Najlepszy budynek za środki publiczne
Wręczenie dorocznej Nagrody Roku oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych odbyło się 1 grudnia 2004 roku w Warszawie. Honorowym patronem przedsięwzięcia jest Premier Rządu RP.
Jury Nagrody Roku 2003 oraz Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagroda Główna Roku 2003 i Nagroda równorzędna w kategorii mieszkalnictwo:
Budynek mieszkalny wielorodzinny "Dom z Gontu", Kraków ul. Kasztanowa 11
Nagrodę Główną i równocześnie nagrodę równorzędną w kategorii mieszkalnictwo przyznano za udaną próbę formowania współczesnego w wyrazie wielorodzinnego obiektu mieszkalnego w krajobrazie kulturowym Woli Justowskiej w Krakowie, odwagę, dyscyplinę i bezkompromisowość budowania bryły obiektu przy bardzo dobrym i nieagresywnym wpisaniu go w zastane otoczenie, konsekwencję i precyzję w rozwiązaniu detalu obiektu i zagospodarowania terenu, udaną i inspirującą próbę rehabilitacji tradycyjnego polskiego materiału pokryciowego - gontu dla potrzeb języka architektury współczesnej.
Autorzy projektu: Sławomir Zieliński, Piotr Nawara, Agnieszka Szultk.
- Nagroda równorzędna w kategorii użyteczność publiczna:
Rozbudowa i przebudowa siedziby firmy OPUS w Łodzi, ul. Łąkowa 29
Nagroda została przyznana za doskonałe wpisanie się budynku w trudne i niejednorodne otoczenie, a także za przejrzystą, prostą i świetnie zrealizowaną koncepcję funkcjonalną budynku oraz trafnie i konsekwentnie zastosowane rozwiązania materiałowe. Otwarta, przeszklona, dyskretnie dekoracyjna elewacja przeciwstawiona została zabudowanym ciągom komunikacyjnym z głębokimi doświetleniami dachowymi. Delikatna materia elewacji, jaką jest szkło, wzbogacona została bardzo plastycznymi, wertykalnymi, kolorowymi i nieregularnymi ekranami szklanymi nadającymi budynkowi wyjątkowej lekkości. Kolorowe szkła dobrze wpisują się w zmienną, polską pogodę. Starannie zrealizowano strefę otoczenia budynku. Wnętrza zaprojektowano konsekwentnie w tonacjach użytych na zewnątrz. Prosto skomponowany budynek, zrozumiały jest dla widza zarówno z zewnątrz jak i od wewnątrz.
Autor projektu: Romuald Loegler, współpraca: Grzegorz Dresler, Piotr Urbanowicz.
- I Wyróżnienie w kategorii użyteczność publiczna:
Kompleks biurowy Globe Trade Center w Krakowie, etap I budynek Galileo
Wyróżnienie przyznano za konsekwentną i oszczędną próbę znalezienia języka i środków kształtowania obiektu biurowego na wynajem w wielowątkowym otoczeniu kulturowym osi wjazdowej do dużego miasta, za trafny dobór użytych środków wyrazu, dyscyplinę kształtowania bryły i detalu elewacji budynku, pieczołowite i pomysłowe zrealizowanie detalu otoczenia budynku, obiektów małej architektury i informacji wizualnej w komercyjnej inwestycji przeznaczonej do realizacji etapowej.
- II Wyróżnienie w kategorii użyteczność publiczna:
Gdańskie Centrum Handlowe MANHATTAN w Gdańsku-Wrzeszczu
Budynek Centrum Handlowego "Manhattan" w Gdańsku Wrzeszczu otrzymał wyróżnienie za bardzo trafne wpisanie się i uzupełnienie otoczenia współczesnej dzielnicy handlowej, jakim zawsze, nie tylko dla Gdańszczan, było to miejsce. Swoją atrakcyjną formą, doborem szlachetnych materiałów oraz poprzez rzadko spotykaną w obiektach komercyjnych przejrzystością i lekkością ażurowej elewacji, budynek wyróżniony podniósł jeszcze wyżej rangę tej części Trójmiasta. Dopiero co oddany do użytku obiekt spotkał się już z wielkim uznaniem nie tylko środowiska miejscowych architektów, ale także zwykłych użytkowników i mieszkańców.
- I Wyróżnienie w kategorii mieszkalnictwo:
Zespół apartamentowców "Przy Oranżerii", Warszawa ul. Rostafińskich
Zespół apartamentów "Przy Oranżerii" w Warszawie uzyskał Wyróżnienie za umiejętne zastosowanie współczesnych rozwiązań projektowo-materiałowych dobrze wpisujących się w otoczenie sąsiedniej zabudowy i terenów zielonych, zachowując przy tym prostotę i umiar w swoim wyrazie, pomimo luksusowego charakteru mieszkań. Jest to kolejna realizacja pokazująca przede wszystkim developerom, że wybór funkcjonalności, harmonii i stonowanej elegancji, w przeciwieństwie do większości obecnie realizowanych w kraju najdroższych apartamentowców, stanowić może najwłaściwsze rozwiązanie.
- II Wyróżnienie w kategorii mieszkalnictwo:
Budynek mieszkalny przy ul. Fałata 15 w Warszawie
Wyróżnienie przyznano za dobre wpisanie budynku w starą zabudowę Mokotowa oraz świetny charakter architektury. Zaprojektowany budynek wykorzystuje do maksimum wszelkie możliwości budowlane działki, z jednej strony zamykając kwartał zabudowy jednorodzinnej pomiędzy ul. Fałata i Akacjową, z drugiej zaś strony wytwarzając bardzo udane zamknięcie od strony otwartych terenów Politechniki Warszawskiej. Użyte materiały nawiązują do tradycji mokotowskich "Szarych Domów", bardzo udane zestawienie faktur drewna, tynku i szarej cegły. Rozwiązanie elewacji wejściowej od strony ul. Fałata - kameralne, dobrze pokonuje sytuację zmiany skali zabudowy ulicy. Budynek w dobrej skali i prostych detalach.
- Nagroda SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych, pod Honorowym Patronatem Premiera Rządu RP:
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Kampus Morasko
Nagroda przyznana została za projekt o bardzo wyważonej, spokojnej i dobrze komponującej się z otoczeniem architekturze. Zrealizowana kompozycja, stanowiąca element większego kompleksu, bardzo trafnie wpisuje się w charakter zespołu uczelni. Użyte materiały - ciemne szkło, żółta cegła i tynk - w sposób nieagresywny i zdyscyplinowany budują niezależny klimat miejsca, nie powodując jednocześnie wrażenia jego przeładowania. Starannie zaprojektowane i zrealizowane założenia kompozycji otoczenia, zieleni i małej architektury, a także właściwie dobrana skala założenia decydują o charakterze tej architektury.
Autorem projektu jest Jerzy Gurawski.