Przystanki kolejowe w nowej odsłonie. Ogłoszono program budowy 200 przystanków kolejowych
Przystanek kolejowy to co prawda nie dworzec, ale przecież nie wszędzie jest on potrzebny. Przystanki kolejowe w całej Polsce odbiegają często od standardów XXI wieku albo ich w ogóle nie ma, przez co wykluczonych z transportu kolejowego wykluczonych jest wiele miejscowości. Ma to zmienić zapowiedziany 7 maja 2020 rządowy program budowy 200 przystanków kolejowych.
Inwestycje w polskie przystanki kolejowe zostały uznane za niezwykle ważne, bo podczas oficjalnego ogłaszania programu, ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi towarzyszył Prezydent Andrzej Duda, którego minister nazwał inspiratorem tego przedsięwzięcia.
W ciągu pięciu lat na kolejowej mapie Polski ma powstać lub zostać zmodernizowych 200 przystanków kolejowych. A w szczegółach program przewiduje:
- budowę nowych przystanków kolejowych – 104
- odbudowę przystanków kolejowych – 14
- poprawę dostępności – 23
- wydłużenie peronów wraz z przebudową – 51
- modernizację – 8
Na przystanki kolejowe w ramach tego programu, rząd planuje przeznaczyć 1 miliard złotych. Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne (ale jeszcze nie wszystkie znikną), szczególnie ważne jest wydłużanie peronów tam, gdzie nie mogą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne.
Warunkiem udziału w tym programie będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Program ma ponadto umożliwić niedużym firmom budowlanym start w postępowaniach przetargowych. Program jest jednym z elementów działań rządów w procesie odmrażania gospodarki, ponieważ inwestycje publiczne są od lat kołem zamachowym gospodarki oraz lekiem na wyjście z kryzysu.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: