Powstanie Portal DOM. Zgromadzi aktualne ceny transakcyjne mieszkań w Polsce
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uruchomi Portal DOM, czyli Portal Danych i Obrocie Mieszkań. Jest projekt ustawy w tej sprawie. Portal będzie gromadził aktualne dane o cenach transakcyjnych mieszkań, bo te ofertowe są najczęściej oderwane od rzeczywistości. Dzięki temu rynek mieszkaniowy ma być bardziej transparentny.
Spis treści
- Nowy stary pomysł na portal z cenami mieszkań
- Skąd dane w Portalu DOM?
- Realne ceny mieszkań, łatwiejsze wyceny, przejrzysty rynek
- Portal DOM – jak oceniają pomysł deweloperzy?
- Czy Portal DOM może wpłynąć na ceny mieszkań?
- Portal DOM – wątpliwości deweloperów
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawodawców "projekt ustawy jest odpowiedzą na niewystarczającą przejrzystość rynku mieszkaniowego, w szczególności w zakresie dostępu do bieżących informacji o cenach transakcyjnych na poszczególnych rynkach lokalnych".
Projekt ustawy znalazł się w wykazie w wykazie prac Rady Ministrów. Według zapowiedzi prace legislacyjne nad projektem mają potrwać do IV kwartału 2024.
Nowy stary pomysł na portal z cenami mieszkań
Pomysł uruchomienia portalu z cenami transakcyjnymi mieszkań w Polsce nie jest nowy. Miał go w planach też poprzedni rząd. W lipcu 2023 przyjęto przepisy, które zapowiadały powstanie podobnej ogólnodostępnej platformy - Portalu Cen Mieszkań. Miał on ruszyć w połowie 2024 i zbierać ceny nieruchomości - mieszkań i domów jednorodzinnych w różnych regionach całego kraju.
Teraz, nowa ekipa rządząca wznawia pomysł, ale pod inną nazwą - Portal Danych o Obrocie Mieszkań, w skrócie Portal DOM.
Skąd dane w Portalu DOM?
Prowadzenie Portalu DOM ma zostać powierzone Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który prowadzi już na podstawie ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym Ewidencję Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. W ewidencji są gromadzone dane, które częściowo mogą zasilać także Portal DOM.
Pozostałe dane z rynku pierwotnego i wtórnego ma dostarczać platformie Szef Krajowej Administracji Skarbowej w oparciu o informacje wynikające z aktów notarialnych zgłaszanych przez notariuszy.
Jak podaje projekt ustawy "co do zasady, Portal DOM będzie korzystał z danych już obecnie gromadzonych przez organy publiczne. Zestawienie tych danych w jednym miejscu oraz upublicznienie generowanych na podstawie tych danych statystyk ma zapewnić większą przejrzystość rynku mieszkaniowego oraz możliwość właściwej parametryzacji instrumentów wsparcia mieszkalnictwa i monitorowania ich wpływu na lokalne rynki mieszkaniowe."
Realne ceny mieszkań, łatwiejsze wyceny, przejrzysty rynek
Nowy Portal DOM, zbierający dane o cenach mieszkań w jednym miejscu, pozwoli zainteresowanym kupnem mieszkania na orientację w cenach mieszkań, tych realnych, a nie ofertowych, podawanych chociażby przez portale ogłoszeniowe. A jedne od drugich często się różnią, i to o kilkanaście procent. Dostęp do cen transakcyjnych umożliwi również bardziej rynkowo wycenić nieruchomość, co jest korzyścią nie tylko dla sprzedających mieszkania i domy, ale też kupujących, którzy będą mogli łatwiej porównywać oferty.
Portal DOM będzie też ułatwieniem dla podmiotów gospodarczych podejmujących np. decyzje inwestycyjne na rynku mieszkaniowym. Organom publicznym z kolei umożliwi właściwy dobór instrumentów wsparcia mieszkalnictwa na poszczególnych rynkach, a także monitoring ich skuteczności.
Portal DOM – jak oceniają pomysł deweloperzy?
Andrzej Gutowski, dyrektor Sprzedaży Ronson Development
Oceniamy pozytywnie pomysł stworzenia Portalu DOM. To może pomóc nabywcom w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji, zapewniając im lepszy wgląd w aktualne warunki rynkowe.
Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robryg
Zwiększanie dostępności mieszkań dla Polaków jest bardzo ważne i każde rozwiązanie zwiększające transparentność na rynku nieruchomości mieszkaniowych jest istotne. Kluczowy będzie oczywiście sposób realizacji tego pomysłu, ale jestem przekonana, że deweloperzy chętnie zaangażują się we współpracę z rządem w tej kwestii.
Anita Makowska, Starszy Analityk Biznesu w Archicom
Portal może być użytecznym narzędziem, szczególnie dla bardziej doświadczonych uczestników rynku. Jednak bez odpowiedniej edukacji użytkowników, którzy mogą nie znać subtelnych różnic pomiędzy ceną ofertową, transakcyjną a rynkową, narażamy się na błędne interpretowanie informacji przez potencjalnych nabywców.
Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic
Portal DOM jest dobrym rozwiązaniem i popieramy jego utworzenie o ile oczywiście „na koniec dnia” nie okaże się. że raportowanie jest tak pracochłonne dla deweloperów, że muszą tworzyć nowe miejsca pracy.
Czy Portal DOM może wpłynąć na ceny mieszkań?
Mateusz Bromboszcz, wiceprezes Atal
Jestem zdania, że przejrzystość cenowa to dobry standard rynkowy, natomiast trudno spodziewać się, że po wprowadzeniu planowanego instrumentu ceny nieruchomości nagle spadną. Jedynie oferenci, zwłaszcza operujący na rynku wtórnym, urealnią swoje wyjściowe oczekiwania.
Tomasz Kaleta, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży i marketingu w Develii
Nie sądzę, aby sama dostępność tych danych miała wpływ na obniżenie cen mieszkań. Ceny nieruchomości są zmienne i zależne od rynku, a proces zakupu od momentu rezerwacji mieszkania, podczas której cena zostaje „zamrożona”, do podpisania umowy deweloperskiej może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W związku z tym dane dostępne na portalu mogą nie być w pełni aktualne.
Portal DOM – wątpliwości deweloperów
Anita Makowska, Starszy Analityk Biznesu w Archicom
Dostęp do cen transakcyjnych na rynku pierwotnym i wtórnym z pewnością ułatwi podjęcie bardziej świadomych decyzji zakupowych. Jednakże, proponowany sposób prezentowania cen oparty na minimum sześciu transakcjach rodzi wątpliwości, szczególnie w mniejszych miastach, gdzie ich liczba może być ograniczona, co w efekcie utrudni uzyskanie reprezentatywnych danych.
Anita Makowska, Starszy Analityk Biznesu w Archicom
Nieuwzględnienie standardu nieruchomości, szczególnie na rynku wtórnym, może prowadzić do niepełnego obrazu wartości prezentowanych ofert. Problematyczny może okazać się także długi okres pomiędzy zawarciem umowy na rynku pierwotnym a odbiorem lokalu, co sprawi, że cena transakcyjna nie zawsze będzie odzwierciedleniem aktualnych realiów rynkowych.
Marcin Michalec, CEO Okam Capital
W jego zarysowym kształcie wydaje się być ciekawą inicjatywą, która może wpłynąć na dalszą poprawę przejrzystości rynku nieruchomości mieszkaniowych z punktu widzenia nabywców. Byłoby to narzędzie wspierające świadome decyzje zakupowe, bazujące na zgromadzonych w jednym miejscu cenach lokali na rynku pierwotnym i wtórnym i dające możliwość ich porównania. Jednocześnie dla deweloperów i sprzedających mieszkania wiązałoby się to z koniecznością raportowania danych sprzedażowych do portalu.
Damian Tomasik, prezes zarządu Alter Investment
Jeżeli chodzi o obowiązki deweloperów, Portal DOM prawdopodobnie będzie wiązał się z koniecznością przekazywania większej liczby danych dotyczących sprzedawanych nieruchomości. Wymagać to może dostosowania procesów raportowania oraz współpracy z administracją, aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami. Dla nas jako dewelopera gruntowego, który zajmuje się projektami inwestycyjnymi od podstaw, nowe obowiązki mogą wymagać dodatkowej pracy w obszarze dokumentacji oraz monitorowania rynku co będzie miało znaczenie dla kosztów ponoszonej działalności a zatem i na ceny mieszkań, jednak w długiej perspektywie mogą one przyczynić się do stabilizacji sektora nieruchomości.
źródło: dompress.pl
Listen on Spreaker.