Rząd rozdaje duże pieniądze na termomodernizację. Wnioski przyjmują do 25 października

2024-08-22 12:40
termomodernizacja
Autor: Piotr Mastalerz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie termomodernizacji i budowy OZE

Są nowe dotacje na termomodernizację budynków. Można dostać pieniądze na ocieplenie, wymianę okien, ale też OZE czy magazyn energii. NFOŚiGW ma do rozdania prawie pół miliarda zł. Wnioski o dofinansowanie z nowego programu można składać do 25 października? Kto może się starać?

Spis treści

  1. Ruszyły nowe dopłaty do termomodernizacji!
  2. Dla kogo nowy program dopłat?
  3. Wnioski o dopłaty - od kiedy? Gdzie składać?
  4. Na co można dostać wsparcie?
  5. Termomodernizacja mieszkania w bloku - skąd jeszcze można wziąć pieniądze?

Ruszyły nowe dopłaty do termomodernizacji!

NFOŚiGW ogłosił program dotacji do termomodernizacji budynków z budżetem 494 mln zł. Chodzi o program priorytetowy „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Poprawa efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych (wraz z instalacją OZE) – budynki wielorodzinne”. Dofinansowanie udzielane jest w formie pożyczki.

Rząd przewiduje, że program umożliwi termomodernizację ponad 10 tys. lokali mieszkalnych.

Dla kogo nowy program dopłat?

O dotacje mogą starać się spółdzielnie mieszkaniowe, a także prowadzące działalność mieszkaniową spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa. Wnioski ponadto mogą składać dostawcy usług energetycznych działający na rzecz tych podmiotów, pod warunkiem, że są mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem albo małą spółką o średniej kapitalizacji.

Wnioski o dopłaty - od kiedy? Gdzie składać?

Nabór wniosków ruszył 21 sierpnia. Można je składać do 25 października 2024.

Przyjmowane są wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”). Nabór wniosków odbywa się w trybie konkurencyjnym.

Na co można dostać wsparcie?

Dofinansowanie udzielane jest m.in.na ocieplenie, wykorzystanie technologii odzysku ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, instalację odnawialnych źródeł energii lub ciepła czy budowę magazynu energii. Dotacje udzielane są także na modernizacje systemów wentylacji, klimatyzacji, zarządzania energię (BMS), montaż urządzeń zdalnego odczytu do indywidualnego rozliczania kosztów dostarczonego ciepła lub chłodu.

Minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres projektu, wynosi 30%. Wyjątkiem w tym przypadku są budynki zabytkowe.

Wnioskodawca dostaje od NFOŚiGW informacje o warunkach dofinansowania ewentualnie o nieprzyznaniu dofinansowania przedsięwzięcia.

Termomodernizacja mieszkania w bloku - skąd jeszcze można wziąć pieniądze?

Przypominamy, że funkcjonuje jeszcze jeden program, który udziela wsparcia na remonty budynków wielorodzinnych. To program Ciepłe Mieszkanie. Beneficjentem końcowym w tym przypadku są osoby fizyczne (właściciele mieszkań) oraz wspólnoty mieszkaniowe. Program jest ogólnopolski, jednak dofinansowanie można dostać tylko w tych gminach, które uprzednio się do niego zgłosiły. Takich gmin jest prawie 900. Więcej o programie Ciepłe Mieszkanie i warunkach dopłat z tego programu piszemy w:

Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany