Program JESSICA - czyli?
JESSICA – to skrót od angielskiej nazwy Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas, co oznacza wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji w obszarach miejskich. Inicjatywa ta jest instrumentem inżynierii finansowej opracowanym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB).
Rewitalizacja przede wszystkim
Założeniem tego instrumentu jest umożliwienie wykorzystania części środków unijnych z funduszy strukturalnych w postaci zwrotnych inwestycji (pożyczki, gwarancje, wkłady kapitałowe) w projekty dotyczące trwałego rozwoju obszarów miejskich i przyczyniające się do ich wzrostu i atrakcyjności. Celem Inicjatywy JESSICA jest wsparcie rozwoju obszarów miejskich oraz ich rewitalizacja zarówno w aspekcie ekonomicznym jak i społecznym.
Mechanizm finansowy JESSICA
Fundusz Powierniczy dofinansowuje Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich tworzone przez poszczególne miasta ze środków własnych oraz innych partnerów publicznych i prywatnych na podstawie ściśle określonych umów. Fundusze miejskie inwestują w konkretne projekty miejskie poprzez pożyczki, gwarancje etc. Projekty realizowane przy wsparciu z Inicjatywy JESSICA z założenia powinny generować dochód.
Podstawowe fazy wdrażania Inicjatywy JESSICA
- Opracowanie studiów wykonalności
- Wybór Funduszy Powierniczych (opcjonalnie)
- Wybór Funduszy Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM)
- Wybór projektów miejskich.
JESSICA w Polsce
W Polsce JESSICA jest wdrażana regionalnie w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Decyzja odnośnie przystąpienia do Inicjatywy JESSICA należała do zarządów województw na etapie przygotowania RPO. Dotychczas 3 województwa podjęły decyzję o wdrażaniu Inicjatywy, tj. wielkopolskie, zachodniopomorskie oraz śląskie. Zarząd woj. pomorskiego podjął prace nad przystąpieniem do programu. Dla wszystkich spośród wyżej wymienionych województw opracowane zostały studia wdrożenia Inicjatywy, stanowiące analizę potrzeb i możliwości jej wdrożenia w ramach poszczególnych regionalnych programów.
Orientacyjna kwota przeznaczona na realizację Inicjatywy JESSICA w Polsce wynosić ma ponad 194 mln euro dla czterech powyższych województw. Jednak dokładne kwoty dla województwa śląskiego i pomorskiego nie są jeszcze oficjalne - zależą głównie od negocjacji z EBI.
Rola MRR
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jako Instytucja Koordynująca programy regionalne podejmuje niezbędne kroki i działania wpierające proces wdrażania Inicjatywy JESSICA w Polsce, polegające m.in. na przygotowaniu rozporządzenia regulującego kwestię pomocy publicznej w odniesieniu do wsparcia udzielanego w ramach Inicjatywy JESSICA, wydawaniu opinii i zaleceń, uczestnictwie w spotkaniach roboczych.