Odnawialne źródła energii przede wszystkim."Europejskie Słoneczne Dni" już w maju
Instytut Energetyki Odnawialnej zaprasza do udziału w drugiej edycji kampanii ekologicznej "Europejskie Słoneczne Dni" (ESD). Jej celem jest uświadomienie, jak ważna jest energia odnawialna. Ponadto, przedsięwzięcie promuje ochronę środowiska przez zainteresowanie słonecznym systemami (kolektory słoneczne i ogniwa PV). Kampania realizowana jest co roku w 19 krajach Europy. Polska edycja odbędzie się w maju na terenie całego kraju. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lutego.
W maju rozpoczyna się druga edycja ogólnoeuropejskiej kampani "Europejskie Słoneczne Dni" (ESD), której celem jest propagownie stosowania energii z OZE (odnawialne źródła energii) oraz zainteresowanie słonecznymi systemami grzewczymi (kolektory słoneczne) i ogniwami fotowoltaicznymi. Koordynatorem projektu jest European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF) w Brukseli.
Przeczytaj również: Mazowsze inwestuje w odnawialne źródła energii. Powstanie elektrownia wiatrowa
Polski organizator - Instytut Energetyki Odnawialnej zaprasza do udziału instalatorów systemów grzewczych, jednostki edukacyjne oraz przedstawicieli samorządów lokalnych. Uczestnicy kampani będą mieli okazję dowiedzieć się wszystkiego na temat systemów solarnych, a także wziąć udział w seminariach i konkursach organizowanych przez różne instytucje wspierające ESD. Warto zaznaczyć, że w ubiegłorocznej edycji wzięło udział ponad 5 tys. osób. W Polsce wydarzenie rusza w maju i odbędzie się na terenie całego kraju. Zgłoszenia przyjmowane są do końca lutego.
Odnawialne źródła energii, a ESD
Dyrektywa unijna 2009/28/WE dotycząca promocji stosowania energii ze źródeł odnawialnych, mówi jak istotne jest propagowanie OZE, przede wszystkim w kontekście rozproszonej energetyki słonecznej. Uzupełnieniem do wymagań Komisji Europejskiej jest plan działań na rzecz OZE (odnawialne źródła energii), którymi są kampanie informacyjno-edukacyjne. Kampania organizowana jest w maju, w 19 europejskich krajach.
Europejskie Słoneczne Dni - więcej >>
Kolektory słonecze w Polsce coraz bardziej popularne
Kolektory słoneczne (solary) z roku na rok zyskują na popularności, i tym samym przestają być "dobrem luksusowym". Dotychczas, w kraju zainstalowano 655 tys. m2 solarów, a w samym 2011 roku sprzedano ponad 146 tys. m2 kolektorów. Zadowalający jest fakt, że aż 70 proc. kolektorów trafia do właściciei domów jako elementy instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu). Oznacza to, że w ubiegłym roku 15 tys. rodzin zdecydowało się na praktyczne wykorzystanie energii słonecznej.
Bez wątpienia zachętą do inwestowania w kolektory słoneczne jest uruchomiona przez NFOŚiGW dotacja na zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych.