Plantagon - projekt miejskiej farmy przyszłości
Szwedzka firma Plantagon opracowuje projekt budynku - szklarni umożliwiającej produkcję żywności w środowisku miejskim. Wertykalna miejska farma ma umożliwić ekologiczną pionową uprawę roślin.
W projekcie wertykalnej miejskiej farmy, który zainicjowały firmy Plantagon oraz Tekniska Verken (regionalna firma energetyczna w Linköping) biorą udział także władze lokalne, Uniwersytet (Linköping Uniwersity), Cleantech Östergötland, SymbioCity, firmy Sweco i Saab. Powołano w tym celu specjalną komórkę miejską: Linköping City Executive Board. Projekt ruszył w lutym 2012 roku, a obecnie (w dniach 29 - 31 stycznia 2013 r.) odbywa się nieprzypadkowo w Linköping międzynarodowa konferencja dotycząca problematyki miejskich upraw żywności (Urban Agriculture Summit 2013). Bierze w niej udział wielu naukowców z całego świata: z USA, Europy, Chin, Singapuru i oczywiście Szwecji.
Projekt Plantagon - dlaczego potrzebny?
Podczas, gdy liczba ludności na świecie rośnie, 80 procent wszystkich gruntów, które nadają się do produkcji roślinnej, jest już używana do innych celów. Naukowcy prognozują, iż wykorzystując wyłącznie tradycyjne praktyki, rolnicze grunty uprawne naszej planety nie wystarczą by produkować wystarczającą ilość żywności dla zaopatrzenia szybko rosnącej populacji. Zrównoważony rozwój wymaga zaś, by ograniczać uciążliwy dla środowiska naturalnego transport, dlatego naturalnym jest dążenie, by produkcja żywności odbywała się najbliżej skupisk ludności. Najwięcej ludności świata mieszka, lub już niedługo będzie mieszkać, w miastach. Hasło, które przyświeca działaniom firmy Plantagon: "Więcej żywności. Mniej przestrzeni" z każdym rokiem nabiera więc palącej aktualności. Nowe rozwiązania są pilnie potrzebne.
Projekt miejskiej farmy przyszłości Plantagon odpowiada na to wielkie wyzwanie współczesności.
Autor: www.plantagon.com
Plantagon - miejska farma przyszłości. Przez szklaną elewację dobrze widoczna wstęga platformy w kształcie helisy.
Projekt Plantagon umożliwi także powstanie w budynku farmy w Linköping międzynarodowego centrum badawczego, specjalizującego się w badaniach nad uprawami miejskimi. Ta holistyczna koncepcja polega na umożliwieniu produkcji zdrowej żywności w centrach miast - bez pestycydów i przy minimalnym zużyciu energii i wody. Dodatkowym atutem tej koncepcji ma być zminimalizowanie wpływu produkcji roślinnej na środowisko naturalne przez całkowite wykorzystanie odpadów i znaczące obniżenie emisji CO2.
Ważne rozwiązania techniczne - technologie farm miejskich
Firma inżynieryjno-doradcza Sweco bada obecnie alternatywne rozwiązania techniczne przydatne w lokalnych uprawach miejskich. Celem badań jest optymalizacja rozwiązań technicznych, które muszą być jednocześnie wydajne, możliwe do wykonania i ekologiczne.
Projekt przedstawiony przez Plantagon to całkowicie przeszklony budynek w kształcie kuli z umieszczoną wewnątrz platformą w formie helisy (wstęgi o linii śrubowej). Taki kształt powierzchni upraw zapewnia łatwy dostęp do wszystkich roślin oraz najlepsze plony (dzięki równomiernie doświetlonej plantacji), ma również najlepszy współczynnik użytkowania powierzchni. Co ciekawe, helisa jest optymalnym kształtem geometrycznym, w biologii dobrze znanym (taki kształt ma łańcuch kwasu deoksyrybonukleinowego, a podwójna helisa to znany model struktury DNA). Mikrobiologia spotyka się więc z makrobiologią w tym innowacyjnym projekcie miejskiej farmy przyszłości.