PGE Elektrownia Opole: zarząd elektrowni wybrał wykonawcę nowych bloków energetycznych

2011-11-17 19:31
PGE Elektrownia Opole
Autor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. PGE Elektrownia Opole. Dwa nowe bloki energetyczne dla elektrownii Opole wybuduje konsorcjum - Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA

Rozstrzygnięto przetarg na budowę nowych bloków energetycznych dla PGE Elektrownia Opole S.A. Zarząd spółki zadecydował, że rozbudową elektrownii zajmie się konsorcjum trzech firm budowlanych. Bloki 5 i 6 mają powstać w ciągu pięciu lat.

Zarząd PGE Elektrownia Opole S.A. w dniu 17 listopada 2011 roku ogłosił wynik przetargu na wybór wykonawcy, który zbuduje dwa nowe bloki energetyczne o mocy 900 MW każdy, opalane węglem kamiennym.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA. Oferta konsorcjum Alstom Power sp. z o.o. Polska i Alstom Power Systems GmbH została przez PGE Opole odrzucona z przyczyn formalnych.

Po zawarciu umowy nowe bloki energetyczne elektrownii w Opolu będą realizowane w systemie EPC (engineering, procurement, construction – projektowanie, dostawa, budowa, rozruch, przekazanie do eksploatacji, serwis w okresie gwarancyjnym). Zgodnie z wymaganiami inwestora - PGE Elektrownia Opole S.A. - zamówienie ma być wykonane w ciągu 54 miesięcy od daty wystawienia „Polecenia rozpoczęcia prac” w przypadku bloku 5. Natomiast na budowę bloku 6 konsorcjum będzie miało 62 miesiące.
Jeśli umowa z Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa zostanie popisana jeszcze w 2011 roku, to oddanie do eksploatacji byłoby możliwe w IV kwartale 2016 r. (blok 5) i w drugiej połowie 2017 r. (blok 6).

Przy budowie nowych bloków w PGE Elektrowni Opole zastosowane zostaną rozwiązania technologiczne pozwalające na uzyskanie parametrów nadkrytycznych (temperatura pary >600 st. C, ciśnienie pary >25 MPa) i wysokiej efektywności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie osiąganym przez najnowocześniejsze, elektrownie europejskie. Nowe bloki energetyczne dla elektrownii Opole spełniać będą wszystkie krajowe i unijne normy z zakresu ochrony środowiska, a ich eksploatacja ma być ekologiczna i ekonomiczna.

Bloki energetyczne - podstawowe założenia techniczne:

  • paliwo: węgiel kamienny,
  • moc elektryczna: 2x900 MW,
  • sprawność wytwarzania energii elektrycznej netto bloku: min. 45,5 proc.,
  • emisja CO2: ok. 745 kg/MWh,
  • zakładany stopień wykorzystania mocy: ok. 80 proc. (średnio przez pierwsze 10 lat),
  • zakładana produkcja energii elektrycznej netto: ok. 11,1 TWh rocznie (średnio przez pierwsze 10 lat).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany