Pierwsza w Polsce elektrownia atomowa: PGE chce budować na Pomorzu
W Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa. Inwestor - PGE Polska Grupa Energetyczna podał trzy potencjalne lokalizacje dla inwestycji. Kolejny krokiem do budowy elektrowni jądrowej, będzie przeprowadzenie badań preferowanych terenów. Pierwszy reaktor ma ruszyć w 2020 roku.
W Polsce powstanie pierwsza elektrownia atomowa. Inwestor przedsięwzięcia Polska Grupa Energetyczna (PGE) przedstawił, 25 listopada, trzy możliwe lokalizacje elektrowni jądrowej.
Wszystkie proponowane przez spółkę tereny znajdują się na Pomorzu. PGE wskazała miejscowości: Gąski pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem (woj. zachodniopomorskie) oraz Żarnowiec i Chorzewo (woj. pomorskie).
Gdzie zostanie wybudowana pierwsza polska elektrownia atomowa?
- Gąski - miejscowość na terenie gminy Mielno, powiat Koszalin, województwo zachodniopomorskie. Teren wybrany przez PGE, na potencjalną lokalizację elektrowni atomowej, znajduje się bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim, częściowo w regionie Wybrzeża Słowińskiego, a częściowo w regionie morenowej Równiny Białogardzkiej, oba regiony są częścią Pobrzeża Koszalińskiego. Są to przede wszystkim grunty rolne.
- Choczewo - elektrownia jądrowa miałaby być wybudowana w okolicach miejscowości Lubiatowo, Kierzkowo i Kopalino, gmina Choczewo, powiat Wejherowo, północna część województwa pomorskiego. Teren położony jest bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim (Wybrzeże Słowińskie, które jest częścią Pobrzeża Koszalińskiego). Na wybranym obszarze występują przede wszystkim lasy i zadrzewienia; w jego zachodniej części są pojedyncze zabudowania byłej jednostki wojskowej.
- Żarnowiec - miejscowość znajduje się na terenie gminy Krokowa, przy granicy z gminą Gniewino, w powiat Puck, województwo pomorskie. Obszar pod elektrownię atomową znajduje się na terenach przemysłowych z niewielkimi fragmentami zieleni nieurządzonej. Północna i południowa część terenu zajęta jest obecnie pod obiekty przemysłu nieuciążliwego. Środkowa część wybranego obszaru to tereny zdegradowane wraz z obiektami byłej elektrowni jądrowej. We wschodniej części obszaru w większości znajdują się obiekty zdewastowane i opuszczone budynki (planowane na hotele robotnicze oraz biurowce). Całość obszaru znajduje się w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Dlaczego elektrownia jądrowa na Pomorzu?
Kluczową kwestią dla wyboru lokalizacji elektrowni były między innymi: dostępność wody chłodzącej oraz obecne zagospodarowanie terenu (bliskość energetycznych sieci przesyłowych, dróg i linii kolejowych). Spółka szukając miejsca na elektrownię atomową brała też pod uwagę środowisko przyrodnicze, czyli położenie elektrowni względem parków narodowych czy obszarów Natura 2000. Przypomnijmy, że wstępnie Polska Grupa Energetyczna, rozważała 89 innych lokalizacji.
- Wszystkie przedstawione lokalizacje traktujemy dzisiaj równorzędnie. Przed nami dwa lata badań m.in. geologicznych i środowiskowych, które pomogą nam wskazać lokalizację docelową. Planujemy, że nastąpi to w roku 2013 - skomentował Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE SA.
Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie na wskazanych terenach szczegółowych badań, które pozwolą wybrać ostateczne miejsce, w którym stanął reaktory. Nastąpi to jednak nie wcześniej, niż za dwa lata. Jednocześnie inwestor ogłosi przetarg na wybór technologii, w jakiej zostanie wybudowania elektrownia jądrowa. Spółka PGE planuje ogłosić postępowanie przetargowe jeszcze w tym roku. Według rządowych planów mają powstać dwa bloki energetyczne o łącznej mocy 6 tys. MW, a pierwszy reaktor ma ruszyć do końca 2020 roku.
- Wskazanie potencjalnych lokalizacji, to kolejny ważny etap w realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, który zbliża nas do pozyskania czystej i bezpiecznej energii. - podsumował Witold Drożdż, wiceprezes zarządu PGE Energia Jądrowa SA.
Elektrownia atomowa szansą dla gmin
Przedsięwzięcie z pewnością przyczyni się do rozwoju gminy, na terenie której wybudowana zostanie elektrownia atomowa, a także dla gmin sąsiadujących. Elektrownia, jak i firmy z nią współpracujące przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy. Ponadto, zostanie rozbudowana istniejącej infrastruktura.
Tym samym, budżety gmin zyskają kilkumilionowe środki z tytułu podatku od nieruchomości oraz przychody z tytułu podatku dochodowego.