Skanska wybuduje terminal pasażerski w Jasionce

2010-09-07 16:06
Skanska wybuduje terminal pasażerski w Jasionce
Autor: Skanska S.A.

Umowa z Portem Lotniczym "Rzeszów-Jasionka" opiewa na niemal 96 mln zł brutto. Nowy terminal będzie miał powierzchnię trzykrotnie większą (kubatura: 89 935 m3, powierzchnia użytkowa: 13 949,8 m2) od obecnego. Inwestycja zwiększy przepustowość rzeszowskiego lotniska, a w przyszłości umożliwi zwiększenie liczby połączeń krajowych i międzynarodowych. Budowa potrwa 15 miesięcy.

- Prace budowlane rozpoczniemy w ciągu najbliższego miesiąca - zapewnia Piotr Ordon, menadżer projektu, Skanska. - W ramach inwestycji wybudujemy nowoczesny terminal pasażerski wraz z ogrodzeniem, oświetleniem i niezbędną infrastrukturą. Nowy terminal będzie miał trzy kondygnacje nadziemne, jedną podziemną i będzie częściowo podpiwniczony. Budynek, którego rzut oparty jest na kształcie litery „T”, zwrócony będzie szerszą częścią w kierunku południowym, w stronę płyty postojowej samolotów.

Skanska na lotnisku w Jasionce

Społka od maja realizuje na lotnisku w Jasionce prace przy rozbudowie płyty postojowej oraz budowie płaszczyzny do odladzania samolotów. Inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem.

- Wykonaliśmy już większość robót ziemnych. Trwają prace z branży sanitarnej i elektroenergetycznej - informuje Bogusław Cienki, kierownik budowy, Skanska. — Na płycie postojowej prowadzimy roboty związane ze wzmocnieniem podłoża geokompozytem drenażowym oraz z wykonaniem warstwy mrozoochronnej. Natomiast płyta do odladzania ma już betonową podbudowę, na której obecnie układamy warstwę poślizgową z betonu asfaltowego — dodaje.

W 2008 roku Skanska wykonała nawierzchnię płyty postojowej na lotnisku Poznań-Ławica. Obecnie firma buduje drogę kołowania samolotów wraz z przebudową sieci elektrycznej, teletechnicznej i deszczowej na lotnisku w Gdańsku.

Skanska na Podkarpaciu

Obecnie spółka jest wykonawcą przebudowy 23–kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 4 pomiędzy Pilznem i Ropczycami. Wybudowała północną obwodnicę Rzeszowa oraz obwodnicę Stalowej Woli i Pilzna. W Rzeszowie buduje obiekty dla Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dobiegają końca prace projektowe nowej siedziby rzeszowskiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Skanska buduje także kryte pływalnie w Kolbuszowej, Sokołowie Małopolskim i Dębicy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany