Relacja z konferencji Jakość Budynku: ENERGIA ● KLIMAT ● KOMFORT - dzień 1
Zakończył się 1 dzień Konferencji Budowlanej MURATOR, odbywającej się w warszawskim Pałacu Prymasowskim. Panele dyskusyjne, wykłady ekspertów i prezentacje nowych inwestycji zgodnych z założeniami zrównoważonego budownictwa podzielone były na trzy bloki tematyczne. Pierwszy z nich poświęcony był oszczędności energii, w kolejnym zaprezentowano przykłady dobrych praktyk projektowych i wzorcowe realizacje z ostatnich lat, tematy ostatniego to finansowanie zielonego budownictwa i dotacje.
Uczestników spotkania powitała Anna Kamińska, dyrektor zarządzająca segmentem budowlanym ZPR Media, która zwróciła uwagę na rosnące wymagania użytkowników. Jeszcze kilka lat temu wysoka jakość budynku oznaczała, że jest dobrze zbudowany z solidnych materiałów i starannie wykończony. Obecnie rośnie znaczenie komfortu użytkowania i niskich kosztów eksploatacji.
Prezentacje prelegentów na do pobrania stronie konferencji
Dom energooszczędny 2021
Pierwszy blok konferencji rozpoczęła prezentacja dr arch. Miłosza Lipińskiego, współwłaściciela biura architektonicznego M&L Lipińscy Biuro Projektowe, specjalizującego się w architekturze energooszczędnej i proekologicznej. Toczyła się ona wokół pytania, jak zaprojektować dom spełniający przepisy obowiązujące od 2021. Architekt omówił wpływ przepisów na budownictwo energooszczędne począwszy od lat 80. Przytoczył paradoksy wynikające z błędów prawnych. Według Miłosza Lipińskiego, przepisy obowiązujące od 2021 zmuszają do drogiego projektowania. Przyczyniają się zatem do wyhamowania gospodarki, ponieważ niewielu będzie stać na budowę domu, który spełnia nowe wytyczne. Kluczową rolę odgrywa konieczność zmniejszenia zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Celem jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Premiowane są zatem rozwiązania z punktu widzenia właściciela domu niekoniecznie praktyczne, jak ogrzewanie domu kotłami na biomasę. Bardzo niekorzystnie oceniane jest natomiast ogrzewanie elektryczne. Autor prezentacji neguje zerowy bilans energetyczny biomasy, wskazując na koszty ekologiczne związane z jej produkcją i transportem. Zdaniem Miłosza Lipińskiego, lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie projektantom i inwestorom pewnej swobody, tak, by nowy budynek spełniał wymogi dotyczące Euco (energii użytkowej) lub EP (energii pierwotnej).
Ogrzewanie w nowych budynkach
Dr inż. Adrian Trząski, adiunkt w Zakładzie Klimatyzacji i Ogrzewnictwa na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, specjalista ds. efektywności energetycznej Narodowej Agencji Poszanowania Energii omówił wpływ sposobu ogrzewania na efektywność energetyczną budynku. W prezentacji przedstawił zalety i wady różnych źródeł ciepła, od kominków, przez kotły akumulacyjne, po kolektory słoneczne, a następnie możliwość ich wykorzystania w przykładowym domu energooszczędnym. We wzorcowym modelu wskaźnik EP na poziomie obowiązującym w 2021 roku można było osiągnąć jedynie, stosując kominek, względnie kocioł na biomasę, albo pompę ciepła. Spodziewane rezultaty? Nowe domy ogrzewane kominkami tylko „na papierze”.
Rolę ogrzewania analizował także dr inż. Arkadiusz Węglarz, doradca zarządu ds. gospodarki niskoemisyjnej Krajowej Agencji Poszanowania Energii, wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Przedstawił on wyniki analiz przygotowanych dla różnych typów budynków energooszczędnych, nie tylko domu jednorodzinnego, ale też np. szkoły i budynku biurowego. Zdaniem prelegenta, rośnie opłacalność poprawiania parametrów budynków do poziomu pasywnego i okołopasywnego. Za niekorzystny uznał natomiast wpływ dotacji, ograniczających normalne funkcjonowanie rynku i spadek cen.
