Tarcza antyinflacyjna łagodząca skutki drożyzny będzie przedłużona
Tarcza antyinflacyjna weszła w życie 1 lutego 2022. Rząd wdrożył rozwiązania amortyzujące wszechobecną drożyznę, polegające na obniżeniu stawek VAT na żywność, gaz, nawozy, prąd i paliwo. Tarcza antyinflacyjna miała obowiązywać do końca lipca 2022. 12 marca premier zapowiedział jej przedłużenie.
Spis treści
- Tarcza antyinflacyjna od lutego 2022
- Tarcza antyinflacyjna przedłużona
- Czy tarcza złagodzi inflację?
- Tarcza antyinflacyjna 2.0
Tarcza antyinflacyjna od lutego 2022
Pod koniec 2021 Sejm przegłosował tzw. tarczę antyinflacyjną, jak się później okazało tarczę antyinflacyjną 1.0, ponieważ szybko zapowiedziana została kolejna, tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0, ogłoszona przez rząd 11 stycznia, poszerzająca pakiet rozwiązań tarczy pierwszej.
Tarcza antyinflacyjna 2.0 weszła w życie 1 lutego i miała obowiązywać do końca lipca 2022 r. Obniża m.in. VAT na paliwo z 23 do 8% oraz VAT na niektóre produkty żywnościowe z 5 do 0%, a także VAT na gaz oraz nawozy do 0%. Rozwiązania te mają złagodzić skutki rosnącej inflacji.
- Wzrost cen...wszystkiego. W 2022 inflacja na poziomie dwucyfrowym?
- Inflacja w Polsce 2022. Niepokojące prognozy NBP
Tarcza antyinflacyjna przedłużona
12 marca 2022 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna zostania przedłużona. Nie padła jednak data, do kiedy. Premier przypomniał też, że rząd pracuje nad tarczą "antyputinowską", która, według wcześniejszych zapowiedzi, będzie dotyczyła tych sfer życia gospodarczego, które ucierpiały na skutek inwazji Rosji na Ukrainę.
Tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona, ponieważ walka z Putinem ma swoje koszty. Te koszty ponosimy w wyższych cenach paliwa, w wyższych cenach gazu, ale także wyższych cenach innych surowców - powiedział Morawiecki podczas konferencji na terenie rozbudowy Tłoczni Gazu Gazociągu Baltic Pipe w Goleniowie.
Czy tarcza złagodzi inflację?
Narodowy Bank Polski podał prognozy dotyczące inflacji w Polsce. Są one znacznie wyższe od ostatnich analiz banku centralnego. Wynika z nich, że poziom inflacji wzrośnie w najbliższych miesiącach do 12,1% r/r. NBP przewiduje, że inflacja wyniesie 10,8% w 2022 r. Ekonomiści są zdania, że przedłużenie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 spowoduje utrzymanie inflacji średniorocznej na poziomie 9,1%,
Tarcza antyinflacyjna 2.0
Przypomnijmy założenia tarczy antyinflacyjnej 2.0. Polega ona na obniżce VAT na:
- paliwo do 8%. Według wyliczeń Kancelarii Premiera, będzie to oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze,
- żywność do 0%, co doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie (opinia Kancelarii Premiera),
- media,
- gaz do 0% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 0%),
- prąd do 5% (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5%.),
- ciepło do 5% (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8%, a od 1 lutego z 8 do 5%).
Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0%.