Projekt TOCEB - transfer wiedzy o energooszczędnym budowaniu
Rusza projekt szkoleniowy, który będzie wspierał zdobywanie wiedzy z zakresu budownictwa energooszczędnego i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Projekt został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej. Ruszyły już testy tej platformy wiedzy.
TOCEB to darmowe narzędzie wspierające zdobywanie i właściwe używanie informacji o budownictwie energooszczędnym. Program szkoleniowy głównie skierowany jest do uczącej się młodzieży. Potrzeba wprowadzenie takich narzędzi z zakresu wiedzy zawodowej została zainspirowana Dyrektywą unijną z 2010 roku odnoszącą się do polityki energetycznej w budownictwie mieszkaniowym. Przypomnijmy, że Dyrektywa mówi o tym, że do końca 2020 wszystkie nowo wybudowane budynki muszą być budynkami o prawie zerowym zużyciu energii, ponadto wszystkie budynki poddawane renowacji muszą po remoncie spełniać wymagania energetyczne zgonie z tzw. strategią 2020.
Natomiast celem projektu TOCEB jest stworzenie materiału edukacyjnego dotyczącego energii odnawialnej, renowacji budynków i zrównoważonego budownictwa, który będzie nie tylko ogólnie dostępny, ale również będzie uzupełnieniem standardowych programów edukacyjnych.
Partnerzy biorący udział w tym przedsięwzięciu stworzą cztery moduły szkoleniowe. Koordynator projektu (w tym przypadku jest to austriacki Center for Appropriate Technology at the Vienna University of Technology - GrAT) dostarczy materiałów dydaktycznych na temat najnowszych technologii związanych z wykorzystaniem energii odnawialnej w budownictwie. Natomiast zadaniem partnerów będzie dostosowanie wiedzy i treści szkoleniowych do poziomu danego kraju, które odzwierciedlą potrzeby edukacyjne oraz określą sposób rozpowszechniania wiadomości o tym projekcie. Kompendium zgromadzonej w ramach projektu wiedzy ma przyczynić się do wprowadzania innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w sektorze budownictwa, wzmocnienia kształcenia zawodowego w tym obszarze z użyciem nowoczesnych metod dydaktycznych.
W październiku 2015 roku rozpoczęła się faza testowania modułów TOCEB, która potrwa do końca listopada. Przedmiotem testów będzie cały kurs szkoleniowy stworzony w ramach tego projektu. Testy odbędą się w krajach partnerów biorących udział w projekcie (Austria, Włochy, Litwa, Polska i Czechy).
Adres do platformy http://www.e-genius.at/en/topic-overview lub aktywny link >>
Polskim partnerem tego projektu jest Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB). Wszystkie osoby lub instytucje zainteresowane udziałem w testach proszone są o kontakt mailowy: [email protected] (za projekt w PZPB odpowiedzialny jest Maciej Siemiątkowski). Szkolenie dostępne jest w języku polskim.