Nowe inwestycje
Blok Case Study rozpoczął się od prezentacji arch. Ewy P. Porębskiej, redaktor naczelnej miesięcznika „Architektura-murator”, wiceprezes wydawnictwa ZPR Media. Przegląd najważniejszych obiektów architektonicznych zrealizowanych po 2000 roku był zarazem prezentacją wystawy „Polska. Architecture” przygotowanej przez redakcję miesięcznika, pokazywanej m.in. w Baku i Skopje. Wśród 20 obiektów współczesnej architektury znalazły się m.in. Filharmonia w Szczecinie, Gdański Teatr Szekspirowski i Terminal pasażerski Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.
Cezary Sankowski, architekt współprowadzący pracownię CS studio, specjalizującą się w projektowaniu budynków pasywnych i energooszczędnych, przedstawił projekt gotowy domu pasywnego BP-1, opracowany na bazie pracy wyróżnionej II nagrodą w konkursie MURATOR na Energooszczędny Dom Dostępny 2013. Wybudowany w Łagiewnikach koło Lublina dom będzie można zwiedzić, projektanci zapraszają na dni otwarte 14 i 15 listopada 2015.
Zrównoważony rozwój we Wrocławiu
Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja arch. Zbigniewa Maćkowa dotycząca wrocławskiego osiedla Nowe Żerniki. Przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów barwnie opisał historię przedsięwzięcia, cele jakie postawiły sobie zaangażowane w projekt strony i skomplikowany przebieg prac. WUWA2, czyli Nowe Żerniki, to projekt nietypowy pod wieloma względami, począwszy od liczby zaangażowanych w przedsięwzięcie pracowni architektonicznych. We Wrocławiu testowane są też alternatywne modele budownictwa mieszkaniowego, realizowanego np. przez kooperatywy. Nowe Żerniki mają być osiedlem dostępnym dla przeciętnej rodziny, w budynkach nie zastosowano zatem nowych technologii jako zbyt kosztownych. Nie ma paneli fotowoltaicznych, nacisk położono za to na „małą ekologię”, zagospodarowanie wody opadowej, segregację śmieci, oświetlenie diodami LED, transport publiczny. Dużą rolę odgrywa starannie zaprojektowana przestrzeń publiczna i sąsiedzka. Jak podkreśla architekt, Nowe Żerniki to przede wszystkim proces, bez wyraźnie określonego końca. Ten eksperyment może się okazać bardzo pomocny w planowaniu innych polskich miast.
Nowoczesne biurowce i budynki mieszkalne
Zrównoważony budynek biurowy ATRIUM 2 w Warszawie zaprezentowany został przez Adama Targowskiego, odpowiedzialny za wyznaczanie i egzekwowanie standardów jakości budowanych obiektów oraz standardów zrównoważonego rozwoju w firmie SKANSKA. Budynki wielorodzinne Accent Vert i Accent Eco w Warszawie przedstawił zaś Tymon Nowosielski, dyrektor operacyjny Bouygues Immobilier Polska.
Finansowanie nowych inwestycji
Ostatni tego dnia blok poświęcony został finansowaniu zielonego budownictwa. Danuta Rostowska, naczelnik wydziału ekologii BOŚ Banku opisała programy preferencyjnego finansowania proekologicznych inwestycji oferowane przez BOŚ. Paweł Bartoszewski, główny specjalista Departamentu Ochrony Klimatu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił zaś programy LEMUR oraz RYŚ. Pierwszy z nich ma na celu zmniejszenie zużycia energii w nowych, energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego. Drugi to nowy program dotyczący termomodernizacji domów jednorodzinnych.
Program 1 dnia Konferencji Budowlanej Jakość Budynku: ENERGIA ● KLIMAT ● KOMFORT uzupełniły dwa panele dyskusyjne, dotyczące teorii i praktyki domów aktywnych, a także jakości osiedli mieszkaniowych w Polsce.
Prezentacje prelegentów do pobrania na stronie konferencji