Prace wykończeniowe. Lista prac wykończeniowych. Prawidłowa kolejność prac wykończeniowych
Pojęcie „prace wykończeniowe” może wskazywać na ich pojawienie się w końcowej fazie budowy budynku. Nic bardzie mylnego – w zakres prac wykończeniowych wchodzą tak ważne etapy, jak ułożenie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej oraz grzewczej i elektrycznej, postawienie ścian działowych, ułożenie podłogi, ułożenie glazury w kuchniach i łazienkach oraz montaż wyposażenia sanitarnego. Najważniejsze jest wykonanie prac wykończeniowych w określonej kolejności.
Prace wykończeniowe po kolei
Prace wykończeniowe to prace kontynuowanie budowy w wewnątrz budynku (chociaż niektórzy wliczają do nich również wstawianie okien). Prace wykończeniowe można zamiennie traktować jako prace remontowe, gdyż zazwyczaj dotyczą podobnych elementów budynku. Tak jak stawianie konstrukcji domu wymaga planu, czyli wykonywania określonych etapów jednych po drugich, taka sama zasada obowiązuje w przypadku prac wykończeniowych (robót wykończeniowych, prac remontowych). Kolejność wykonywania prac wykończeniowych wpływa na czas i koszty budowy. Trzeba tu dodać, że remont budynku (domu, mieszkania) często jest tożsamy zakresem z pracami wykończeniowymi nowego budynku. Gdy remont mieszkań nie dotyczy ścian nośnych, zmiany sposobu użytkowania obiektu, powiększenia powierzchni użytkowej czy części wspólnych, nie wymaga on uzyskania żadnych pozwoleń czy zgłoszeń. Gdy jest inaczej, trzeba przejść procedurę uzyskania pozwolenia na roboty budowlane i remontowe lub ich zgłoszenie wymagane przez Prawo budowlane. Nowy budynek ma prace wykończeniowe wpisane w pozwolenie na budowę lub zgłoszenie.
Plan prac wykończeniowych jest po to, żeby ekipy (fachowcy) od poszczególnych rodzajów prac nie kolidowały ze sobą, żeby nie trzeba było niszczyć już wykonanych elementów z powodu konieczności wykonania kolejnych. Łatwiej jest ogarnąć front robót, gdy prace wykończeniowe wykonuje jednaj firma. Plan wydaje się niezbędny, gdy za poszczególne etapy będą odpowiadać oddzielne ekipy. Muszą o tym pamiętać tak wykonawcy usług, jak i inwestorzy.
Pomocy w ułożeniu harmonogramu prac wykończeniowych może udzielić technolog ds. wykończeniowych albo technik robót wykończeniowych, którzy w oparciu o projekt ustalą kolejność i zakres robót i ich koszty, opiszą organizację miejsc pracy, wymagane materiały budowlane oraz wymagane narzędzia do wykonania konkretnych robót wykończeniowych.
I etap prac wykończeniowych – montaż instalacji i ścian działowych
Zanim przystąpi się montażu wszystkich instalacji wewnątrz budynku, trzeba na tym etapie postawić konstrukcje wszystkich ścian działowych i mieć podłoże podłóg, żeby ukryć w nich instalacje. Pierwsza powinna być instalacja wodna i kanalizacyjna, instalacja grzewcza, następnie: instalacje elektryczne, gazowa oraz wentylacja i klimatyzacja. To również dobry moment na zaplanowanie instalacji centralnego odkurzania. Eksperci na końcu tego etapu wymieniają instalacje telefoniczne i komputerowe, alarmowe i ogrzewanie podłogowe.
II etap prac wykończeniowych – podłogi i tynki
Na tym etapie wykonuje się podłogi bez warstwy posadzki (wyjątkiem jest tu ogrzewanie podłogowe, które od razu wymaga posadzki, żeby nie zniszczyć instalacji podczas kolejnych prac wykończeniowych). Najlepiej sprawdzają się tu wylewki samopoziomujące. Nie są one konieczne w pomieszczeniach, gdzie będą kładzione płytki ceramiczne (czy inne), gdyż w ich przypadku powierzchnia podkładu nie musi być idealnie gładka. To rozróżnienie będzie miało wpływ na koszty, gdyż wylewki samopoziomujące są droższe.
Po wylaniu podłóg wstawia się narożniki we wnękach okiennych i drzwiowych. Teraz można przystąpić do położenia gładzi i tynków na sufitach i wykończenia ścian – właśnie w takiej kolejności. Nie zaleca się wykonywania tynków, gdy w budynku jest (lub jest przewidywana) ujemna temperatura. Wówczas może dojść bowiem do przemarzania ścian z powodu wody, która nie może odparować. Najlepiej by temperatura w pomieszczeniach tynkowanych miała powyżej 10ºC.
III etap prac wykończeniowych – lekka zabudowa i przygotowanie ścian do malowania
Jeżeli w pomieszczeniach są przewidziane sufity podwieszane, to teraz nadszedł moment ich montażu. Następnie szpachlujemy i szlifujemy ściany – trzeba pamiętać, że te czynności są czasochłonne. Oczywiście ścian, na których będą kładzione płytki lub tapeta nie trzeba szpachlować. To również dobry moment na montaż wewnętrznych parapetów i grzejników.
IV etap prac wykończeniowych – prace glazurnicze, wykończenie podłogi, malowanie ścian
Teraz następuje etap układania płytek ceramicznych, glazurnicy układają je na ścianach i podłogach, a posadzkarze układają ostatnie warstwy (przed ostatnią warstwą układa się np. warstwę wygłuszają) podłogi. Przed przystąpieniem do malowania ścian trzeba dobrze odkurzyć wnętrza, żeby wzniesiony był nie przyklejał się do mokrych powierzchni. Montaż drzwi wewnętrznych najlepiej zrobić przed malowaniem ścian, po ewentualnej naprawie ścian po ich montażu. Po zagruntowaniu ścian przykleja się także tapety. Montujemy instalację sanitarną, gniazdka i włączniki.
I tu kończy się właściwie zakres prac wykończeniowych. Wszystko co będzie wykonywane dalej zalicza się do aranżacji wnętrz, chociaż mogą się tu pojawić elementy prac wykończeniowych, jak chociażby przemalowanie ścian na inny kolor.