"Wyzwania dla polskiej polityki przestrzennej"
Taki tytuł - zorganizowana wspólnie przez sejmową Komisję Infrastruktury, Ministerstwo Infrastruktury i Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu, pod patronatem Marszałka Sejmu - miała konferencja poświęcona kierunkom polityki przestrzennej prowadzonymi przez rząd w ramach systemowej reformy procesu inwestycyjnego i planowania przestrzennego. Jej elementem była dyskusja nad wnioskami z "Raportu o stanie zagospodarowania przestrzennego kraju", przyjętego przez Sejm 11 kwietnia 2008 r.
- "Jestem przekonany, że podejmujemy temat, który w Polsce nabiera szczególnego znaczenia" - m.in. tymi słowami zwrócił się w liście do zebranych Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. - "Mądre zarządzanie przestrzenią to jej dostosowanie i aranżowanie w różnych skalach, od przestrzeni indywidualnej do publicznej. Teraz potrzebujemy wizji i wiedzy jak to robić..."
- "Prace nad racjonalizacją procesu inwestycyjnego oraz zintegrowanym zarządzaniem rozwojem miast zmierzają do tego, aby polski system gospodarowania przestrzenią był nowoczesny, sprawny i przyjazny dla obywateli oraz jednocześnie służył koordynacji interesów i działań - zapewnił Olgierd Dziekoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiedzialny w resorcie za budownictwo i zagospodarowanie przestrzenne. - Jeżeli mówimy o rozwoju zintegrowanym, to trzeba określić cel polskiej polityki przestrzennej. A takim celem ma być rozwój zrównoważony, wsparcie obszarów metropolitarnych, utrzymanie policentrycznej sieci miast, utrzymanie terenów otwartych, krajobrazu zieleni, wzmocnienie obszarów Natura 2000, utrzymanie wartości kulturowej i krajobrazowej wsi polskiej, jako obszarów - w pewnym sensie - dziedzictwa kulturowego i narodowego oraz inspirowanie rozwoju nowoczesnych technik i technologii, a także miejsc pracy. Wówczas okazuje się, że polska polityka przestrzenna musi odpowiedzieć na wyzwanie konkurencyjności przestrzeni europejskiej zarówno przez system planowania i zagospodarowania jak i system praktyki. To oznacza, żekonieczne jest budowanie świadomości potrzeby integracji poszczególnych sektorowych polityk rozwojowych oraz polityk poszczególnych szczebli administracji publicznej, zwłaszcza szczebli samorządowych".
Zebrani podczas konferencji eksperci i posłowie sejmowej Komisji Infrastruktury byli zgodni, że polityka przestrzenna staje się coraz istotniejszym elementem zarządzania rozwojem. Pozwala na efektywne wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju, przez kreowanie warunków dla wzrostu społeczno-gospodarczego w połączeniu z ochroną dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Dlatego zagadnienia polityki przestrzennej stają się coraz aktywniejszym polem działań i współpracy w Unii Europejskiej.
W kolejnych panelach zostałyomówione tematy:
- Europejskie tło dla polskiej polityki przestrzennej, w tym: regulacje i rekomendacje ponadnarodowe w zakresie polityki przestrzennej (wystąpienie dr Eweliny Szczech-Pietkiewicz z SGH), rozwój regionalny w świetle terytorialnego wymiaru spójności (Hanna Jahns, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego), polityka przestrzenna za granicą (prf. Hubert Izdebski z UW);
- Stan zagospodarowania przestrzennego Polski i jego konsekwencje (dr inż. Maciej Borsa z SGH i MI), w tym: stan polskiej przestrzeni (prof. Grzegorz Węcławowicz z PAN), koordynująca rola polityki przestrzennej ze szczególnym uwzględnieniem ochrony dziedzictwa przyrodniczego i krajobrazu (prof. Tadeusz Markowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich, UŁ), Środowisko naturalne w polityce przestrzennej (Maria Staniszewska, prezes Polskiego Klubu Ekologicznego), rola polskich miast w przestrzeni europejskiej (prof. Zbigniew Ziobrowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Miast);
- Dylematy rozwiązań prawno - instytucjonalnych polityki przestrzennej, w tym m.in.: rozwój zrównoważony a polityka przestrzenna (Maciej Trzeciak z Ministerstwa Środowiska).
Chyba najlepszym podsumowaniem konferencji będą dwie wypowiedzi.
- "Prowadzone w Ministerstwie Infrastruktury prace nad nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Prawa budowlanego i 37 innych ustaw oraz równoległa dyskusja nad "Raportem o stanie zagospodarowania przestrzennego" i "Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju" dowodzą, że zapowiedzi zintegrowanego podejścia do planowania są realizowane w praktyce" - skomentował prof. Tadeusz Markowski, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.
- "Dobra międzyresortowa współpraca ministerstw infrastruktury i środowiska nad obecnym projektem nowelizacji ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rzeczywiście jest dużą nowością" - powiedziała poseł Aldona Młyńczak z sejmowej Komisji Infrastruktury.
Konferencja odbyła się 24 czerwca 2008 r. w Sali Kolumnowej Sejmu.