PSG wznawia przyłaczenia do sieci gazowej
Realizacja przyłączy gazowych dla nowych domów została wstrzymana z powodu wyczerpania budżetu - podała w styczniu Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG SA. PSG pozyskała jednak dodatkowe środki finansowe, dzięki którym wznawia nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego.
Nowe domy bez gazu przez 2 lata?
Polska Spółka Gazowa realizuje 2 zadania: modernizuje istniejące sieci gazowe i przyłącza nowych odbiorców. To drugie zadanie zostaje na razie wstrzymane. Polska Spółka Gazownictwa podała (dokładnie 12 stycznia), że zawiesza zawieranie umów na realizację przyłączy gazowych dla nowych odbiorców. Środki inwestycyjne na lata 2022-2023 zostały zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych i realizowane są tylko zawarte już umowy przyłączeniowe.
- Przyłącze gazowe. Procedura przyłączenia do sieci gazowej
- Ogrzewanie gazowe w budynkach wielorodzinnych - wymagania, wyposażenie kotłowni gazowej
- Kotłownia gazowa. Wymagania techniczne, ppoż. przy projektowaniu kotłowni gazowej
Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej. O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów - przekazała spółka w komunikacie.
Problem nie tylko budujących
Brak możliwości podłączenia gazu niweczył plany wielu ludzi, którzy właśnie budują domy lub mają taki zamiar. Przykładowo, tylko w Warszawie w 2022 wydano pozwolenia na budowę ponad 570 domów. Tylko nieliczni mają dostęp do centralnego ogrzewania, większość musi skorzystać z własnych kotłów gazowych.
Problem dotyczył też tych, którzy planowali wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy. Brak nowych przyłączeń gazu oznaczało fiasko walki ze smogiem i programu Czyste powietrze. Na Mazowszu np. wszystkie tzw. kopciuchy mają być wymienione do końca 2022 roku, potem stają się nielegalne. Brak możliwości podłączenia się do sieci gazowej mógł zmusić do zakupu kotła węglowego nieco wyższej klasy, który dozwolony jest jeszcze kilka lat.
Wznowienie przyłączy gazowych
Na szczęście patowa sytuacja z nowymi przyłączami gazowymi rozwiązała się 18 lutego. Polska Spółka Gazownictwa pozyskała dodatkowe środki finansowe na kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Klienci, którzy otrzymali odmowy przyłączenia do sieci gazowej, mieli zostać poinformowani przez PSG o możliwości przyłączenia się do sieci gazowej, po spełnieniu warunków przyłączenia do sieci, o których mowa w art. 7 ustawy Prawo Energetyczne.
Rok 2021 rekordowy pod względem przyłączy gazowych
Liczba chętnych na gaz rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2017 podłączono ok. 51 tys. nowych użytkowników, w 2019 - 82. tys. W 2021 roku spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W 2021 i 2022 na przyłączanie nowym odbiorców PSG wyda prawie 2 mld zł.