Poszukiwany inżynier – specjalista

2016-01-04 12:29
Inżynier budownictwa
Autor: Ego Public Relations

Firmy budowlane na początku roku zapowiadały zwiększenie zatrudnienia, później te deklaracje weryfikowały w dół. Jednak dla rynku pracy rok 2015 nie był zły, przynajmniej jeśli chodzi o specjalistów. Tych poszukują pracodawcy, sami też wykazują aktywność w kierunku zmiany pracy.

Ruch na rynku pracy specjalistów i menedżerów w roku 2015, eksperci z firmy rekrutacyjnej Antal oceniają jako dynamiczny przy niewielkim odsetku zwolnień. Firma przeprowadziła kolejne badanie „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy w Polsce”,  z którego wynika, że co czwarty respondent aktywnie szuka pracy. Połowa ankietowanych szuka pracy biernie, czyli zamieszcza swoje CV na portalach rekrutacyjnych (i społecznościowych) i czekają na ewentualne propozycje. W trakcie badania, aż 70% polskich pracodawców zadeklarowało, że jest w trakcie poszukiwań specjalistów i menedżerów, prawie tyle samo planowało rekrutację również w najbliższych miesiącach.
Spośród specjalistów i menedżerów najbardziej poszukiwani są ci z branży IT, na drugim miejscu uplasowała się logistyka, zaś na trzecim specjaliści inżynierowie-specjaliści.

Wydawałoby się, że wyższe wynagrodzenie jest najważniejszym kryterium w poszukiwaniu czy zmianie pracy. Otóż, polscy menedżerowie i specjaliści wskazują także na inne czynniki. Warunki finansowe (na nie wskazało tylko 34% badanych przez Antal) zostały pokonane przez wielkość i prestiż firmy (45%). Wiadomo, takie firmy mają opinię lepszych pracodawców. Co ciekawe, przy wyborze nowego pracodawcy, liczy się również liczy się także styl zarządzania i kultura organizacyjna firmy (41%). Taka ocena wśród pracowników niech przyświeca firmom w dbaniu o swój dobry wizerunek. Jak podaje Antal, mamy obecnie w większości sektorów do czynienia z rynkiem kandydata, co oznaczam, że pracodawcy muszą się bardziej starać, by zatrudnić poszukiwanego specjalistę. I jeszcze jedno...
– W 2016 roku coraz bardziej popularny będzie trend, który powoli zaczyna już wchodzić w do Polski – wysyłanie CV bez zamieszczania w nim zdjęcia. W coraz większej liczbie państw taki życiorys jest już standardem, co bez wątpienia jest dobrym trendem, dzięki któremu rekrutujący mogą się skupić przede wszystkim na doświadczeniu i umiejętnościach kandydata – informuje Artur Skiba, prezes zarządu Antal, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany