Polskie Centrum Akredytacji powołało Komitet Techniczny Specjalistyczny ds. Budownictwa
Komitetem Technicznym Specjalistycznym ds. Budownictwa pokieruje dr inż. Jacek Szer z Politechniki Łódzkiej, który nie tak dawno temu zrezygnował z funkcji głównego inspektora nadzoru budowlanego. Zadaniem tego Komitetu jest merytoryczne wsparcie akredytacji laboratoriów, w tym laboratoriów jednostek notyfikowanych, uczestniczących w procesie wprowadzania na rynek wyrobów budowlanych.
Uroczyste wręczenie nominacji 13 ekspertom Komitetu Technicznego Specjalistycznego ds. Budownictwa miało miejsce 13 listopada 2017 r. w Warszawie, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Akredytacji, przebiegającej pod hasłem „Akredytacja: zapewnienie zaufania do sektora infrastruktury i budownictwa”. W Polskim Centrum Akredytacji (PCA) podkreślają, że jest to jeden z obszarów wymagających harmonizacji zasad ocen kompetencji jednostek oceniających zgodność. Wiceprzewodniczącym Komitetu został dr inż. Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO).
Patrz także: GUNB ma nową szefową. Znamy przyczynę zmiany>>
– Jako Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń zrzeszające firmy oferujące kompleksowe rozwiązania i w prawidłowy sposób wprowadzające je na rynek, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak są one stosowane na budowach i czy wszystkie komponenty pochodzą z jednego systemu konkretnego producenta. Tymczasem nadzór budowlany przede wszystkim kontroluje producentów materiałów budowlanych – mówi Jacek Michalak. I dodaje, że wiele wyrobów jest kwestionowanych, jak się potem okazuje, niesłusznie, często ze względu na brak ujednolicenia w działalności laboratoriów tak akredytowanych, jak notyfikowanych, podejścia do wyboru i zastosowania odpowiednich metod badań, a także do przedstawiania wyników badań oraz stwierdzeń zgodności lub niezgodności.
– Badania wykonane różnymi metodami i przedstawione w różny sposób ich wyniki mogą wprowadzać w błąd zainteresowane strony. Dlatego inicjatywa PCA powołania Komitetu, który określi wytyczne i szczególne wymagania dla akredytowanych laboratoriów prowadzących działalność w tym obszarze, w tym notyfikowanych, jest bardzo cenna i ważna. Przysłuży się podniesieniu standardów rynkowych w tej dziedzinie, co przyniesie zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu finalnych użytkowników wyrobów – podkreśla prezes SSO.
Patrz także: wyroby budowlane pod kontrolą – relacja z naszej konferencji>>
Dodajmy, że w Komitecie Technicznym Specjalistycznym ds. Budownictwa przy PCA zasiadają eksperci reprezentujący m.in. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, Instytut Techniki Budowlanej, Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonu Towarowego w Polsce, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego oraz Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.