Nadzór budowlany z powietrza. Czy tradycyjny nadzór budowlany zastąpią drony?

2018-01-26 10:45
Dron na budowie
Autor: aeroMind Drony coraz częściej wykorzystuje się do nadzorowania placów budowy, ekspertyz budowlanych zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach

Drony coraz częściej wzbijają się nad placami budowy. Jednym z podstawowych zastosowań dronów jest nadzór budowlany nad prowadzonymi inwestycjami czy ekspertyzy budowlane.

Potencjał dronów w nadzorze budowlanym

Firmy budowlane coraz częściej w nadzorze budowlanym wykorzystują drony. Stosuje się je już w pierwszych etapach inwestycji, chociażby przy sporządzaniu dokumentacji terenu pod zabudowę. Dzięki niskiemu nalotowi fotogrametrycznemu dronów, łatwo i szybko można uzyskać dokładną ortofotomapę. Drony dostarczają nie tylko zdjęć, ale także modeli trójwymiarowych fotografowanych inwestycji. Zebrana dokumentacja służy następnie do pomiarów, np. weryfikacji ilości robót ziemnych czy obliczenia objętości wykopów, wymiarów fundamentów, geometrii obiektów itp. Na podstawie zdjęć z dronów można szczegółowo określić wolumen piasku na budowie czy głębokość osadzenia rurociągu, co znacząco przekłada się na podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Patrz też: Co potrafią drony na budowie?

Jak wynika z raportu PwC, dzięki bezzałogowcom nadzorującym budowy, liczba zagrażających życiu incydentów zmniejszyła się aż o 91%.

Drony w budownictwie
Autor: aeroMind Drony z powodzenie sprawdzają się w nadzorze nad inwestycjami, ekspertyzach budowlanych

Dron kompatybilny z BIM

W doborze odpowiedniego drona, który będzie prowadził nadzór budowlany, znaczenie ma m.in. ukształtowanie terenu. W przypadku pojedynczych, małych obiektów dobrze jest wykorzystać wielowirnikowiec - w razie awarii jednego, a nawet dwóch śmigieł lub silników, dron wciąż będzie w stanie bezpiecznie wylądować. Co ważna w kontekście pracy architektów i inżynierów, dron powinien być kompatybilny z większością zaawansowanych oprogramowań graficznych, jak AutoCAD czy BIM. Zdjęcia z drona można przenieść bezpośrednio do projektu na komputerze. Dodatkowo, lot może odbywać się po zaplanowanej siatce, z automatycznym pokryciem całego zaznaczonego terenu, włączając w to trajektorie krzyżowe, zdjęcia ortogonalne do mapowania oraz zdjęcia wykonane np. pod kątem 45º do skanowania i dalszego modelowania 3D.

Nadzór nad budową na każdym etapie

Większa dokładność planowania całej inwestycji już na wczesnym jej etapie przekłada się także na dokładniejszą kontrolę całego procesu budowy. Według danych firmy Gartner do 2020 roku rynek fotografii z dronów wykorzystywany będzie przez branżę budowlaną w 30%. Obecnie zdjęcia z drona pozwalają na przygotowanie dokumentacji nowo powstających budynków czy obiektów inżynieryjnych. Coraz częściej urządzenia te znajdują zastosowanie także podczas audytu całej inwestycji, rozliczeń między podwykonawcami, czy inwentaryzacji fotograficzno-filmowej terenu budowy. – Niewiele osób wie, że istnieją bezzałogowce, które łączą ze sobą funkcjonalności kamery termowizyjnej z kamerą światła dziennego w jednym module. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy chcemy zidentyfikować punkty utraty ciepła w budynku, tzw. mostki termiczne. Dron jest w stanie przeprowadzić inspekcję z każdej strony budynku i w dowolnej odległości od ścian. Dzięki czemu identyfikuje najmniejsze newralgiczne punkty obiektu – mówi Karol Nowak, Wiceprezes aeroMind, specjalista w zakresie technologii dronowych.

Patrz też: Dron z kamerą termowizyjną na pokładzie

Dron zamiast inspektora budowlanego?

Dzięki bezzałogowcom dokonywanie inspekcji na terenach trudnodostępnych jest łatwiejsze i szybsze. Istotnym aspektem jest także bezpieczeństwo. Urządzenie może wyręczyć inspektorów nadzoru budowlanego, dokonujących ekspertyz w miejscach niebezpiecznych (np. grożących zawaleniem) lub w obiektach, które wymagają dźwigów czy innego specjalistycznego sprzętu do pracy na wysokościach. Dron jest narzędziem, które z powodzeniem zastąpi helikopter lub samolot z fotografem podczas inwentaryzacji budowy z powietrza. Jest ono także tańsze w użyciu. Można użyć go szybko, w ciągu kilku minut od podjęcia decyzji o locie. Drony już wkrótce mogą stać się narzędziem codziennej pracy każdego architekta, projektanta, wykonawcy czy developera.

Drony w nadzorze budowlanym
Autor: aeroMind Drony mogą zastąpić inspektorów budowlanych, dokonujących ekspertyz w miejscach niebezpiecznych (np. grożących zawaleniem) lub w obiektach, które wymagają dźwigów czy innego specjalistycznego sprzętu do pracy na wysokościach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany