Pozwolenia na budowę - TOP 20 powiatów, w których powstanie najwięcej mieszkań

2017-09-18 18:02
budowa domu
Autor: Andrzej T. Papliński

Najpewniej nic tak nie cieszy przedsiębiorców budowlanych jak rosnąca liczba pozwoleń na budowę i zgłoszeń z projektem budowlanym. Gdzie firmy mogą liczyć na zlecenia i większą sprzedaż wyrobów budowlanych?

Budowa domu
Autor: thinkstockphotos.com

Według GUS, w pierwszym półroczu 2017 r. inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę lub dokonali zgłoszenia z projektem budowlanym na przeszło 130,4 tys. mieszkań. To wynik o blisko jedną trzecią lepszy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Pozwolenia na budowę mieszkań w powiatach

Najwięcej mieszkań objęły pozwolenia na budowę i zgłoszenia w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jednak wśród 20 powiatów, w których GUS odnotował najlepszą koniunkturę w budownictwie mieszkaniowym są także m.in. podwarszawskie powiaty: wołomiński, piaseczyński i grójecki. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ten ostatni. GUS zarejestrował tu pozwolenia i zgłoszenia na budowę aż 1023 mieszkań, a dodajmy, że przed rokiem było ich tylko 192.

Pozwolenia na budowę w powiatach
Autor: GUS

Wyraźny wzrost koniunktury liczony w setkach procent widać także w Sopocie, Olsztynie, Chełmie, Zamościu, Siedlcach, Krośnie, Przemyślu, Skierniewicach, Siemianowicach Śląskich, Mysłowicach, Świętochłowicach, Zabrzu, a także w powiatach słubickim, rawskim, makowskim, nowodworskim, przasnyskim, monieckim, kwidzyńskim, ostrowieckim czy kamieńskim. W wielu przypadkach tak duże ożywienie jest wynikiem niskiej bazy, czyli np. w Sopocie w pierwszym półroczu 2017 r. pozwolenia na budowę i zgłoszenia objęły 154 mieszkania. Przed rokiem było ich zaledwie 10.

Niestety, są w naszym kraju rejony, w których koniunktura wyraźnie się w tym roku pogorszyła. Powody do zmartwienia mogą mieć przedsiębiorcy działający m.in. w Wałbrzychu, Włocławku, Lublinie, Kielcach, Elblągu, Świnoujściu, a także w powiatach jeleniogórskim, wałbrzyskim, kutnowskim, garwolińskim, gostynińskim, pułtuskim, sierpeckim, kluczborskim, namysłowskim, starogardzkim, myszkowskim, kętrzyńskim, gołdapskim, węgorzewskim czy gnieźnieńskim. W wielu powiatach pozwolenia na budowę i zgłoszenia dotyczyły zaledwie kilkudziesięciu mieszkań.

Pozwolenia na budowę budynków niemieszkalnych

Co gorsza, mało optymistyczne są też dane GUS dotyczą pozwoleń na budowę i zgłoszeń budowy nowych budynków niemieszkalnych. W całym kraju inwestorzy uzyskali w pierwszym półroczu 2017 r. ponad 14,3 tys. pozwoleń na budowę prawie 19 tys. takich budynków o łącznej powierzchni ok. 10,3 mln m2. Przed rokiem było to odpowiednio: 15,9 tys. i 20,5 tys., a powierzchnia wynosiła 10,5 mln m2.

Budynki niemieszkalne - pozwolenia nabudowę
Autor: GUS

Największy wzrost liczby budynków GUS odnotował województwach: lubuskim – o 10,7% (do 549 budynków), małopolskim – o 9,8% (do 1336) i dolnośląskim – o 9,1% (do 825 budynków). Z kolei największy spadek liczby nowych budynków niemieszkalnych, na które wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym miał miejsce w województwach świętokrzyskim – o 20% (do 698 budynków), warmińsko-mazurskim – o 18% (do 787) oraz opolskim – o 16% (do 393 budynków).

Materiały budowlane coraz droższe

Według Grupy Polskie Składy Budowlane (PSB), która jest największą w kraju siecią składów i hurtowni materiałów budowlanych, w sierpniu 2017 r. droższe niż przed rokiem były już wszystkie grupy wyrobów budowlanych. Najbardziej podrożała sucha zabudowa (o 5,2%), izolacje termiczne (o 4,9%), dachy i rynny (o 4,7%), a także izolacje wodochronne (o 3,3%) oraz cement i wapno (o 3%). Najmniejsze podwyżki cen (poniżej 1%) objęły chemię budowlaną, wykończenia ścian i podłogi oraz elektrykę i oświetlenie.

Dynamika cen materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany