Rynek powierzchni magazynowych w Warszawie
W pierwszej połowie 2005 roku zaobserwowano znaczący wzrost aktywności w sektorze magazynowo-produkcyjnym w całej Polsce - zarówno ze strony najemców, jak i deweloperów. Konsekwencją jest wzrost zainteresowania naszym krajem inwestorów. Autor raportu o warszawskim rynku nieruchomości, firma Jones Lang LaSalle, dzieli obszary magazynowe na trzy strefy.
W każdej ze stref występują określone typy powierzchni magazynowych.
Strefa I obejmuje takie parki biznesu jak Żerań Park II i Łopuszańska Business Park. Charakteryzują się one znaczącym udziałem części biurowej oraz przeciętnie małą wielkością wynajmowanych modułów.
Strefa II to magazyny dla wielu najemców, takie jak Diamond Business Park Piaseczno czy ProLogis Park Błonie.
Strefa III koncentruje się na dużych najemcach i projektach budowanych dla konkretnego klienta na potrzeby lekkiej
produkcji; przykładem jest Europa Park Mszczonów czy ProLogis Park Teresin.
Powierzchnie magazynowe w liczbach:
- Całkowita nowoczesna powierzchnia magazynowa (wyłączając magazyny na użytek własny) w Warszawie wynosi obecnie 1. 015.100 mkw., a wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi 13,9 proc.
- W drugim kwartale bieżącego roku odnotowano rekordową wielkość powierzchni wynajętej; wyniosła ona 82,5 tys. mkw.
- Większość zawartych ostatnio transakcji najmu w Warszawie odbyła się w Strefie II, głównie w projektach zlokalizowanych w Błoniu. Atutem tej lokalizacji są atrakcyjne stawki czynszowe i bliskość stolicy.
- Stawki transakcyjne czynszów w Strefie I w Warszawie wzrosły poczynając od początku 2005 roku, a w Strefie II odnotowano ich nieznaczny spadek.
Trendy rynkowe
- ProLogis i Parkridge będą nadal dominować na rynku, ale deweloperzy tacy jak AIG/Lincoln czy Menard Doswell zaczynają coraz silniej rozwijać swoją działalność. Na rynku pojawiło się także kilku nowych graczy.
- Zarówno w Warszawie, jak i innych miastach Polski będzie coraz większe zapotrzebowanie na małe powierzchnie magazynowo-warsztatowe, podobne do tych tradycyjnie tworzonych w zakładach pracy. Do tej pory ten segment rynku był prawie całkowicie zaniedbany.
- Główne zainteresowanie klientów nadal skupia się na parkach zlokalizowanych w Strefie II, gdzie większość projektów jest w fazie planowania lub w trakcie budowy.
- Dzięki członkowstwu w Unii Europejskiej polskim rynkiem interesują się przedsiębiorstwa zagraniczne; niektóre zastanawiają się nad przeniesieniem produkcji do Polski. Napędza to również sektor dystrybucji. Jones Lang LaSalle przewiduje kontynuację tego trendu w przyszłości.