Sharp podwaja wydajność produkcji modułów słonecznych
Wykorzystywanie energii słonecznej nie prowadzi do powstania jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Dlatego Sharp postanowił po raz kolejny zwiększyć wydajność produkcji modułów słonecznych do 220 megawatów. Moduły produkowane są w brytyjskim oddziale firmy Sharp Manufacturing Company of U.K. (SUKM).
Baza produkcyjna usytuowana jest w Wrexham w północnej Walii. Zakład SUKM był drugą w kolejności, po amerykańskiej, zagraniczną placówką produkcyjną firmy, która zajęła się produkcją modułów słonecznych. Wytwarzanie ich rozpoczęto tutaj wiosną 2004 roku, osiągając początkowo wydajność produkcyjną rzędu 20 MW. Stopniowo jednak wartość ta ulegała zwiększeniu, osiągając w maju 2005 roku poziom 50 MW oraz 110 MW w styczniu 2006 roku, by w końcu w lutym 2007 roku dobić do 220 MW.
Do tej pory, główną siłę napędzającą dla popytu na fotowoltaiczne systemy zasilania w Europie stanowił rynek niemiecki. Obecnie jednak gwarancyjne programy odkupywania energii zostały rozszerzone na 20 krajów, w tym Hiszpanię, Włochy, Grecję i Francję, gdzie codzienne wielogodzinne nasłonecznienie zapewnia dużą wydajność generowania energii przez systemy tego typu. Ostatnimi czasy można zaobserwować gwałtowne zwiększenie liczby instalacji słonecznych, szczególnie w Europie południowej.
Zwiększenie wydajności produkcji modułów w bazie produkcyjnej SUKM ma usprawnić zaspokajanie rosnącego w Europie popytu na produkty z dziedziny technologii fotowoltaicznej. Wykorzystywanie energii słonecznej nie prowadzi do powstania jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska naturalnego substancji. Firma chce zatem rozszerzyć swoją działalność w dziedzinie ogniw słonecznych. Zamierza opracować metody wytwarzania cieńszych ogniw w celu bardziej efektywnego wykorzystywania surowców, a także powiększenia produkcji cienkopowłokowych ogniw słonecznych. Ma to korzystnie wpłynąć na zminimalizowanie ilości zużywanego krzemu. Podwojenie wydajności produkcji modułów to inwestycja rzędu 2,2 miliarda jenów.
Polska również nie pozostaje obojętna na ten "słoneczny trend". Za dwa lata w Lublinie na 9-hektarowej działce powstanie fabryka krzemowych modułów słonecznych. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Lublina oraz prezes polskiej firmy SolarEnTech Waldemar Wójcik. W fabryce znajdzie pracę 350 osób. Politechnika Lubelska już teraz chce wykształcic w tym kierunku fachowców. Na uczelni pojawia się nowy kierunek studiów -fizyka techniczna o specjalności: konwersja energii. Wartośc inwestycji to 50 mln euro (PAIiIZ).