis), nie więcej niż 20 tys. zł w przypadku targów
Przy obliczaniu wysokości dofinansowania uwzględnia się koszty udziału maksymalnie dwóch przedstawicieli beneficjenta w targach lub wystawach. Beneficjent może otrzymać w ciągu jednego roku dofinansowanie części kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą uczestnictwa w maksymalnie pięciu targach i wystawach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany