PGNiG Energia inwestuje w biogazownie. WIDEO
W Polsce coraz więcej inwestuje się w biogazownie. Małe i mikro instalacje do spalania biogazu o mocy 100-200 KW, to kierunek rozwoju energetyki biogazowej w najbliższych latach - ocenia Krzysztof Kowalski z PGNiG Energia. Biogazownie to opłacalna inwestycja zwłaszcza dla rolników.
Najczęściej w Polsce budowane są biogazownie rolnicze, których działanie opiera się na niemieckiej technologii. Inwestycje te zazwyczaj realizowane są w dużych gospodarstwach rolnych, które mają stały dostęp do substratów. Obecnie na terenie całego kraju budowanych jest ok. 400 biogazowni rolniczych.
Przeczytaj również: Biogazownia na Mazurach za dotacje
PGNiG buduje biogazownie
Instalacje o mocy do 200 KW, to inwestycje, którym PGNiG może zapewnić surowce do produkcji energii. W najbliższych latach, spółka chce inwestować w małe biogazownie rolnicze o mocy 100 i 200 KW. Dopiero w późniejszej realizacji, spółka zainwestuje w te większe o mocy ok. 0,5-1 MW. Mikrobiogazownie są opłacalne rozwiązanie rolników. Przy małych instalacjach PGiGN może zapewnić substraty.
Wyjaśnia przedstawiciel PGNiG Energia, Krzysztof Kowalski:
Biogazownie rolnicze we wschodniej Polsce
Biozgazownie rolnicze najczęściej są budowane w woj. pomorskim i w Wielkopolsce, gdyż właśnie gospodarstwa rolne we wschodnich regionach kraju, mają łatwą dostępność do surowca, z którego pozyskiwana jest energia. Najwięcej, bo aż 5 z 20 obecnie działających w Polsce, pracuje przy gospodarstwach rolnych w województwie pomorskim. Stosunkowo mało tego typu inwestycji powstaje w aglomeracji małopolskiej i śląskiej. W Polsce w porównaniu do Niemiec, w mniejszym stopniu jako substraty wykorzystuje się uprawy energetyczne. W przypadku biogazowni w pomorskim surowcem jest gnojownica trzody chlewnej. Wytworzona w ten sposób energia, wykorzystywana jest na potrzeby biogazowni, trzody chlewnej, a także sprzedawana jest na zewnątrz.
Rządowy plan zakłada, ze do 2020 roku, w każdej gminie rolniczej ma zostać wybudowna biogazownia, która będzie wykorzystywać rolniczą biomasę do produkcji biogazu. Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że potencjał surowcowy umożliwiłby wytwarzanie 1,7 mld m3 biogazu rocznie, co odpowiada ok. 10 proc. gazowego zapotrzebowania Polski.