GUS: produkcja budowlano-montażowa w lutym 2018

2018-03-23 12:23
Jerzy Kwieciński
Autor: MIiR Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lutym 2018 r. o 31,4%, a produkcja sprzedana przemysłu o 7,4% rok do roku. Przez pierwsze dwa miesiące 2018 r. do użytku oddano prawie 30 tys. mieszkań, czyli o 10% więcej niż w styczniu i lutym 2017 r. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Sytuację na rynku budowlanym i mieszkaniowym komentuje na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju szef tego resortu Jerzy Kwieciński.

"Spodziewaliśmy się bardzo dobrego wyniku i tak też postrzegamy najnowsze dane GUS o produkcji budowlano-montażowej. Na ponad 31% wzrost w lutym wskazywał już zakres styczniowego przyspieszenia – 34,7%. – na które zapracowały wszystkie rodzaje przedsiębiorstw budowlanych. Dobrego wyniku pozwalała spodziewać się też stosunkowo niska baza w lutym 2017 r.

Kolejnym argumentem, który dotyczy zarówno danych za luty, ale pozwala też patrzeć z optymizmem w przyszłość, są rozkręcone inwestycje unijne. Mamy już prawie 33 tys. takich inwestycji, podczas gdy rok temu było ich ok. 13 tys.

Warto zwrócić uwagę na to, że duży wzrost produkcja budowlano-montażowa osiągnęła nieco na przekór pogodzie. Luty w 2018 r. był zimniejszy niż w 2017 r.

Dane GUS pokazują też spory – 10% – wzrost liczby mieszkań oddanych do użytku przez pierwsze dwa miesiące 2018 r. I to mimo tego, że baza była dość wysoka, bo w styczniu i lutym 2017 r. odnotowaliśmy 7,5% na plusie. To solidny wynik i podstawa do dalszych wzrostów, bo zapracowały na niego dwie dominujące grupy inwestorów – deweloperzy i inwestorzy indywidualni.

Dane dotyczące wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w styczniu i lutym – wzrosty odpowiednio 11,5% i 20,3% rok do roku – przyniosą efekty w postaci oddanych mieszkań w dłuższej, kilkunastomiesięcznej lub kilkuletniej perspektywie. Poprzedni rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę oddanych mieszkań.

Osiągnięty wynik – 178 tys. – nas nie satysfakcjonuje. Naszym celem jest ok. 220 tys. Temu mają służyć zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, który 15 marca skierowaliśmy do uzgodnień i konsultacji.

Przemysł odpowiada za około jedną czwartą PKB. Wzrost produkcji w tym sektorze w lutym o 7,4 proc. to kolejny dowód, że tegoroczna prognoza wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc. jest jak najbardziej bezpieczna".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany