Nie ma już Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa
Wraz z reorganizacją rządu premiera Mateusza Morawieckiego, z resortowej mapy zniknęło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Jego dotychczasowe zadania zostały podzielone pomiędzy nowe urzędy. Jeszcze nie wiadomo, w jakich strukturach zostanie ujęte budownictwo mieszkaniowe.
Priorytetem fundamentalnym rządu Mateusza Morawieckiego są mieszkania, co premier zaakcentował w swoim expose. Powołał się na dane, ze Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w stosunku do liczby mieszkańców. Że tak jak od lat brakowało 3-4 milionów mieszkań, tak tyle brakuje ich dzisiaj. „Pomóżcie je budować – powiedział do posłów – teraz odrabiamy zaległości z 70 lat i nie jest łatwo oczywiście ruszyć tę bryłę. Nie jest łatwo, ale ta kula śniegowa już ruszyła i za parę kwartałów będziemy właśnie oddawać do użytku pierwsze tanie mieszkania, zbudowane tanio mieszkania. Ten program jest na najbliższe 10 lat sztandarowym zadaniem rządu Rzeczpospolitej.”
Szef rządu przypomniał, że obecne prawo, niestety, nie zapobiega inwestycjom mieszkaniowym w szczerym polu, inwestycjom odciętym od komunikacji, szkół i przedszkoli, a nawet podstawowej infrastruktury technicznej. „Takie mieszkania szybko, zamiast mieszkaniami marzeń, stają się koszmarem. Nie możemy pozwalać na takie sytuacje jak ta, na jednym z osiedli w Warszawie, gdzie w pewnym momencie przestała docierać bieżąca woda, bo zbudowane bliżej osiedla zaczęły zabierać wodę w tym dalszym. Zasługujemy na to, aby nasze miasta i miasteczka stanowiły spójną całość, do domu każdego docierała sprawna komunikacja publiczna, a szkoły i przedszkola pojawiły się tam, gdzie powstają nowe osiedla. Dlatego zaproponujemy pakiet korzyści dla samorządów, które zadbają o ład przestrzenny. O ład i estetykę.”
I właśnie ze względu na ten szczególny priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Plus, zadania dotychczasowych dotyczące budownictwa zostaną wydzielone z dotychczasowego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazane do nowych struktur powstałych po zmianach w działach administracji rządowej (jeszcze nie podano jakich – red., może powstanie jakiś urząd ds. mieszkalnictwa?). Natomiast na czele nowego nieco okrojonego z zadań Ministerstwa Infrastruktury stanął Andrzej Adamczyk, a więc będzie kontynuował swoją misję w tym obszarze.
W ramach reorganizacji rządu powstało także Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, na którego czele stanął Jerzy Kwieciński (dotychczas wiceminister w Ministerstwie Rozwoju). Ale wynika, że nie będzie się ono zajmowało inwestycjami budowlanymi. W decydującej fazie znajdują się obecnie programy unijne, a niebawem rozpoczną się przygotowania do negocjacji nowej perspektywy finansowej i nowy resort będzie odpowiedzialny waśnie za te obszary.