PKB Polski 2022 dramatycznie spada! Niepokojący wynik kontra założenia budżetowe rządu na 2023 rok

2022-09-02 11:53
PKB 2022
Autor: Getty Images PKB 2022

PKB Polski w II kwartale 2022 niższy o 2,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyższy niż przed rokiem o 4,5% - taki szybki szacunek produktu krajowego brutto opublikował Główny Urząd Statystyczny 16 sierpnia 2022. To zła wiadomość dla inwestorów i zapowiedź kolejnych podwyżek stóp procentowych. Dowiedz się, jak Polski PKB wypada na tle krajów UE. Prognozy - komentarz ekonomiczny Santander.

Spis treści

  1. PKB Polski, czyli Produkt krajowy brutto - co to?
  2. PKB Polski - najnowsze dane zamieszczone na stronie GUS
  3. Spowolnienie polskiej gospodarki - komentarz ekonomiczny Santander
  4. Najnowsza tabela Eurostat pokazująca, że PKB Polski spada najszybciej w całej EU
Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2023 rok

30 sierpnia 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2023. Dochody budżetu państwa wyniosą 604,4 mld zł, a wydatki 669,4 mld zł. Zakłada się, że w 2022 roku realny PKB zwiększy się o 4,6%, a w 2023 tempo jego wzrostu wyniesie 1,7%. W projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. przyjęto także wzrost inflacji w ujęciu średniorocznym o 9,8% przy założeniu braku nowych szoków podażowych na rynku żywnościowym i energetycznym. Przewiduje się, że stopa bezrobocia wyniesie na koniec 2022 roku 5%, a na koniec 2023 - 5,4%.

PKB Polski, czyli Produkt krajowy brutto - co to?

Produkt krajowy brutto to jeden z podstawowych mierników efektów pracy społeczeństwa danego kraju (podaje Wikipedia). To końcowy rezultat działalności produkcyjnej jednostek produkcyjnych będących rezydentami (definicja zamieszczona w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE). W uproszczeniu, to informacja o wielkości całej gospodarki. Spadki i wzrosty PKB są miarą dobrobytu gospodarczego.

PKB Polski - najnowsze dane zamieszczone na stronie GUS

16 sierpnia 2022 Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek produktu krajowego brutto za II kwartał 2022 roku. Nasza gospodarka niestety się kurczy. Spadek kwartał do kwartału to aż o 2,3%, a to niepokojący wynik na tle UE. Eksperci mówią o trzecim najgorszym wyniku w historii. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego odnotowaliśmy wzrost o 5,3%. Dane mają charakter wstępny. Pełne dane o PKB w II kw. GUS poda 31 sierpnia.

Czytaj też:

Spowolnienie polskiej gospodarki - komentarz ekonomiczny Santander

Aktualne dane z gospodarki wskazują na dalsze hamowanie gospodarki. Sprzedaż detaliczna zwolniła w lipcu do 2,0% r/r z 3,2% r/r w czerwcu, blisko naszych prognoz (2,3% r/r, podczas gdy rynek oczekiwał 1,1% r/r). Sprzedaż pozostaje pod negatywnym wpływem wysokiej inflacji, która zjada siłę nabywczą gospodarstw domowych, spodziewamy się zatem, że pozostanie stłumiona w najbliższych miesiącach. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w lipcu o 4,2% r/r wobec 5,9% r/r w czerwcu. W dalszym ciągu obserwujemy spowolnienie w sektorze ze względu na ograniczenia podaży i siły roboczej oraz gorszy popyt na mieszkania. Oczekujemy, że dynamika produkcji budowlanej spadnie poniżej zera pod koniec 2022 r. W sierpniu pogorszyły się też oceny koniunktury GUS.

Najnowsza tabela Eurostat pokazująca, że PKB Polski spada najszybciej w całej EU

Na stronie Eurostatu opublikowano tabelę, z której wyraźnie wynika, że Polska pikuje najszybciej w UE pod względem PKB (spadek o 2,3%). To gorzej niż Łotwa (spadek PKB o 1,4%) i Litwa (o 0,4%) Największe wzrosty w Holandii (o 2,6%), Rumunii (o 2,1%) i Szwecji (o 1,4%).

PPKB Polski Eurostat
Autor: Getty Images Tabela opublikowana na stronie Eurostatu Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany