Słupki miejskie z funkcją magazynu deszczówki i zraszacza - projekt polskiej pracowni
Słupki miejskie magazynują wodę deszczową i uwalniają ją w formie mgiełki, zraszając zieleń miejską. Wykorzystują do tego energię słoneczną. To nowatorski projekt pracowni Gąska Studio.
Słupki miejskie PARO to projekt koncepcyjny małej architektury, która ma chronić zieleń miejską przy drogach przed nieprawidłowym parkowaniem samochodów, z dodatkowymi funkcjami - retencją wody deszczowej oraz nawadnianiem zieleni. Projektanci rozpoczęli wstępną fazę tworzenia prototypu rozwiązania. Poszukują też wsparcia merytoryczno-technologicznego.
Autorami projektu są:: Łukasz Gąska (Gąska Studio) , Marta Sowińska-Gąska (Gąska Studio) oraz Michał Gawro.
Słupki miejskie PARO - budowa i zasada działania
Części składowe słupków wykonane są z regranulatu metodą termoformowania próżniowego, co obniża koszty i skraca proces produkcji. Zbudowane są z dwóch nasuniętych na siebie walców, spasowanych łupin.
Słupki instalowane jest w gruncie przez kompatybilny fundament śrubowy. Powstała pastylka-zbiornik pozwala gromadzić i retencjonować wodę deszczową. Przy pomocy prostego parownika ultradźwiękowego zebrana woda zamieniana jest w parę wodną i uwalniana a następnie równomiernie rozprowadzana. Cykliczne uruchamianie urządzenia pozwala na regularne nawadnianie trawników, tworząc przy tym korzystny biotop i ciekawe zjawisko wizualne. Całość zasilana jest niewielkim panelem fotowoltaicznym umieszczonym na górnej części słupka
Słupki opracowano w różnych formach, tworząc kolekcję o zróżnicowanej funkcji - siedziska, kosza na odpady, latarni czy karmnika.