Fabryka Domów Modułowych Unihouse w Bielsku Podlaskim ma nową halę produkcyjną

2018-05-10 15:01
Fabryka domów
Autor: Unibep Fabryka Domów Modułowych Unihouse „pod dachem” ma obecnie ok. 19 000 m² i jest jednym z największych producentów modułów drewnianych w Europie

Fabryka Domów Modułowych Unihouse ma produkować 2000 modułów rocznie. 8 maja 2018 roku w Fabryce Domów Modułowych oficjalnie otwarto nową halę produkcyjną o powierzchni ponad 8000 m². Teraz domy będą produkowane na łącznej powierzchni 19 000 m².

Rozbudowa Fabryki Domów Modułowych

W Bielsku Podlaskim powstała nowa fabryka domów na europejskim poziomie. Władze Unihouse (oddziału Unibep SA) podjęły decyzję o inwestycji w zeszłych roku - powodem była rosnąca popularność budownictwa modułowego w Europie, nowe projekty Norwegii i Szwecji. Technologia ta doceniana jest coraz bardziej także w Polsce.

Do tej pory w Norwegii Unihouse wybudował już ponad 2200 mieszkań (głównie w Norwegii), a kilkaset jest w trakcie realizacji. Jeśli dodac do tego umowę z CRAMO, która w ciągu trzech lat zamówiła w Unihouse 1900 modułów oraz otwarcie rynku szwedzkiego, okazuje się, że fabryka systematycznie musi zwiększać swoje moce produkcyjne.

Oprócz nowej hali z wyposażeniem powstały m.in. nowe drogi dojazdowe, place składowe, infrastruktura logistyczno-magazynowa. Fabryka Domów Modułowych Unihouse „pod dachem” ma obecnie ok. 19 000 m² i jednym z największych producentów modułów drewnianych w Europie.

- Po oddaniu do użytku nowej hali produkcyjnej staliśmy się czołowym producentem modułów drewnianych w Europie. To ważny krok dlatego, że niezależnie od warunków pogodowych, wszystkie moduły będą produkowane w komfortowych warunkach, co poprawi jeszcze ich jakość - mówi Jan Mikołuszko, Przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep SA. I dodaje, że przed Unihouse otwierają się nowe rynki, nie tylko skandynawskie, dlatego podniesienie potencjału fabryki jest uzasadnione ekonomicznie i jest zgodne z naszymi wartościami.
Cały program inwestycyjny Unihouse kosztował firmę kilkanaście milionów złotych.

Patrz też: Budownictwo modułowe coraz popularniejsze. Wady i zalety domów modułowych

Fabryka Domów Modułowych
Autor: Unibep Rozbudowa Fabryki domów Modułowych Unhouse wiąże się ze wzrostem zatrudnienia. Zatrudnionych będzie dodatkowo ok. 100 pracowników. Już teraz w Unihouse pracuje ponad 500 osób

Więcej domów modułowych z fabryki

Krótszy i lepiej zarządzany proces produkcyjny, wzrost efektywności fabryki domów - to założenia, według których po uruchomieniu nowej hali i zmianach organizacyjnych Fabryka Domów Unihouse ma produkować ok. 2000 modułów rocznie, czyli więcej o ok. 100%. Poprawi się także komfort pracy pracowników, gdyż wszystkie prace będą prowadzone w pomieszczeniach zamkniętych.

Fabryka domów modułowych i nowe technologie

W firmie Unihouse trwają prace nad nowymi rozwiązaniami, m.in. budynkiem wznoszonym w technologii modułowej, który ma się stać konkurencyjnym dla tych budowanych w technologii tradycyjnej, szczególnie w sytuacji coraz bardziej odczuwalnego braku wykwalifikowanych pracowników. Firma planuje także budowę domu zeroenergetycznego, co pozwoli w przyszłości na produkcję modułów ekologicznych, w tym domów pasywnych. Trwają także prace nad możliwością budowy obiektów coraz wyższych. Cały czas rozwijana jest również prefabrykacja gotowych elementów.

Seminarium o przyszłości budownictwa modułowego

Oficjalne otwarcie nowoczesnej hali produkcyjnej, zostało połączone z seminarium dotyczącym budownictwa drewnianego, w tym budownictwa modułowego. Prof. Jarosław Szewczyk z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej w swoim wystąpieniu pokusił się o tezę, że budownictwo drewniane ma coraz więcej zwolenników wśród wybitnych światowych architektów, a drewniane budynki mogą osiągać ponad 300 m wysokości. Marta Nazarczuk z Działu Badań i Rozwoju Unihouse oraz prof. Czesław Miedziałowski z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej udowodnili, że konstrukcje drewniane mają mnóstwo zalet w porównaniu z konstrukcjami realizowanymi według tradycyjnych technologii budowlanych. Z kolei obecni na seminarium deweloperzy z zagranicy zwracali uwagę na jedną podstawową zaletę budownictwa modułowego: szybkość realizacji inwestycji, która daje wymierne korzyści finansowego.

Zalety technologii modułowej

  • nowoczesna technologia, wykorzystująca zalety czystych ekologicznie materiałów,
  • krótki czas realizacji budowy wskutek przeniesienia części procesów technologicznych z placu budowy do hali produkcyjnej, np. realizacja pod klucz w czasie 3-4 miesięcy (zależnie od założeń projektowych),
  • atrakcyjne projekty z możliwością dostosowania do indywidualnych potrzeb,
  • możliwość realizacji w dowolnej lokalizacji,
  • pełne zabezpieczenie przeciwpożarowe elementów budynku do poziomu odporności ogniowej REI 120,
  • korzystny i przyjazny użytkownikom mikroklimat wnętrza domów dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów,
  • dobra izolacja cieplna ścian i dachów (współczynnik przenikania ciepła U<0,12 W/m²K), małe zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu /budynku/ 40-70 kWh/mkw/rok – niskie koszty eksploatacji,
  • izolacyjność akustyczna ścian międzymodułowych 63 dB,
  • montaż domu niezależny od warunków atmosferycznych.
fabryka domów drewnianych
Autor: Unibep Według założeń, po uruchomieniu nowej hali, zmianach organizacyjnych i logistycznych Fabryka Unihouse będzie produkowała ok. 2000 modułów rocznie, czyli zwiększy swoje moce produkcyjne o ok. 100%. Poprawi się także komfort pracy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany