Rewitalizacja Wyspy Spichrzów coraz bliżej?

2006-06-25 18:28
Wyspa Spichrzów
Autor: brak danych

22 czerwca 2006 roku w gdańskim Dworze Artusa przedstawiono nową koncepcję zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Zaprezentowany projekt to wynik współpracy międzynarodowego zespołu architektów, którzy podjęli się opracowania tej koncepcji na zlecenie firmy Gray International.

Zabytkowa zabudowa Wyspy Spichrzów została doszczętnie zniszczona w marcu 1945 roku i do tej pory tylko w niewielkiej części odtworzona. Przedstawiona przez architekta Stanisława Fiszera koncepcja rewitalizacji tej części Gdańska to synteza kilku projektów stworzonych przez 3 europejskie i 2 polskie pracownie urbanistyczne. Pierwsze koncepcje opracowane przez architektów z Chapman Taylor (Londyn), Fiszer Atelier 41 (Paryż), ASTOC (Berlin), Bulanda i Mucha Architekci (Warszawa) i Alter Polis (Gdańsk) zaprezentowane zostały na warsztatach zorganizowanych w lutym 2006 roku przez Gray International. Spośród przedstawionych propozycji grupa ekspertów wybrała, jako najlepsze, projekty Fiszer Atelier 41 i Alter Polis. Ponieważ jednak każda z przedstawionych koncepcji zawierała ciekawe elementy i interesujące rozwiązania wszystkie zespoły zgodziły się wspólnie, pod przewodnictwem Stanisława Fiszera, pracować nad udoskonaleniem nowej wizji Wyspy Spichrzów. 

Koncepcja rewitalizacji Wyspy Spichrzów

Siatka ulic nowej Wyspy Spichrzów ma nawiązywać do historycznego ich układu i zaprojektowana została w oparciu o kanały wodne wyznaczające ten fragment miasta. Zdecydowanie zmienić ma się natomiast charakter tej części Gdańska. Ma to być tętniąca życiem, nowoczesna dzielnica, w której zlokalizowane zostaną budynki pełniące różnorodne funkcje. Obok budynków biurowych i mieszkalnych mają powstać takie obiekty jak hotele, centrum rekreacyjno-sportowe czy też niezwykle ciekawa galeria handlowo-usługowa. Ma ona ponownie połączyć w jedną całość północną i południową część wyspy, którą nienaturalnie dzieli obecnie Podwale Przedmiejskie. Na wyspie, najprawdopodobniej na jej południowym cyplu, zlokalizowany ma być budynek o charakterze reprezentacyjnym - nowy symbol Gdańska. Według planów mógłby mieścić muzeum sztuki współczesnej lub centrum kongresowe. Jeszcze dokładnie nie wiadomo jak miałby wyglądać jednak władze miasta chciałyby aby był dla Gdańska tym czym np. dla Bilbao jest zaprojektowane przez Franka O. Gehry'ego Muzeum Guggenheima.
Zaproponowana w prezentowanej koncepcji budowla, nawiązująca kształtem do bryły bursztynu, wzbudziła wiele kontrowersji i wywołała burzliwa dyskusję na temat przyszłej architektury tej części miasta. Część architektów opowiada się za bardzo wyraźnym nawiązaniem do istniejących tu kiedyś obiektów, wręcz za ich rekonstrukcją. Przeważają jednak opinie, że powinna być tu zachowana równowaga między wątkami historycznymi i nowoczesnymi. Obok budynków zaprojektowanych w oparciu o proporcje, jakie obowiązywały przy budowie spichlerzy, stanowiących przed wojną główny element krajobrazu na Wyspie, powinny pojawić się też nowoczesne, czasem wręcz kontrowersyjne projekty gdyż nowo budowane obiekty mają nosić znamiona czasu, w którym zostały zaprojektowane i wybudowane.

Niestety nikt nie chciał mówić o ramach czasowych tego przedsięwzięcia. Z uwagi na skalę tego projektu można przypuszczać, że taką Wyspę Spichrzów, jaką przedstawił arch. Stanisław Fiszer zobaczymy najwcześniej za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Pewnym optymizmem napawa jednak fakt, że podobne przedsięwzięcia z powodzeniem są realizowane w Europie. Na konferencję zaproszono francuskich ekspertów, którzy od wielu lat pracują nad podobnym w skali paryskim projektem.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany