Październikowa koniunktura w budownictwie

2004-11-29 14:42

Ogólna koniunktura w budownictwie w październiku 2004 jest oceniana nie tylko lepiej niż we wrześniu, ale także lepiej niż w analogicznym miesiącu w ciągu ostatnich siedmiu lat. Przyczyną takiej sytuacji jest szybszy niż we wrześniu wzrost bieżącego portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe oraz wzrost bieżącej produkcji.

Poprawę koniunktury zasygnalizowało 28 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 13 proc. (we wrześniu odpowiednio 27 i 14 proc.).
Nie tylko bieżący portfel zamówień, ale także prognozy na najbliższe trzy miesiące są lepsze dla przedsiębiorstw państwowych niż prywatnych.
Korzystnie i lepiej niż we wrześniu jest oceniana produkcja budowlano-montażowa (lepiej przez firmy państwowe)
Dobra jest także bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych, przy czym lepiej oceniają ją firmy sektora publicznego i właśnie te firmy przewidują dalszą poprawę w ciągu najbliższych trzech miesięcy.
W tym samym okresie ma nastąpić wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych; większe tempo tego wzrostu prognozują firmy prywatne.
Wciąż będzie spadało zatrudnienie w budownictwie, co bardziej odczują firmy państwowe.

Firmy, które prowadzą działalność budowlano-montażową, najbardziej obawiają się konkurencji (72 proc. firm). Spadło natomiast znaczenie bariery prowadzenia działalności związanej z niedostatecznym popytem (53 proc. firm w październiku br. wobec 70 proc. rok wcześniej).
Wzrosła liczba przedsiębiorstw, które nie odczuwają żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (2,5 proc. w październiku br., 1,6 proc. rok wcześniej).
Podobnie jak we wrześniu, 20 proc. przedsiębiorstw ocenia swoje możliwości produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy, 69 proc. - jako wystarczające, a 11 proc. - jako zbyt małe.
Zestawiając te dane z danymi z października ub. roku okazuje się, że spadła liczba firm oceniających swoje zdolności jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, zwiększył się natomiast odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.
W porównaniu do marca bieżącego roku zmniejszył się udział przedsiębiorstw, które nie planują żadnej działalności inwestycyjnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy (z 24 do 18 proc., wobec 22 proc. przed rokiem).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany