Nie lekceważ zagrożeń! Pracuj bezpiecznie na wysokości!

2009-07-01 14:32
PIP: Nie lekceważ zagrożeń! Pracuj bezpiecznie na wysokości!
Autor: Ka

Przez ostatnie 20 lat we wszystkich wypadkach przy pracy w Polsce poszkodowanych zostało 2 miliony osób. Zginęło – ponad 12 tysięcy pracowników! Na budowach jak na drogach – przybywa ofiar wypadków! Fakt, budownictwo jest tym działem gospodarki, które ma wpisane w swoją specyfikę podwyższone ryzyko zawodowe, ale to nie znaczy, że musimy bić w dziedzinie wypadków rekordy, mając dostęp do nowoczesnych środków ochrony. A statystyki są bezwzględne - wypadków na budowach jest z roku na rok coraz więcej - ponad 70% wypadków śmiertelnych stanowią upadki z wysokości...

Tadeusz Jan Zając, Główny Inspektor Pracy
Autor: Ka Tadeusz Jan Zając, Główny Inspektor Pracy.
Marian Liwo, Zastępca Głównego Inspektora Pracy
Autor: Ka Marian Liwo, Zastępca Głównego Inspektora Pracy

1 lipca br. w największych polskich miastach pojawiły się billboardy z przesłaniem "Nie lekceważ zagrożeń. Pracuj bezpiecznie na wysokości". Od kilku dni emitowane są spoty w radiu i telewizji. To część ogólnopolskiej trzyletniej kampanii informacyjno-kontrolnej "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia", realizowanej przez Państwową Inspekcję Pracy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie PIP będzie realizować program prewencyjny "Bezpieczna Budowa", którego celem jest poprawa warunków pracy i pełne dostosowanie przedsiębiorstwa do obowiązujących przepisów.

- Dzisiaj mówimy o wypadkach w budownictwie, branży która jest naszym poważnym problemem. Sytuacja dojrzała do tego, iż musimy podjąć inne działania albowiem działania dotychczasowe niestety nie przynoszą spodziewanych efektów - Tadeusz Jan Zając, Główny Inspektor Pracy uzasadnia cel środowej (1 lipca br. ) konferencji w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy. - ...Przychodząc tutaj odebrałem tragiczną informację, śmiertelny wypadek w firmie sprzedającej platformy podnośnikowe w krakowskiej Nowej Hucie. Zginęło trzech mężczyzn podczas rutynowego sprawdzania urządzenia dźwigowego. Platforma przewróciła się. Mężczyźni spadli z ok. 30 metrów – ponieśli śmierć na miejscu. Wśród pracowników firmy jest już pracownik Urzędu Dozoru Technicznego...
Więcej celu spotkania wyjaśniać nie trzeba.

Od 1 stycznia 2009 roku inspektorzy pracy przeprowadzili blisko 2 tys. kontroli placów budowy i remontu różnych obiektów, dróg i autostrad oraz realizacji inwestycji związanych z EURO 2012. Skontrolowali blisko 1900 pracodawców, zatrudniających ok. 31 tysięcy pracowników.
- Co nas bardzo uderza? Zupełnie inna metodologia pracy została przyjęta przy obiektach związanych z EURO 2012, gdzie te procedury są niezwykle pedantycznie przestrzegane. Natomiast małe firmy podwykonawcze generują zdarzenia wypadkowe. W związku z tym właśnie na te małe zakłady pracy chcemy skierować swoje działania, zmierzamy do bezwzględnego egzekwowania prawa od pracodawcy - zapowiada Główny Inspektor Pracy.

Główne nieprawidłowości, jakie odnotował PIP po kontrolach na budowach (dane za I półrocze 2009 - stan na 25 czerwca br.) to: niewłaściwie montowane rusztowania robocze - 1 083 decyzje dotyczące 4 358 pracujących ( 7% ogółu wydanych decyzji), brak środków ochrony zbiorowej przed upadkiem z wysokości - 1062 decyzje dotyczące 7 199 pracujących (7% ogółu wydanych decyzji), brak wyposażenia lub niestosowania przez pracowników wymaganych środków ochrony indywidualnej, w tym w szczególności ochron głowy i środków chroniących przed upadkiem z wysokości - 858 decyzji dotyczących 3417 pracujących (5% ogółu wydanych decyzji), brak zabezpieczenia przewodów zasilających urządzenia elektryczne przed uszkodzeniem mechanicznym - 789 decyzji dotyczących 6 029 pracujących (5% ogółu wydanych decyzji). Dodajmy jeszcze nieprawidłowe zabezpieczenia wykopów czy otworów w stropach, ścianach zewnętrznych i szybach dźwigów. PIP wydał 1277 decyzji wstrzymania prac w związku ze stwierdzeniem bezpośredniego(!) zagrożenia życia bądź zdrowia pracujących oraz wypisał 393 mandaty karne na kwotę 1 080 000 zł. Były też 4 zawiadomienia do prokuratury...

- Wskaźnik wypadkowości w budownictwie zwiększył się o 3,5% w porównaniu do roku poprzedniego. W wypadkach śmiertelnych odnotowano wzrost wskaźnika o 25,8% - mówi Marian Liwo, Zastępca Głównego Inspektora Pracy. - Poślizgnięcia, potknięcia i upadku z wysokości stanowiły ok. 26% wszystkich wypadków w budownictwie. Co drugi poszkodowany w wypadku to osoba o stażu pracy na danym stanowisku krótszym niż 1 rok.
Najczęściej wypadkom ulegali: robotnicy budowlani robót stanu surowego (30,8% ogółu poszkodowanych w budownictwie) i robót wykończeniowych (11,7%) oraz spawacze, blacharze, monterzy (8,3%) i elektrycy (5,1%).

W ciągu I półrocza br. (dane obejmują okres do dnia 25 czerwca br.) inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 216 wypadków śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych, jakie miały miejsce przy wykonywaniu robót budowlanych. W wypadkach tych poszkodowanych zostało 259 osób, z których 46 poniosło śmierć, zaś 90 doznało ciężkich obrażeń ciała. Wśród wydarzeń, które doprowadziły do wypadków, jak co roku, dominowały upadki z wysokości. W ich wyniku poszkodowanych zostało 86 pracujących - 15 osób poniosło śmierć, a 33 osoby - ciężkie obrażenia ciała.
W 2008 r. inspektorzy pracy zbadali okoliczności i przyczyny 2 703 wypadków przy pracy, w tym 376 zbiorowych. Wśród poszkodowanych najliczniejszą grupę stanowiły osoby z przedziałów wiekowych: 19-29 i 40-49 oraz 30-39 lat. Ponad połowa poszkodowanych była zatrudniona przez okres krótszy niż rok. Uwagę zwraca wysoka liczba poszkodowanych, którzy ulegli wypadkowi w pierwszym tygodniu pracy - 363 osoby, wśród nich 95 poniosło śmierć, a 146 doznało ciężkich obrażeń ciała.

Najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy? Brak profesjonalizmu, niska świadomość zagrożenia, brak oceny ryzyka zawodowego, zła organizacja pracy, brak niezbędnych zabezpieczeń, szczególnie przy pracach na wysokości i elementarnych środków ochrony osobistej (np. linki i szelki bezpieczeństwa), ale też pośpiech, brawura i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa i poleceń przełożonych.

Od lewej: Marian Liwo i Anna Tomczyk - Zastępcy Głównego Inspektora Pracy, Tadeusz Jan Zając - Główny Inspektor Pracy, Elżbieta Łopacińska - Członek Zarządu do spraw świadczeń ZUS
Autor: Ka Od lewej: Marian Liwo i Anna Tomczyk - Zastępcy Głównego Inspektora Pracy, Tadeusz Jan Zając - Główny Inspektor Pracy, Elżbieta Łopacińska - Członek Zarządu do spraw świadczeń ZUS.

- Blisko 5 mld zł wydał w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych na sfinansowanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych - mówi Elżbieta Łopacińska, Członek Zarządu do spraw świadczeń ZUS. - Mimo rozwoju technologii, wprowadzeniu szeregu nowoczesnych zabezpieczeń stanowisk pracy oraz systematycznych kontroli zakładów liczba wypadków przy pracy nie maleje, lecz wzrasta... Dlatego ZUS wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy rozpoczyna kampanię społeczną "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia", realizowaną w ramach Krajowej Strategii na Rzecz Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na lata 2009-2012.

- Celem ogólnopolskiej trzyletniej kampanii informacyjno-kontrolnej "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie – upadki, poślizgnięcia" jest ograniczenie liczby wypadków przy pracy oraz promocja standardów bezpiecznej pracy w sektorze budowlanym, gdzie działalność gospodarczą prowadzi, według danych ZUS, prawie 80 tys. podmiotów zatrudniających na podstawie umów o pracę i umów cywilnoprawnych - wyjaśnia Anna Tomczyk, Zastępca Głównego Inspektora Pracy. - W okresie od 22 czerwca do 22 lipca br. TVP1 i TVP2 oraz radio ESKA emitują spoty, a od 1 do 15 lipca br. w siedmiu dużych miastach w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Gdańsku i w aglomeracji śląskiej, wybranych ze względu na największą liczbę inwestycji budowlanych, eksponowane będą billboardy z przesłaniem kampanii "Nie lekceważ zagrożeń. Pracuj bezpiecznie na wysokości".
Dzięki temu, że ZUS zdecydował się włączyć w realizację kampanii zostanie rozszerzony jej zakres a ponowna emisja spotów odbędzie się dodatkowo także jesienią.

Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy będzie realizować program prewencyjny "Bezpieczna Budowa", którego celem jest poprawa warunków pracy i pełne dostosowanie przedsiębiorstwa do obowiązujących przepisów. Mogą do niego przystąpić pracodawcy, którzy zgłoszą się do okręgowych inspektoratów pracy zanim w ich firmie rozpocznie się kontrola. Po udziale w szkoleniu, pracodawcy, dzięki pomocy inspektora pracy, weryfikują czy praca wykonywana jest zgodnie z przepisami i w bezpieczny sposób. Po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego podejmują działania eliminujące bądź ograniczające występujące zagrożenia – inwestując w lepszą organizację pracy, szkolenie pracowników, a jeśli to konieczne również w niezbędne środki ochrony zbiorowej. Program kończy się audytem sprawdzającym. Przedsiębiorstwa uzyskujące pozytywne wyniki nie są objęte planowanymi w najbliższym okresie kontrolami.
Nabór do programu trwa do 31 lipca. Zgłoszenia dokonać można osobiście w siedzibie okręgowego inspektoratu pracy, listownie (w tym za pośrednictwem poczty elektronicznej) lub za pośrednictwem interaktywnego formularza umieszczonego na stronie kampanii www.bezupadku.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany