Nowy polski ekocertyfikat Planet Friendly dla budynków - jakie kryteria certyfikacji uwzględnia?

2023-02-26 15:38
Magazyn logistyczny Schiessl Polska certyfikowany w systemie Planet Friendly
Autor: materiał prasowy Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet” Magazyn logistyczny Schiessl Polska certyfikowany w systemie Planet Friendly

Planet Friendly to kompleksowy i wielokryterialny system certyfikacji budynków uwzględniający energooszczędność, zasady zrównoważonego rozwoju oraz well-being. Certyfikat opracował poznański Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet”. Są już pierwsze inwestycje, które zostały certyfikowane w nowym systemie.

Budynki w Polsce są certyfikowane według kilku standardów. Do najpopularniejszych należą brytyjski BREEAM oraz amerykański LEED.

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego „Zrównoważone certyfikowane budynki” wynika, że liczba certyfikowanych w naszym kraju obiektów nowopowstających i istniejących wyniosła 1359 (dane marzec 2022). Tym samym zanotowano roczny wzrost na poziomie 23,5%. Najwięcej certyfikowanych budynków to wciąż biurowce (ponad 47%). Systematycznie rosną udziały obiektów logistycznych (ponad 29%), na podobnym poziomie pozostają nieruchomości handlowe (niecałe 13 %). 

Nowy polski standard certyfikacji

Planet Friendly mogą uzyskać zarówno obiekty (np. biurowe, magazynowe, przemysłowe, użyteczności publicznej oraz przestrzenie (np. w centrach handlowych) nowopowstające, jak i te istniejące. Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” przyznaje certyfikaty na czterech poziomach:

  • Understanding,
  • Respectful,
  • Caring
  • oraz Loving.

Wynik zależy od liczby punktów, przyznawanych na podstawie różnorodnych kryteriów dotyczących m.in.:

  • zarządzania zrównoważonym rozwojem,
  • troski o dobro środowiska naturalnego, w tym flory i fauny,
  • dobrostanu pracowników,
  • jakości rozwiązań zastosowanych w budynku lub przestrzeni.

Nad procesem certyfikacji czuwają profesjonalni audytorzy oraz rada naukowa Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”, złożona z doświadczonych naukowców, m.in. z zakresu budownictwa, architektury, zarządzania, ekonomii.

Celem naszego ośrodka było stworzenie nowego i kompleksowego standardu, który łączy w sobie elementy certyfikacji obiektów zrównoważonych, pod kątem well-being, zasad fair trade, obliczania śladu węglowego, zarządzania łańcuchem dostaw, efektywności energetycznej budynku, jego cyklu życia – mówi dr inż. Mirosław Kruszyński, prezes Ośrodka Badań i Rozwoju „Save The Planet”. – Tak powstał certyfikat Planet Friendly. Jest on zgodny z wymogami norm i przepisów polskiego oraz unijnego prawa, uwzględnia również cele z „Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” oraz wytyczne do raportowania ESG.

Budynki z certyfikatem Planet Friendly

Certyfikat Planet Friendly został już przyznany pierwszemu obiektowi – magazynowi Schiessl Polska w Środzie Wielkopolskiej (poziom Understanding), oraz przestrzeni – Save The Planet Experience Center w Poznaniu, która znajduje się w CH Posnania (poziom Loving).

W trakcie certyfikacji Planet Friendly są już kolejne obiekty. Chodzi o Smart Building Center (poziom Loving), czyli siedzibę WPIP, generalnego wykonawcy oraz projektanta specjalizującego się w  budowaniu i wyposażaniu budynków zaawansowanych technologicznie oraz nowa siedziba firmy Marolex (poziom Understanding), producenta opryskiwaczy akumulatorowych, ciśnieniowych, plecakowych oraz spryskiwaczy ręcznych.

Ośrodek Badań i Rozwoju „Save The Planet” – skupia się na prowadzeniu prac badawczych w dziedzinie budownictwa, ochrony środowiska oraz ergonomii, ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Są to rozwiązania obejmujące m.in.: certyfikację budynków, projektowanie obiektów budowlanych w 3D z uwzględnieniem rzeczywistości rozszerzonej, rozwój technologii budowlanej i produkcji materiałów budowlanych, wdrożenia w zakresie zarządzania budynkiem inteligentnym z wykorzystaniem systemu BMS, wdrożenie i rozwój innowacyjnego systemu zarządzania projektem, budową, eksploatacją i rozwojem inteligentnego autonomicznego środowiska i wspomagającego go informatycznego systemu zarządzania IAS-em (MetaBMS).

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany