Targi ENERGETAB® 2021. Co się wydarzyło podczas 34. edycji?
Mimo trudnego okresu pandemii, blisko 8 tys. osób odwiedziło zakończone 16 września 2021 Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB®. Tak duża frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów targów jak i ponad 270 wystawców krajowych i tych przybyłych z innych 10 krajów europejskich.
ENERGETAB® 2021
Uczestnicy targów byli zadowoleni, po długich miesiącach kontaktowania się jedynie poprzez komunikatory elektroniczne, z możliwości odnowienia osobistych relacji pomiędzy oferentami urządzeń a ich klientami. Zagrożenie epidemią zdecydowanie jednak ograniczyło liczbę zwiedzających z zagranicy, obawiających się konieczności odbycia kwarantanny.
Bielskie targi wyróżnia bogata oferta ekspozycji plenerowych, z których część skupiona była w specjalnych strefach, jak:
- strefa odnawialnych źródeł energii (OZE), w której były prezentowane m.in. zestawy paneli PV, ich konstrukcje wsporcze w tym do montażu paneli dwustronnych (bifacial), magazyny energii w tym w zestawie z inwerterem, itp.
- strefa elektromobilności (SEL), w której obok różnorodnych stacji ładowania samochodów elektrycznych prezentowały się przykłady takich pojazdów, a wspomnienie jazdy elektryczną Teslą na pobliskim parkingu u wielu zwiedzających pozostanie na długo w pamięci;
- strefa praktycznych pokazów technologii (SPP), w której dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy podłączania w technologii prac pod napięciem mobilnego urządzenia zasilającego MUZ, wykonywane przez brygadę TAURON oraz pokazy montażu tymczasowej, modułowej konstrukcji bramkowej firmy ARINET, wyróżnionej zresztą w konkursie targowym pucharem PTPiREE.
Konferencje ENERGETAB® 2021
A było ich całkiem sporo. Podczas konferencji na temat sprawiedliwej transformacji energetycznej reprezentanci katowickiego Urzędu Marszałkowskiego i Wielkopolskiej Doliny Energii z Konina przedstawili regionalne plany zmierzające do przekierowania gospodarki podlegającej transformacji na ścieżkę oszczędzającego zasoby środowiska i energii – zielonego oraz cyfrowego wzrostu. Akademicy z Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu oraz Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej wskazali na działania uczelni zmierzające do tworzenia nowych kierunków i specjalności odpowiadających na wyzwania czasów transformacji, a prof. Irena Jędrzejczyk z ATH przedstawiła niezbędność transformacji energetycznej, jako skutku globalnej polityki Zielonego Ładu, omówiła meandry wdrażania wspólnego rynku energii i handlu emisjami w UE czy adekwatność stosowania pojęcia sprawiedliwości w tych procesach.
Kolejna konferencja dotyczyła planów rozwojowych w zakresie sieci elektroenergetycznych, na której m.in. przedstawiciel PSE SA przedstawił założenia nowego modelu realizacji inwestycji planowanych w najbliższych latach w zakresie sieci przesyłowej. Wiceprezes TAURON Dystrybucja SA przedstawił priorytety i główne kierunki inwestowania spółki do 2028 roku. Kolejny prelegent z PTPiREE przedstawił zmiany ilościowe w sieciach dystrybucyjnych, jakie wystąpiły w latach 2016-2020, powiększenia udziału linii kablowych w sieciach SN, ale (niestety) pogarszającej się struktury wiekowej sieci dystrybucyjnej i 110 kV. Dyrektor generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, starał się zwrócić uwagę na wdrażanie rozwiązań, służących zwiększeniu efektywności procesów inwestycyjnych, szczególnie poprzez dążenie do lepszej współpracy i równoważenie ryzyk obu stron kontraktów inwestycyjnych. W ramach dyskusji o złożonych relacjach pomiędzy zamawiającym a dostawcą czy wykonawcą inwestycji, zwracano uwagę na konieczność polepszenia tych relacji, w ramach PTPiREE w opracowywaniu jest Kodeks Dobrych Praktyk dla energetyki sieciowej. Konferencję podsumowały postulaty, które zdaniem firm skupionych w Polskim Stowarzyszeniu Branży Elektroenergetycznej i realizujących duże zadania inwestycyjne dla energetyki, powinny zostać uwzględnione w umowach, a nawet w kodeksie cywilnym w zakresie robót budowlanych, aby zapobiec powtórce sytuacji, jaka miała miejsce przy budowie autostrad. Wyrażono też obawy, że w obecnym stanie prawnym, występujące ostatnio znaczne podwyżki cen materiałów mogą doprowadzić do kolejnych upadłości firm wykonawczych i zagrozić planowanym terminom oddawania inwestycji energetycznych.
Drugi dzień targów też obfitował w konferencje, wśród których należy wspomnieć „Fotowoltaikę dziś i jutro”, która planowała jedynie podsumować dwudniowe obrady, które odbyły się w formie hybrydowej 26 i 27 maja. Podsumowanie stało się końcowym fragmentem wielowątkowej konferencji, na której kilka referatów dotyczyło zastosowania magazynów energii w systemach OZE, a w kolejnych przedstawiono badania porównawcze falowników fotowoltaicznych oraz autonomiczny system prewencji pożarowej, skonstruowany z użyciem nanotechnologii.
Ostatniego dnia targów odbyła się konferencja o zastosowaniu robotów w przemyśle elektromaszynowym i energetyce, która była skierowana głównie do wystawców targowych (tego dnia jest zawsze mniej gości). Pełnej listy konferencyjnych tematów, wykładów i prelegentów można szukać na stronie ENERGETAB®. Ale nie tylko tam. Wiele konferencji i ważniejszych wydarzeń były bezpośrednio relacjonowane w Internecie. Na stronie targów oraz w mediach społecznościowych można obejrzeć zarejestrowane konferencje i kilkanaście reportaży, w tym z wręczenia prestiżowych wyróżnień targowych bezpośrednio na stoiskach laureatów.
Laureaci Konkursu ENERGETAB 2021
Wśród produktów zgłoszonych do konkursu najwyższe uznanie zdobyły:
- innowacyjne urządzenie służące do podnoszenia całego słupa energetycznego” firmy ENPROM,
- modułowa konstrukcja bramkowa firmy ARINET,
- teleskopowy drążek izolacyjny krakowskiej AKTYWIZACJI,
- System Optymalizacji Produkcji i Magazynowania Energii ze ZPUE,
- sterownik polowy MIKRONIKI z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa, pomiarów i automatyki.
Wszystkie nagrodzone produkty na stronie energetab.pl
Organizatorem targów ENERGETAB jest ZIAD Bielsko-Biała, spółka już dziś zaprasza na spotkanie za rok. ENERGETAB® 2022 zaplanowano na 13-15 września.