Platynowe Wiertło: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich

2010-07-08 18:13
Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta
Autor: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o. Centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Malta, Poznań

Galeria Malta to największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce. Obiekt został wyróżniony Platynowym Wiertłem w ogólnopolskim konkursie Platynowe Wiertło, którego organizatorem jest firma Bosch-Elektronarzędzia. O wyróżnieniu w konkursie Platynowe Wiertło mówią autorzy projektu architektonicznego prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska i dr inż. arch. Stanisław Sipiński.

prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz – Sipińska
Autor: brak danych prof. dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska
dr inż. arch. Stanisław Sipiński
Autor: brak danych dr inż. arch. Stanisław Sipiński

1. Co dla Państwa - autorów projektu - znaczy Wyróżnienie w konkursie Platynowe Wiertło?
Wyróżnienie przez firmę Bosch, międzynarodowy koncern od lat ściśle związany z nowymi technologiami w budownictwie ma znaczenie ponadregionalne i jest dla nas szczególnie znaczące. W obiekcie Galeria Malta zastosowano szereg nowoczesnych rozwiązań we wszystkich elementach obiektu, począwszy od najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie klimatyzacji, wentylacji, instalacji elektrycznych, a skończywszy na elementach wykończenia i fasadach.

2. Co było inspiracją do powstania tak wyjątkowego projektu architektonicznego?
Obiekt Galerii Malta jest zlokalizowany w wyjątkowym miejscu – w bezpośrednim otoczeniu Jeziora Malta w Poznaniu. Jest to unikalny w skali kraju obiekt sportowy (olimpijski tor regatowy) i rekreacyjny znajdujący się w ścisłym centrum miasta. W związku z tym budynek Galerii o horyzontalnym układzie kompozycyjnym został wpisany w pejzaż otoczenia jeziora. Zaakcentowanie obiektu zrealizowano poprzez realizację na froncie budynku mostu pieszego, podwieszonego, wantowego o bardzo dynamicznej formie pylonów i wyróżniającym planie – łuku. Z dalszej perspektywy most wraz ze swymi pylonami nawiązuje do formy masztów żaglowca. Szczególnym w rozumieniu Projektantów elementem wyróżniającym formę i fasady Galerii Malta są wielkowymiarowe (na pełną wysokość Galerii ) ekrany szklane zawieszone przed fasadą na tle scrafitto obrazującego dynamiczne formy ruchu człowieka. Fasady Galerii od strony jeziora stanowią zmieniające się w zależności od pory dnia wielkowymiarowe graffiti, w nocy podświetlone, dematerializujące dużą formę budynku.

              

Przeczytajcie koniecznie:
Co specjalnie nam powiedzieli wyróżnieni w konkursie architekci i wykonawcy nagrodzonych obiektów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany